Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,78 / Satış: 5,81
€ EURO → Alış: 6,44 / Satış: 6,46

400 yaşında ve dimdik ayakta

400 yaşında ve  dimdik ayakta
  • 30.01.2018
  • 977 kez okundu

Harbiye’nin Darmaşta Mahallesi’nde, yaşı 400’e yakın olduğu söylenen bir meşenin yorgun ama vakur dalları altında bir Türbe’deydik hafta sonu… Bu kentin kadim topraklarının gülümseyen bir başka adresinde…

Burası, Harbiye’nin Darmaşta Mahallesi’nin içlerinde ilerleyen bir yolun sonunda karşınıza çıkan bir türbe. Bilmeyenler için hatırlatalım… Burası, Ali Muğevri Türbesi. Üzerinde Hicri 889 yazıyor. Yani yaklaşık 500 sene, belki daha fazlası. Beyazlar içindeki Türbe de bahçesindeki yaşlı meşe ağacı da çok eskilere dayanan yaşlarıyla, gelen ziyaretçilerin merakla izledikleri bir adres. O yüzden de merak edilen, böylesi ‘yaşlı’ ağaçların ne derece koruma altında olduğu!
Bunu soran bir vatandaşın söyledikleri mi?
“Çok eski bir ağaçtır. Aslında özenle korunması gereken de bir ağaçtır. Hatta öyle ki, buraya bir tabela koymak gerek belki de… Yaşının hikâyesine uygun bir şeyler yazmak gerek hatta! Gelenler çok bilmez. İlk gelenler hele ki… Ama buraya gelip de şöyle bir oturup da arkalarına yaslananlar, esen rüzgârı dinlerler önce, sonra da bu toprakların o mis kokusunu içlerine çekerler. Niye biliyor musunuz? Burada, hayat vardır. Şehrin gürültüsünden ve araç trafiğinin karmaşasından uzakta, dinginlik vardır. Buraya gelen duasını eder, adağını adar, en çok da kendisiyle baş başa kalır. Ama buradan giderken de, tüm o şehir yorgunluğunu bu yaşlı ağacın dalları arasında esen rüzgârın esintisine bırakır. Taki bir sonraki yorgunluğa kadar…”
-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ