Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,74 / Satış: 6,77
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 26.03.2018
  • 1.299 kez okundu

Cumartesi günü olağanüstü bir mevsim yaşandı:
Antakya’da Fırtına, İskenderun’da Yarıkkaya
İskenderun sahilinde dalga boyu 8 m’yi aştı…
Geçtiğimiz Cumartesi günü Antakya ve çevresinde şiddetli fırtına yaşanırken, İskenderun’da ise Yarıkkaya esti. İskenderun’da, hızı 70 kilometreyi aşan rüzgar nedeniyle oluşan dalgalarda sahil, park ve bahçeler sularla doldu. Cumartesi günü İskenderun sahili denizden gelen dalgalar nedeniyle sular altında kalırken, vatandaşlar da zor anlar yaşadı. Sahil boyundaki dalgaların boyu yaklaşık 7-8 metreyi buldu.
İskenderun’da oluşan dalgalar ve denizin taşması nedeniyle, sahilde bulunan ve dükkanı kapatmaya çalışan bir kişi de zor anlar yaşadı. Denizin taşmasıyla suların içinde kalan vatandaş, çareyi sandalyenin üstüne çıkmakta bulurken, sandalyenin üzerinde bekleyen kişiyi arabasını yanaştıran arkadaşı kurtardı.
Öte yandan, rüzgar ve fırtına nedeniyle deniz ulaşımında da zorluklar yaşandı, gemiler, körfez açıklarında demirlemek zorunda kaldı.

Defne Belediyesi etkinliği:
Dostluk Turnuvası Bugün Başlıyor
Defne Belediyesi’nce bu yıl 4.sü düzenlenen “Defne Belediyesi 4.Mahallelerarası Futbol Turnuvası” bugün başlıyor.
Defne Belediyesi 4.Mahallelerarası Futbol Turnuvası’nda, Tertip Kurulu ve Turnuva’ya katılacak olan 27 takımın temsilcileri bir araya gelerek kura çekilişi gerçekleştirdi. 4.Mahalellerarası Futbol Turnuvası’nda her sene olduğu gibi bu sene de dostluğun kazanacağı vurgusunun yapıldığı toplantıda, takım temsilcileri tarafından yapılan çekiliş ile eşleşmeler tamamlanmış oldu.
Bugün saat 17.00’de Hatay Büyükşehir Belediyesi Sümerler Futbol Sahası’nda başlayacak olan Dostluk Turnuvası’nda, 3’erli gruplar şeklinde, 27 takım 435 sporcusu ile mücadele edecek.

Belen’de kömür zehirlenmesi faciası!
Anne Öldü, 2 Çocuk Komada
Belen’de geçtiğimiz hafta sonunda yaşanan kömür zehirlenmesi olayında bir kadın öldü, iki torunu da komada…
Eşinin doğumu dolayısıyla, yanına, hastaneye giden baba Yasin Gökoğlu’nun, eve döndüğünde annesi ile iki çocuğunu baygın halde yerde gördüğü kaydedildi. Yapılan incelemede, Anne Emine Gökoğlu’nun hayatını kaybettiği, iki çocuğun da koma halinde hastaneye kaldırıldığı belirtildi. Hayatını yitiren anne Emine Gökoğlu’nun 70 yaşında olduğu, hastanede tedavi gören çocukların da 6 ve 12 yaşlarında olduğu belirtildi.
Sobadan sızan karbonmonoksitin yol açtığı faciada, yaralı çocuklardan 12 yaşındaki Ebubekir’in durumu kritik, kardeşi 6 yaşındaki Fatih’in sağlık durumu ise iyiye gidiyor.

BES’ten cayanlara ikinci fırsat
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, BES’ten cayanlara sisteme yeniden dahil olmaları için bir fırsat tanınacağını, bu konudaki düzenlemenin son aşamaya geldiğini söyledi.

Çiftçiye DÜVE desteği
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Tarım Kredi olarak bu yıl 75 bin düve vereceklerini açıkladı. “Hedefimiz Türkiye’nin bir milyon düve açığını kapatmak” diyen Fakıbaba şöyle konuştu: “3 yıl içerisinde Tarım Kredi olarak 250 bin düve vereceğiz. Bunlar 100 bin liralık olacak. İnşallah 75 binini bu yıl için planladık. Bunu 3 yıl içerisinde 250 bine tamamlayacağız”

Hatay da listede
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca bu yıl ihalesi planlanan ve dünyanın en büyük, Türkiye’nin ise ilk off-shore (deniz üstü) rüzgar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) santrali olma özelliğini taşıyacak proje için Saros, Kıyıköy ve Gelibolu aday bölgeler olarak belirlendi. Yeni aday YEKA bölgeleri arasında Hatay-Erzin de var.

Suriyeli sağlık çalışanları şifa dağıtacak …
Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilcisi Dr. Pavel Ursu, 700 Suriyeli doktor ve yardımcı sağlık personelinin daha eğitim verilip işe alınmasının planlandığını bildirdi. Dr. Ursu, Suriyeli sığınmacı-lara daha iyi sağlık hizmeti vermek için 2017 yılında İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay ve Mersin’de Göçmen Sağlığı Eğitim Merkezleri kurulduğunu, Suriyeli sağlık çalışan-larına eğitim verilmeye başlandığını hatırlattı.

Antakya Belediyesi’nin 3 yılı aşkın gündemde olan projesi Kentsel Dönüşüm’de:
İmza oranı % 54!
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Kentsel Dönüşüm Projesi’nde imza atan mülk sahiplerinin % 54’lük orana ulaştığını bildirdi. Başkan Kimyeci, Kentsel Dönüşüm konusunda şu bilgileri verdi:
“Gerçekten bizim en önemli meselelerin başında kentsel dönüşüm geliyor. Kentsel dönüşüm konusunda milletimizin duası, hükümetimizin sonsuz destekleriyle çok önemli mesafeler kat ettik. An itibariyle %54 anlaşma oranına ulaştık. Islak imza ile %67 seviyesine geldiğimizde, Türkiye genelinde kat karşılığı açık yapım ihalesine çıkacağız ve böylece marka bir mahallemizi oluşturacağız.”
Erken İmza avantajlı mı? …
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Kentsel Dönüşüm Projesi’nde erken imza atanlar için seçenek çokluğu avantajı olduğunu, ancak hak edişte ise bir şeyin değişmediği bilgisini verdi.
Başkan İsmail Kimyeci, bu konuda şu bilgileri verdi:
“Bu süreçte erken imza atan ile daha sonra imza atan arasında kesinlikle, herhangi bir maddi bağlamda fark yok. Alacaklar belli, hiçbir şekilde değişmiyor. Hak sahibi para istemiyorum, daire istiyorum diyorsa, yaklaşık 70 çeşit seçenek sunuyoruz. Yani 7 çeşit daire tipimiz var, katlardan dolayı. Zemin kat, son kat, aynı zamanda 1,2,3,4 ara kat, 5,6,7,8 ara kat ve 9,10,11,12 diye ifade ettiğimiz toplam 5 tane kat seçeneği var. Aynı şekilde öne bakan, arkaya bakan ya da güney ve kuzey diye ifade ettiğimiz de bir apartman blok için 10 tane seçenek mevcut. Biz 7 tane apartman bloku seçeneği sunuyoruz. Bunlardan iki tanesi 1+1, iki tanesi2+1, bir katta 6 daire olan daire tipleri, keza bir tane daha seçeneğiniz var 2+1, bu da bir katta 4 tane daire olan, onu devamında C tipi diye ifade ettiğimiz 3+1 daire seçeneğimiz, bir de D tipi dediğimiz 4+1 daire seçeneğimiz var ki 221 metrekare şu ana kadar hiç kimse bunu talep etmedi, muhtemelen onlar da ihtiyaca göre 3+1 daire tipiyle değiştireceğiz. Böylece erken gelenin daha çok seçim hakkının olduğu ve erken gelenle, daha sonra gelenin maddi bağlamda herhangi bir avantaj ya da dezavantaj olmayacak herkes eşit sadece seçim hakları daha çok olacak. Burada özellikle altını vurgulamak istiyorum, yaptığımız tüm faaliyetler, milletimizin onayı dahilinde oldu. Son süreçte Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın teknik heyeti ile ilave iyileştirmeler, hak sahiplerimize binen maddi yükü kaldırmak amacıyla hükümetimizin bizlere maddi destek sağlama katkıları oldu. Bazı daire tiplerinde 30 bine kadar indirimler yapıldı. Dolayısıyla, başlangıçta anlaştığımız hak sahiplerimizin tamamına bu fiyat indirimlerinin tamamını arz ettik. Onları tekrar güncel sözleşme yapmak üzere davet ettik. Böylece daha önce imza atan hak sahiplerimiz yapılan indirimle borcu azalmış oldu. Aynı zamanda daire başına daire, metresine metre temel prensibi ile evi olana ev verme seçeneği sunuyoruz. Bu süreçte tüm halkımıza, hak sahiplerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Bizim yaptığımız tüm çalışmalar Bakanlığımızın denetiminden geçti. Bakanlığımızın onayı ile vatandaşımızın tüm haklarını vermek suretiyle, en üst düzeyde incelenerek hazırlıklarımız sürüyor. Bundan dolayı vatandaşlarımızın herhangi bir şüpheye düşmesine gerek olmadığını ifade ediyorum.”

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ