Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 9,19 / Satış: 9,23
€ EURO → Alış: 10,67 / Satış: 10,71

6 bin başvuruya kabul…

6 bin başvuruya kabul…
  • 06.07.2019
  • 1.837 kez okundu

71 bin 900 başvuruya ret!

15 Temmuz kanlı darbe girişimi ardından hayata geçirilen Olağanüstü hal kapsamında, doğrudan kanun hükmünde kararname hükümleri ile tesis edilen ‘kamu görevinden çıkarma, öğrencilik bursunun kesilmesi, emekli güvenlik personelin rütbelerinin alınması ve kapatılan kurum ve kuruluşlara ilişkin başvuruları’ değerlendirip karara bağlayan OHAL Komisyonu’nda son tablo…

Bünyesinde, 80’i raportör (hâkim, uzman, müfettiş) olmak üzere toplam 250 personel görevlendirilen Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonu, Hatay ve diğer kentlerde, kanun hükmünde kararname hükümleri çerçevesinde haklarında dosya açılan kişi, kurum ve kuruluşlara dair bugüne kadar 6 bini kabul, 71 bin 900’ü ret olmak üzere, toplam 77 bin 900 başvuruyu karara bağladı.
-VALİLİK-
23/01/2017 tarihli ve 29957 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 685 sayılı Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu Kurulması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname gereğince kurulan Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun Hatay ayağında, başvurular, ilgili Kanun Hükmünde Kararnamenin 7’nci maddesi gereğince Hatay Valiliği’ne yapıldı. 685 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin geçici 1’inci maddesinin ikinci fıkrası uyarınca 17 Temmuz 2017 Pazartesi günü başlayan başvurulara ilişkin ulaşılan dosya sayısı ise on binleri buldu.
-İŞLEYİŞ-
OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, komisyon bünyesinde hakim, uzman, müfettiş ve raportör olmak üzere toplam 250 personel görevlendirildi. Elektronik ortamda başvuru alma, arşivleme ve inceleme işlemleri için, özel bir bilgi işlem altyapısı oluşturularak, başvurulara ilişkin 20’den fazla kurum ve kuruluştan temin edilen bilgiler bu sisteme kaydediliyor. Yargı mercileri tarafından verilen kararlar, UYAP sistemi üzerinden takip ediliyor.
Kurumlardan intikal eden personel ve mahkeme dosyaları ile eski başvurularla birlikte, şimdiye kadar 475 bin evrakın tasnif, kayıt ve arşivleme işlemi tamamlandı.
OHAL kapsamında yayımlanan KHK’ler ile 125 bin 678’i kamu görevinden çıkarma, 3 bin 213’ü rütbe alma, 270’i yurtdışı öğrencilikle ilişiği kesilme, 2 bin 761’i kurum ve kuruluş kapatma olmak üzere toplam 131 bin 922 tedbir işlemi gerçekleştirildi.
-126 BİNİ AŞTI!-
Hatay ve diğer illerden Komisyon’a yapılan başvuru sayısı, 28 Haziran 2019 tarihi itibarıyla 126 bin 200 oldu. Komisyon tarafından verilen 77 bin 900 karar sayısı dikkate alındığında, incelemesi devam eden başvuru sayısı ise 48 bin 300.
Karar verme sürecine 22 Aralık 2017 tarihinden itibaren başlayan Komisyon tarafından, 28 Haziran 2019 tarihi itibarıyla 6 bini kabul, 71 bin 900’ü ret olmak üzere 77 bin 900 karar verildi.
-BAŞVURULAR-
2017’den bugüne uzanan süreçte, kamu görevinden, meslekten veya görev yapılan teşkilattan çıkarılanlar ya da ilişiği kesilenler, Valiliklere veya en son görev yaptıkları kurumun bağlı, ilgili ya da ilişkili olduğu Bakanlığa başvuruda bulunurken; Emniyet personeli, Valiliklere veya Emniyet Genel Müdürlüğü’ne… Jandarma personeli, Valiliklere veya Jandarma Genel Komutanlığı’na… Üniversite personeli, Valiliklere veya Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı’na… Ceza infaz kurumlarında tutuklu ve hükümlü olarak bulunanlar ise Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü’ne başvurularını gerçekleştirdi. Kapatılan kurum ve kuruluş-lar, öğrencilikle ilişiği kesilenler ve rütbeleri alınan emekli personel tarafından yapılan başvurular ise sadece Valiliklere yapılabildi.
-İPTAL DAVASI-
Konuya ilişkin verilen bilgiye göre, ilgili karardan sonra 60 gün içinde iptal davası açabilecek. Buna göre, Komisyon’un karar vermeye başladığı tarihten itibaren, 1,5 yıllık sürede toplam başvuruların yüzde 61’i hakkında karar verilmiş bulunuyor. Komisyon, görev kapsamına girmeyen 2 bin 520 başvuru hakkında da ön inceleme kararı verdi.
Komisyon kararları, tebliğ edilmek üzere kişilerin en son görev yaptığı kurumlara teslim ediliyor. Başvurusu kabul edilen kişilerin atama işlemi, ilgisine göre en son görev yapılan kurum ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından yapılacak.
Komisyon kararlarına karşı, kararın tebliğinden itibaren altmış gün içinde, Hakimler ve Savcılar Kurulu’nca belirlenen Ankara İdare Mahkemeleri nezdinde, ilgilinin en son görev yaptığı kurum veya kuruluş aleyhine iptal davası açılabilecek.
-TAKİP SİSTEMİ-
Başvurucular, “OHAL Komisyonu Başvuru Takip Sistemi” uygulaması üzerinden, Komisyon’a yapılan başvuruların, safahatı ve sonucu hakkında bilgi edinebiliyor. Komisyonun Faaliyet Raporu, Ocak ayında internet adresinde yayımlandı. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ