Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,51 / Satış: 6,54
€ EURO → Alış: 7,21 / Satış: 7,24

30 Ağustos En Şanlı Zaferimiz

İsmail Karaoğlan
İsmail Karaoğlan
  • 29.08.2018
  • 693 kez okundu

Tarih toplumun ortak şuuru, ortak, yazgısı, ortak çizgisidir.

Tarih hem ilham kaynağıdır, hem de aynı zamanda ibret vesikasıdır. Geçmişi günümüze taşıyan büyük bir öğreti, geleceğimize ışık tutan tecrübeler bütünüdür.

Dünü bilmeden bugünün anlamını, kıymetini, onurunu kavrayamayız. Yolumuzu uygun şekilde biçimlendiremeyiz. Yönümüzü doğru tayin edemeyiz.

Kurtuluşun, hürriyetin, istiklalin 96 yıl önce nasıl kazanıldığını tüm dünya şaşkınlık içerisinde gördü.

Atatürk’ün muhteşem dehası, silah arkadaşlarının basireti, milletin inancı ile birleşerek 30 Ağustos 1922 yılında kazanılan büyük zafer, özgür millet olmanın en önemli merhalesidir.

Zafer, ulusal iftiharımızın hamurunu yoğurmuştur. Bu hamurun kıvamında pişerek şafaklara yürümenin onurunu her geçen gün daha iyi anlıyoruz.

Dünyada yaşanan entrikalar, emperyalist sinsi oyunların şekil değiştirerek hedeflerine ulaşma çabaları devam ediyor.

Her şart ve ortamda Atatürk’ün devrim ve ilkelerini ilelebet korumak bizlerin ulusal sorumluluğumuz aynı zamanda varoluşumuzun sihirli reçetesidir.

Yarın 30 Ağustos… Ölüm kalım savaşımızın doruklara yükseldiği Zafer Bayramımızın 96. Yıldönümü.

1912 yılından 1922 yılına kadar Balkan harbi ile başlayan birinci Dünya savaşıyla süren ve Kurtuluş savaşıyla nihayete eren 10 yıl, ülkenin bütün gücünü bitirmişti.

Milletin makûs kaderi ile tek başına fakru zaruret içinde harap, yorgun ve bitkindi.

Silah yok, ordu yok, para yok, erzak yok.

İşte bu Ahval ve şerait içerisinde Atatürk ve silah arkadaşları imkânsızlığı ters yüz ederek mucizeyi gerçekleştirdiler.

Büyük özveriler içinde silah temin edildi. Ordu kuruldu. Para bulundu. Erzak alındı.

Çok zor şartlar altında öküz yanında kağnı çeken kadınlar, kucağında bebesi ile omzunda top mermisi taşıyan taze gelinler cephedekilere omuz verirken Meclis’te başkomutanlığın geri alınmasını isteyenler vardı.

Düşmanla işbirlikçiler vardı. Yobazlar vardı. Çeteler vardı. Olumsuzluk adına ne ararsanız vardı.

Karşı düşman sayıca kalabalık, silahça üstün, teçhizatça zengin.. Karşı konulması savaşa tutuşulması mantık dışı sanılıyordu.

Büyük komutanlar bu ağır şartlar altında benzersiz hünerlerini sergilerler.

En büyük Komutanın önderliğinde Türk askeri Sakarya’da 22 gün, 22 gece savaşarak, gözü dönmüş Yunan ihtirasını paramparça etmekteydi. Kurtuluş Savaşımızı zaferle noktalayan Büyük Taarruz 30 Ağustos’ ta Anadolu’da istiklal hedefini yeniden canlandırıyordu.

Atatürk büyük taarruza ait hatıralarında “Yunan ordusu tamamen mahvolmuş bir hale gelmişti” der.

İsmet Paşa da, “Mohaç’tan sonra en büyük süvari hücumunu ben yönettim” iftiharı ile bu hatırayı canlı tutar. Gerçekten de bu hatıra, Türk zanaatkârının süvariye kılıç, piyadeye süngü yapan maharet dolu alın terinin iftiharıdır.

Yunan harp tarihinde yazılanlar ise Türklerin şimşek gibi üzerlerine nasıl saldırıya uğradıklarını anlayamadan ‘’Megali idea’’, Büyük Yunan iadelinin askerleri ile beraber toprağa gömüldüğünü yazar.

İtilaf devletlerinin tümü kendilerini yenen büyük Komutanın dehasını tereddütsüz kabul eder.

Tarihin bizlere sunduğu derslerin içeriğinde sayısız öğütler vardır.

Değişen dünya koşullarında yeni dünya düzenlerinin gerektirdiği şartlara göre eğitilmemiz kaçınılmazdır. Tarih şuurumuz her zaman diri ve duru olmalı. Bu konuda gösterilebilecek en küçük ihmalin bile çok ağır yük getireceği unutulmamalıdır. Geçmiş değerlerimizi genç kuşaklarımıza önemine uygun ölçülerle kazandıramadığımız takdirde geleceğe bakmaya hakkımız olmayacaktır.

Türkün ateşle imtihanı olan Kurtuluş savaşını ve beraberinde kuruluş felsefesini unutmak, unutturmak bedelini ödeyemeyeceğimiz felaketlere savurduğunu görmezden gelemeyiz.

Dünya Savaş ve Barış dehasının en büyük Komutanı Atatürk ve silah arkadaşlarını her gün artan minnet ve şükranla anıyorum. Tüm Şehitlerimizin ruhu şad olsun. Mekânları cennet olsun.
Kıvanç kaynağımız Büyük Zafer günümüz tüm ulusumuza kutlu olsun.

[email protected]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ