Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

423 Tekne, 5000 Balıkçı

423 Tekne, 5000 Balıkçı
  • 19.09.2017
  • 1.614 kez okundu

Hatay’da av yasağı sona erdi, balıkçılar “Vira Bismillah” dedi…

“Av Yasağı” sona erdi ve Hatay’da 423 balıkçı teknesi körfeze açıldı. Geçtiğimiz hafta sonunda yeni av sezonu dolayısıyla İskenderun balıkçı barınağında bir tören gerçekleştirildi.
2017 – 2018 su ürünleri av sezonu açılışına Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Andiç, İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Bilen, Su Ürünleri Şube Müdürü Ufuk Sakallı, İskenderun Sahil Güvenlik Grup komutanları, Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Habip Dalgıç, kurum amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve balıkçılar katıldı.
Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Habip Dalgıç, törendeki konuşmasında, “İskenderun balıkçı barınağımızda 12 metre ve altı 200 civarında, 12 metre üstü civarında balık avlanma gemisi ve 80 civarında amatör tekne bulunmaktadır. İskenderun körfezimiz balıkçılık yönünden zengin bir bölgedir. Ancak körfezdeki balık stokları üzerindeki av baskısı ve çevresel faktörler balığa zarar vermektedir. Geçmiş yıllarda devletimizin balık stoklarını korumak ve balıkçılık filosunu küçültmek amacıyla 12 metre ve üzeri tekneleri destekleme kapsamında satın almıştır. 10 metreden küçük teknelerin de aynı destekleme kapsamına alınmasının faydalı olacağını düşünüyorum. 2017-2018 av sezonun önceki yıllara göre daha verimli olmasını temenni ediyorum” dedi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Andiç ise konuşmasında şunları dile getirdi:
“Türkiye, 3 tarafı denizler ile çevrili, yaklaşık 8300 kilometre kıyısı olan bir ülkedir. Hatay ilimiz,152 kilometrelik bir sahil şeridine sahip, zengin balıkçılık kaynakları olan bir şehrimizdir. İlimizde 423 adet balıkçı teknesi çalışmakta olup, 5000 bine yakın balıkçımız geçimini bu sektörden sağlamaktadır. Av yasağından sonra denizden çıkacak balıklar tezgâhlarda yerini alacaklardır. Yeni sezonda bol balık çıkmasıyla balık fiyatlarının ucuzlaması temennimizdir. Dünyanın en sağlıklı ve en doğal olan besin maddesi olan balığımızın vatandaşlarımız ve çocuklarımız tarafından tüketilmesi, sağlıklı bir toplum ve sağlıklı bir nesil yetişmesine büyük katkı sağlayacaktır. Bugün, ‘Vira Bismillah’ demek için buradayız. Balık sezonunun bereketli olmasın diliyorum.”
Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu da konuşmasında, “3 Tarafı denizler ile çevrili bir ülkede yaşıyoruz, ama istatistiklere baksak, dünyada en az kişi başı balık yiyen bir toplumuz. Bunun sebebi, balık yeme alışkanlığı olmayan bir milletiz. Ayrıca balık, toplumuzda çok pahalı bir yiyecek halinde sunulmaktadır. Mümkün olduğu kadar bunu tüketiciye daha ucuz hale getirmek gerekiyor. Gelecek sağlıklı nesillere yetişmesi amacıyla kesinlikle balık yeme alışkanlığımızı hepimiz yapması lazım.” -Mehmet Özgün-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ