Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,82 / Satış: 8,85
€ EURO → Alış: 10,35 / Satış: 10,39

6 bin kişinin istihdam edildiği

6 bin kişinin istihdam edildiği
  • 30.06.2021
  • 318 kez okundu

100 fabrikadan 85’i üretimde

Sektöründe, Türkiye’nin en büyük İhtisas Sanayi Sitesi özelliği taşıyan Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi’ni (MOBSAN) işaret eden Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Mustafa Balcı, mobilya üretiminin Mezopotamya’ya dayandığını ve köklerinin de Hatay’da olduğunu dile getirdi.

Geçtiğimiz günlerde resmi açılışı yapılan Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi (MOBSAN), Hatay’ın iddialı olduğu mobilya sektöründeki üretim gücü adına önemli bir dinamiği hayata geçirirken, 6 bin kişi için yarattığı istihdamla da dikkat çekti.
Bakanlık tarafından yaklaşık 187 milyon TL kredi kullandırılarak inşa edilen Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi’nde (MOBSAN) 100 fabrika bulunuyor. Bu fabrikaların 85 tanesi üretim yaparken, 15 tanesi ise taşınma aşamasında. Site, 6 bin Hataylı ise istihdam yaratarak, ayrıca önemli bir işlev de görüyor. Hedefin en az 10 bin istihdam ve 500 milyon dolar ihracat olduğu merkez için DÜNYA’ya açıklamada bulunan, MOBSAN Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Doğru, temelleri 2012’de atılan sanayi tesisinin resmen açılmasından ötürü yaşadığı mutluluğu ifade etti.
Hatay’dan yapılan yaklaşık 70 milyon dolarlık mobilya ihracatını 500 milyon dolar seviyesine çıkarma hedefiyle yola çıktıklarını belirten Doğru, “Bugün itibariyle rakamlar gösteriyor ki, 2021 yılı sonu itibariyle bu 70’i 150 milyon dolar seviyesine taşıyacağız. Bu rakamları hızlı bir şekilde artırıp, 2025 yılında 500 milyon dolar ihracat hedefini yakalayacağımızı öngörüyoruz” dedi.
-HEPSİ İHRACATÇI-
MOBSAN’da yer alan fabrikaların tümüyle üreticilerden oluştuğunu vurgulayan Doğru, şöyle devam etti: “Buradaki 100 firmanın 60’ı tamamen ihracatçı. Burada üretilen mobilyalar, Ortadoğu ve Afrika ülkeleri ile Türki cumhuriyetler başta olmak üzere, dünyanın 100’den fazla ülkesine gidiyor. Firmalarımız, şu anda ABD pazarına odaklanmış durumda. ABD ve Avrupa’ya ihracatımız var, ama istenen seviyede değil. Hedef, bu bölgelere ihracatı artırmak.”
Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Mustafa Balcı da yaptığı açıklamada, MOBSAN’ın, mobilya üreticileri için örnek bir tesis olduğunu söyledi. Mobilya üretiminin Mezopotamya’ya dayandığını ve köklerinin Hatay’da olduğunu ifade eden Balcı, “Buradaki 100 şirket, bu geleneği yaşatacak” dedi.
-SORUNLAR!-
Mobilya sektörünün gündemini değerlendirerek, Mart gibi başlayan MDF ve sünger tedarik sorununda Bakanlığın müdahalesiyle bir rahatlama olmasına karşın, henüz tam olarak sorunların ortadan kalkmadığını dile getiren Balcı, “Yurtiçinde alım gücünün düşmesi nedeniyle, Pazar, durgun ve satışlarda bir miktar düşüş var. O nedenle de üretici ihracata odaklandı. Eğer üretici hammadde tedarikinde sorun yaşamazsa, bu sene 4.5 milyar doları aşarak, 5 milyar dolara yakın mobilya ihracatı gerçekleştirebiliriz” diye konuştu.
Sektörü zorlayan bir diğer konunun da girdi maliyetlerdeki artış olduğuna işaret eden Balcı, son bir senede mobilya üretiminde kullanılan girdi fiyatlarının iki katına çıktığını söyledi. Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ