Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 9,19 / Satış: 9,23
€ EURO → Alış: 10,67 / Satış: 10,71

6 yıldır çivi çakılmadı!

6 yıldır çivi çakılmadı!
  • 19.06.2018
  • 3.464 kez okundu

AK Parti milletvekili adaylarının, gittikleri yerlerde seçime birkaç gün kala gündeme getirdiği “Hassa-Amanos Tüneli Projesi” serüveni 6-7 yıl öncesine dayanıyor. Dönemin Bakanı Sadullah Ergin, 6 yıl önceki açıklamasında, “İstanbul’un çılgın projesi Kanal İstanbul ise, Hatay’ın çılgın projesi de Amanos Tünelleridir” demişti. Aradan 6 yıl geçti, 3 seçim geçirdik, ortada ne Amanos Tüneli, ne ÇILGIN PROJE, ne de çakılan tek bir çivi bile yok…
11 Kasım 2012 tarihinde, dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin, “Hatay’ın Çılgın Projesi” olarak tanımladığı Amanos Tüneli Projesi’nin geçtiğimiz yıl (2011’de) Şubat ayında ihale edildiğini ve önümüzdeki aylarda temelinin atılacağını açıklamıştı.
Sadullah Ergin Neler Demişti?
Milliyet Gazetesi tarafından Antakya’da düzenlenen “Türkiye’ye Yatırım Geleceğe Yatırım” toplantısında, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, kendi deyimiyle “Hatay’ın Çılgın Projesi”ni açıklarken, Hatay ilini ikiye bölen Amanos Dağları’na tünel açılarak ilin iki yakası arasında geçişin kolaylaştırılacağını, böylece hem ilin doğusunun yatırıma açılacağını, hem de komşu illerden gelen ihraç mallarının çok kolay şekilde limana ulaşacağını vurgulamıştı.
Maliye ve Ulaştırma Bakanlıklarının projeye destek verdiklerini söyleyen Ergin, Hatay’ın batısı ve kuzeyinde yatırımcıların yer istediklerini, fakat arazi olmadığı için yer tahsis edemediklerini belirtmişti. Amanoslarda tünel açılınca, sanayiciye Hatay’ın doğusunda ve güneydoğusunda da yer verebileceklerini söyleyen Ergin, yer bulunsa, bugün 25-30 milyar dolarlık yatırımın başlayacağını vurgulamış ve “İstanbul’un çılgın projesi Kanal İstanbul ise, Hatay’ın çılgın projesi de Amanos tünelleridir. Tünel yapıldığı zaman; Kilis, Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Mardin’den gelen ihraç mallar Amanosların üstünden tehlikeyle değil, tünellerden kolayca limana ulaşabilecek, yatırımcılar da 20 dakikada hammadelerini limandan getirebilecek. Tünel, Payas ile Hassa arasına açılacak” demişti.
Dönemin MHP Hatay BŞB Başkan Adayı Mete Aslan ise, 30 Mart 2014’te Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı sürecinde de “Hatay’ın Çılgın Projesi, Amanos Tünelleri!” propagandasını yapan Sadullah Ergin’in bu atağına “Bu, Büyük Ortadoğu Projesi” suçlamasında bulunmuştu. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ