Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,12 / Satış: 6,14
€ EURO → Alış: 6,64 / Satış: 6,66

5 İl’den Biri Hatay…

5 İl’den Biri Hatay…
  • 14.12.2018
  • 694 kez okundu

5 İl’de “Stem Öncüleri” Projesi

Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV), ABD Ankara Büyükelçiliği’nin hibe desteğiyle, müfredatı zenginleştirecek “STEM Öncüleri” Projesi’ni belirlenen pilot illerde uygulamaya hazırlanıyor. 5 ilde yaklaşık 1000 öğrenciye ulaşması hedeflenen projede pilot illerden biri de Hatay…

Kısa adı ÖRAV olan Öğretmen Akademisi Vakfı, ABD-Ankara Büyükelçiliği’nin desteğiyle, müfredatı 21. yüzyılın eğitim ihtiyaçları doğrultusunda zenginleştirecek yeni bir proje başlatıyor.
“STEM Öncüleri” başlıklı proje ile beraber; Fen Bilimleri, Matematik, Bilişim Teknolojileri, Teknoloji Tasarım ve İngilizce öğretmenlerine, üst düzey düşünme becerilerini disiplinler arası bir yaklaşım ile geliştirmek için çeşitli uygulamaların öğretilmesi hedefleniyor. Güncel literatüre uygun çalışma ve uygulama örnekleriyle çağın eğitim ihtiyaçlarına göre eğitim alacak öğretmenler, 1000 öğrencinin yaşamına dokunacak.
-5 İLDEN BİRİ HATAY-
Fen Bilimleri, Matematik, Bilişim Teknolojileri, Teknoloji Tasarım ve İngilizce Öğretmenlerine yönelik olarak hazırlanan proje kapsamında, öncelikle Van, Sivas, Hatay, Uşak ve Zonguldak illerindeki ortaokullarda görev yapan öğretmenlere ‘eğitici eğitimi’ verilecek. Her ilde bir okuldan, ilgili branşlardaki öğretmenlerden oluşan
5 kişilik gruplar halinde, 5 ilden toplamda
25 öğretmen eğitici eğitimine katılacak.
Eğitici eğitimini tamamlayıp, sınıflarında uygulamalarla öğrendiklerini pekiştiren ve bu süreçte ÖRAV’dan mentörlük alacak öğretmenler, daha sonra ÖRAV’dan yetişkin eğitimciliği becerileri eğitimi alacak ve kendi illerinde başka öğretmenlere eğitim vererek programı yaygınlaştıracak. Proje sonunda, 5 ilde açılacak ikişer grup eğitimle; 250 öğretmen 4 günlük STEM eğitimi almış, 25 öğretmen de bu konuda diğer öğretmenlere eğitim verecek bilgi ve becerilere ulaşmış olacak.
Proje; Bireysel ve toplumsal sorumluluklarının bilincinde, araştıran, sorgulayan, analitik düşünebilen, özgüven sahibi, kişisel gelişimin sürekliliğini önemseyen, evrensel değerleri benimseyen, ülkenin kültür mirasına sahip çıkabilecek genç nesillerin yetiştirilmesinde önder rol oynayan öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimlerini desteklemeyi hedefliyor. Öğretmen Akademisi Vakfı, bugüne kadar bu amaç doğrultusunda, Vakıf merkezinde ve Türkiye’nin her yöresinde görev yapan 230 eğitimciden oluşan ekibi ile 81 ilde 167.000’den fazla öğretmen ve eğitim yöneticisi ile atölye çalışmalarında buluştuğunu duyurdu.
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ