Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

3,6 milyon mülteci var!

3,6 milyon mülteci var!
  • 16.02.2019
  • 579 kez okundu

310 bini geri döndü!

Soçi’de düzenlenen Suriye konulu zirve, 2011’den bu yana süren Suriye iç savaşının sonuçlanması adına çözüm önerilerini masaya yatırırken, süreci yakından izleyen kentlerden biri, 500 bine yakın sığınmacıya ev sahipliği yapan Hatay. Peki, siyasetin çözüm aradığı Suriye’den uzakta kalanlar mı? Onların derdi, önyargılar!

Hatay’dan Kilis’e, Gaziantep’ten İstanbul’a, Türkiye genelindeki 3.6 Milyon Suriyeli sığınmacı, Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi’nin ‘Suriye’ ana başlığında ortaya çıkaracağı kararları merakla izliyor. Ancak en az onlar kadar, içinde yaşadıkları kentler de, gelişmeleri adım adım takip ediyor. Şu ana kadar 310 bin mültecinin geri döndüğü bilgisini veren Ankara nezdinde geride kalanlar mı? Birçoğu hala ciddi toplumsal adaptasyon sorunları yaşıyor. Soruların en büyüğü ‘işsizlik’ olarak düşünülse de, önyargılar, mevcut şartları hala en fazla zorlayan ana unsur.
2014 yılında kurulan, Mülteciler ve Sığınmacılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, bugün Hatay dahil bir çok kentte yaşanan ‘önyargıları’ sıraladı, sıralarken de, doğruların altını özenle çizdi. Başlayalım mı?
Suriyeliler, hastanede sıra beklemiyor:
Hastane poliklinik hizmetlerinde muayene öncelik sırası, Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile belirlenmiştir. Bu genelgeye göre, Suriyelilerin hastanelerde yasal önceliğinin olduğuna dair bir ifade bulunmamaktadır. Yasal öncelik; acil vakalar, engelli hastalar, hamileler, hizmetteki askeri personel, şehit yakınları, gazi ve gazi yakınları, 65 yaş üstü hastalar ile yedi yaşından küçük çocuklara verilmektedir. Hastalar, Suriyeli oldukları için yasal öncelik kazanmazlar.
Suriyeliler; su, elektrik ve doğalgaz faturası ödemiyor:
Sosyal medyada sık sık gündeme getirilen iddiada, Suriyelilerin elektrik, su ve doğalgaz faturası ödemediği belirtilmektedir. Bu iddiayı desteklemek için de bedelsiz olan bazı faturaların görselleri paylaşılmaktadır. Son olarak, Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü’nün Suriyeli bir aboneye ait bedelsiz su faturası paylaşılmış ve bu fatura üzerinden Suriyelilerin fatura ödemediği iddia edilmişti. Paylaşılan faturanın alt kısmında yer alan uyarıda, “Kullanım miktarı düşük olduğundan dolayı, su kullanımının faturalandırılmadığı” yazmakta. Fakat bu kısım bilinçli olarak gizlenmiş ve Suriyelilerin, faturalarının hep sıfır lira geldiği iddia edilmişti. KOSKİ’den yapılan açıklamada; bu durumun sadece Suriyelilere özel bir durum olmadığı, tüm aboneler için geçerli olduğu, su kullanımı belirli bir sınırın altında olması durumunda fatura sıfır lira olarak geldiği belirtilmiştir.
Devlet, Suriyeli öğrencilere 1200 lira burs veriyor:
Suriyeli üniversite öğrencilerinin 1200 lira burs aldığı iddiası doğru, fakat 1200 liranın tamamının devlet tarafından karşılandığı ve devletin Türk vatandaşı öğrencilerden daha çok bir miktarı Suriyeli öğrencilere verdiği iddiası yanlış. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından yapılan açıklamada, Suriyelilere verilen 1200 liralık bursun finansal kaynağının %85’i Avrupa Birliği tarafından, geriye kalan %15’lik kısım ise ulusal kaynaklardan karşılanmakta olduğu belirtilmiştir. Yani 1200 liralık bursun 1.020 lirası AB’den, 180 lirası ise devletin kendi kaynaklarından karşılanmaktadır. 2016-2017 yılında bu burslardan 1.425 Suriyeli öğrenci yararlanmıştır. Program kapsamında, toplam 5 bin öğrenci burs olanaklarından faydalanmaktadır.
Suriyelilerin telefon faturasını devlet ödeyecek:
Suriyelilerin telefon parasının devlet tarafından ödeneceği iddiası, Göç İdaresi’nin telefon kartı ihalesine çıktığını duyurması üzerine oluşturulmuş uydurma bir haberdir. Göç İdaresi tarafından “ankesörlü telefonlarda” kullanılmak üzere dağıtılacak olan telefon kartları, Türkiye’de yaşayan Suriyeliler için değil, Geri Gönderme Merkezlerinde sınır dışı edilmek üzere bekleyen yabancılar içindir. Amaç, bu kişilerin kendi konsoloslukları ve ülke makamlarıyla belge temini için görüşmelerinin sağlanarak, haklarında yapılan sınır dışı işlemlerinin hızlanmasını sağlamaktır. Bu projenin finansörü ise Avrupa Birliği üye ülkeleridir.
Suriyeliler devletten maaş alıyor:
Sosyal medya başta olmak üzere, birçok basın ve yayın organlarında gündeme getirilen ‘Suriyeliler, devletten maaş alıyor mu?’ konusunda toplumu yanıltıcı bilgiler paylaşılmaktadır. Üzerinde Avrupa Birliği logosu bulunan projelerin finansmanı, Avrupa Birliği üye ülkeleri tarafından karşılanmaktadır. Belirli şartları sağlayan Suriyeli mültecilere KIZILAYKART aracılığı ile nakit yardımı yapılmaktadır. Banka kartı özelliğine sahip olan KIZILAYKART ile mülteciler, pos cihazlarını kullanarak harcama yapabilmektedirler. Suriyeliler, Türk Hükumetinden maaş almamaktadır.
Suriyeliler, istediği üniversiteye sınavsız giriyor:
Üniversite konusunda Suriyeli öğrenciler için hiçbir ayrımcılık yapılmamaktadır. ABD vatandaşı olan bir öğrenci Türkiye’de hangi haklara sahipse, Suriyeli bir öğrenci de aynı haklara sahiptir. Bu konuda Suriyeli öğrencileri kapsayan ayrı bir düzenleme yoktur.
Suriyeliler, arabaları için vergi ödemiyor:
Trafiğe kayıtlı olan tüm motorlu kara taşıtları, Motorlu Taşıtlar Vergisine (MTV) tabidir. Herkes gibi Suriyeliler de sahip oldukları araçları için MTV ödemekle, sigorta ve fenni muayene gibi işlemleri yaptırmakla yükümlüdürler. Suriyelilerin araçları için vergi ödememesi, sigorta yaptırmaması veya araç muayenesine gitmemesi gibi bir durum söz konusu değildir. Vergiden muaf olan araçlar,
MTV kanununda belirtilmiştir.
Bu araçlar; il özel idareleri, belediyeler, köy tüzel kişilikleri, Türkiye Kızılay Derneği adına kayıt ve tescil edilen taşıtlar, elçilik ve konsolosluk memurlarına ait taşıtlar, sakatlık dereceleri %90 ve daha fazla olan malûl ve engellilerin adlarına kayıtlı taşıtlar, hurda halinde olan araçlar ile müflis bankaların iflas idarelerine ait taşıtlardır.
Bu kapsamın dışında kalan araç sahipleri vergi ödemekle mükelleftir. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ