Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

30 Ağustos Coşkusu

30 Ağustos Coşkusu
  • 31.08.2017
  • 1.638 kez okundu

Zafer Bayramı, halkın yoğun katılımıyla kutlandı

Ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de 30 Ağustos Zaferi, bayram coşkusunda etkinliklerle ve halkın yoğun katılımıyla kutlandı. Kutlamalar dahilinde ilk tören dün Cumhuriyet Alanında düzenlendi. Tören, Atatürk Anıtı’na Valilik, Alay Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı çelenklerinin sunulması ile başladı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gönderilen kutlama mesajının okunmasının ardından Hatay Valisi Erdal Ata Anıt Şeref Defteri’ni imzaladı. Kutlama dahilinde ayrıca Hatay Valisi Erdal Ata, beraberinde 2’nci Hudut Alayı Komutan Vekili Piyade Yarbay Göksel Çetin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ile birlikte Valilik Makamında tebrikleri kabul etti.
Kutlama etkinlikleri daha sonra Atatürk Caddesi’nde protokol üyeleri ve halkın yoğun katılımıyla devam etti. Vali Erdal Ata, 2’nci Hudut Alayı Komutan Vekili Piyade Yarbay Göksel Çetin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın askeri araçla halkı selamlamasıyla başlayan kutlama etkinliği, öğrencilerin şiirler okuması, halk oyunları gösterisinin sunulması, Vali Erdal Ata ile Topçu Yüzbaşı Emrah Ölmez’in günün anlam – önemini belirten konuşmaları ve geçit töreni ile sürdü.

Vali Ata: Tarihimizin dönüm noktalarından biri …

Vali Erdal Ata, törende günün anlam ve önemiyle ilgili yaptığı konuşmada, zaferlerle dolu şanlı Türk tarihinin altın yapraklarından biri olan 30 Ağustos Zaferi’nin 95. yıl dönümünü hep birlikte büyük bir coşku ile kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi, tarihimizin dönüm noktalarından biri olan ve çok büyük fedakârlıklarla kazanılan 30 Ağustos Zaferi’nin, başta Başkomutan Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere tüm kahramanlarını rahmet, minnet ve şükranla andıklarını ifade etti.
Dün bütün düşmanları mağlup eden birlik ve beraberliğimizi bugün terörle, şiddetle bozmaya çalışanlar olduğunu söyleyen Vali Ata, “Buna cüret eden hainler amaçlarına asla ulaşamayacaklardır. Çünkü Türk milleti zor zamanlarda birbirine daha çok kenetlenmiş, birliğini dirliğini korumayı daima bilmiştir” dedi.

Yüzbaşı Ölmez: Zor koşullarda mucizeler yaratıldı …

Topçu Yüzbaşı Emrah Ölmez’de yaptığı konuşmada şunları dile getirdi: “Bugün yüce Türk milletinin bekasına ve vatanına kastedenlere karşı kesin ve parlak bir zafer kazanan Türk ordusunun şan ve şeref dolu tarihinden aldığı kudret ve cesaretiyle dimdik durarak tarih yazdığı gündür. Aziz milletimizin yokluklara rağmen sahip olduğu tüm imkanları seferber ederek donattığı ve kendi evlatlarıyla kurduğu ordumuz, ebedi Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emrinde, vatanın savunulması ve milletin bağımsızlığı için kurtuluş mücadelesi vermiş ve muzaffer olmuştur. 95 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması için, tüm engellerin ortadan kaldırılmasını sağlayan, 30 Ağustos Zaferi ile yüce Türk milleti, en zor koşullarda dahi mucizeler yaratabildiğini, istiklal ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceğini tüm dünyaya ispat etmiştir.
Türk Kurtuluş Savaşının inanılmaz yanı, ağır koşullara rağmen ve birinci Dünya Savaşının alevleri sönmeden, Mondros’tan yedi ay sonra, milletin tekrar ‘Ya İstiklal Ya ölüm’ parolası ile silaha sarılarak yeniden üç buçuk yıl gibi uzun süreli bir harbe girmesi ve ondan zaferle çıkabilmesidir.
Her karış toprağın kurtarılması için ödediğimiz bedeli, düşmana daha ağır ödetiyorduk. 30 Ağustos 1922’de, Atatürk’ün en ince noktasına kadar hazırladığı ‘Başkumandanlık Meydan Muharebesi’, kesin zaferimizle neticelenmiş, 200.000 kişilik Yunan ordusunun büyük bir kısmı imha edilmişti. Geri kalanlar, İzmir’e doğru kaçıyorlar, kaçarken de geçtikleri yerlerde kadın, çoluk, çocuk dinlemeden, her türlü zalimliği, işkenceyi yaparak, evleri ve mahsulleri yakıyorlardı.
Büyük Önder M.Kemal Atatürk’ün ‘Ordular ilk hedefiniz Akdenizdir ileri’ direktifi ile, Türk Ordusu amansız bir takibe başlamış ve 10 günde 300 km. mesafe kat ederek, 9 Eylül 1922’de Yunan’ı, İzmir’de, denize dökmüştür. Her evresi dahiyane bir zeka ile düşünülmüş, hazırlanmış, yönetilmiş ve sonuçlandırılmış bu zafer, Türk ulusunun özgürlük ve bağımsızlık düşüncesini ölümsüzleştiren, Türk ordusunun ve komutanlarının güçlerini, yiğitliklerini kanıtladığı, eşsiz bir destandır.
Türk ulusu, bugünkü bölünmez varlığını ve sağlam temeller üzerinde kurulmuş Cumhuriyetini, 30 Ağustos Zaferinde, hayatını feda eden şehit ve gazilere borçludur. Dün olduğu gibi bugün de, gücünü yüce Türk ulusundan alan ve onun ayrılmaz bir parçası olan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Atatürk ilke ve İnkılapları ile, Türkiye Cumhuriyeti’nin temel niteliklerini, her türlü tehdide karşı, koşullar ne olursa olsun koruyacağından, ülke bütünlüğünü, milli birlik ve beraberliğini sonsuza dek yaşatacağından ve milletinin yanından olacağından hiç kimsenin şüphesi olmasın!
95 yıl ölnce kazanılan bu kutlu zafer, Türk ulusunun ve esaret altında yaşayan bütün ulusların zaferi olmuştur. Başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bağımsızlığı elde ederek, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurulmasında, kanları ve canları pahasına mücadele eden kahraman şehit ve gazilerimizi ulusça minnet ve saygıyla bir kez daha anıyoruz.”
-Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ