Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,14 / Satış: 10,18

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 07.06.2018
  • 1.678 kez okundu

Ramazan İmsakiyesi
BUGÜN YARIN
İmsak : 03.29 03.29
Güneş : 05.11 05.11
Öğle : 12.40 12.40
İkindi : 16.28 16.29
Akşam : 19.57 19:58
Yatsı : 21.32 21.32

İmar Affı Başvuruları
Yarın Başlıyor
Çıkartılan İmar Affı’ndan yararlanmak isteyenler yarından itibaren başvurularını yapabilecekler. İmar Affı başvuruları, 31 Ekim 2018 tarihine kadar e-devlet üzerinden yapılabilecek.

Denizde boğulan
4 kişilik aile, Hataylı
Antalya’nın Demre ilçesi açıklarında sürat teknesinin batması sonucu yaşamını yitiren 2’si çocuk 4 kişinin Hataylı olduğu öğrenildi. Antalya’daki deniz kazasında; Hüseyin Bilal, eşi Elif Abdu, çocukları Mehmet (14) ve Zehra Bilal (10)boğularak hayatlarını kaybetti ve cenazeleri de uçakla Adana’ya, oradan da karayolu ile ilimiz Hatay’a getirildi.

Okullar Kapanıyor
İlk, orta ve liselerde 2017-2018 eğitim öğretim yılı bugün tamamlanıyor. Hatay’da bugün 1311 okuldaki 14.174 derslikte öğrenim görmekte olan 398.676 öğrenci karnelerini alarak tatile girecek. Hatay’da 1311 okulda görevli 19.784 Öğretmen de 30 Haziran tarihi itibariyle 2 ay tatile girecek.

YÖK’ten yeni karar!
YKS’de 0.5 ham puan kuralı değişti
Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na 23 gün kala, YÖK, adayların puanlarının hesaplanabilmesi için şart olan 0.5 ham puan kuralını değiştirdi. Adaylar, YKS’nın ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nde Türkçe ve Matematik’ten, ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi’nde de sorumlu oldukları iki testten 0.5 puan almak zorundaydı.
Habertürk, 20 Nisan’da, “0.5 ham puan kuralı ve/veya olarak değiştirilmez, kural tek testte geçerli olmazsa puanı hesaplanmayan aday 400 bini, barajı aşamayan 120 bini bulur” yazdı. YÖK, kuralı değiştirdi. Şimdi tek testten yarım net çıkaranın puanı hesaplanacak.
Açıklandığı tarihten itibaren sürekli değişikliğe uğrayan, son olarak da seçimler yüzünden bir hafta ötelenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) yine değişiklik oldu. Sınava 23 gün kala, YÖK, adayların puanlarının hesaplanabilmesi için şart olan 0.5 ham puan yani yarım net çıkarma kuralını değiştirdi.
0.5 ham puanının kaldırılması gerektiği uzun süredir tartışılıyordu. Bu kurala göre, YKS’nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) adaylar Türkçe ve Matematik testlerinden 0.5 ham puan yani yarımşar net çıkaramazlarsa puanları hesaplanmayacaktı. Aynı şekilde, sınavın ikinci oturumunda da Alan Yeterlilik Testi’nde (AYT) adaylar sorumlu oldukları iki testten de 0.5 ham puan almak zorundaydı.

Okullar 17 Eylül’de
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), gelecek yılın çalışma takvimini hazırladı. Buna göre, 2018-2019 eğitim öğretim yılı, 17 Eylül 2018 Pazartesi başlayacak, 14 Haziran 2019 Cuma sona erecek.

3 bin TL’yi geçecek
Memur ve emeklilere, normal yüzde 3.5’lik zammın yanı sıra enflasyon farkının da yansıtılacağını belirten Bakan Naci Ağbal, bu vesile ile en düşük memur maaşının 3 bin lirayı aşacağını bildirdi.

İmar Barışı’ için Tebliğ
Yayınlanan Tebliğ’e göre; Yapı Kayıt Belgesi almak için, emlak vergi değeri ile yapının yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden, konutlarda yüzde 3, ticari kullanımlarda yüzde 5’lik tutarı ödenecek.

Lisans mezunlarına başvuru hakkı
ÖSYM Lisans mezunları için 2018 yılı KPSS Sınavı’na girecek olanlar için başvurusunu süresinde yapamayanlara yeniden bir hak tanıdı. Yeni hak, dün gün boyu gece yarısı 23.59’a kadar başvuranlar tarafından kullanıldı.

DED Cumartesi günü…
Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Merkezi Sistem Sınavları kapsamında 9 Haziran Cumartesi günü saat 10:00’da Destekleme Eğitimi Değerlendirme Sınavı (Son Test) ve aynı gün saat14:00’te de Arapça Yeterlik Sınavı yapılacak. Valilik, sınavların yapılacağı ilçeler ile okulları da internet sitesinden duyurdu.

YSK oranları paylaştı
Milletvekili adaylarına ilişkin istatistikler YSK internet sitesinde yayımlandı. Buna göre, seçime katılan 8 siyasi parti ve bağımsızlarla birlikte toplam 4 bin 851 adayın 996’sı kadın, 3 bin 855’i erkek adaylardan oluştu. Kadın adayların oranı, tüm adayların yaklaşık yüzde 20,5’i olarak belirlendi.

Karahindiba 9 Haziran’da
Yazar Sinan Sülün’ün ilk eseri olan “Karahindiba” kitabından ele alınan bir öykü, bu hafta sonunda Antakya ve İskenderun’da sahneleniyor. Eser, Adnan Çubuk’un, işsizlik kıskacı içerisindeki yaşam mücadelesini ve karahindiba tohumları misali dağılan zihnindeki diğer “Adnan Çubukları” arayışını anlatıyor
İçinde bulunduğumuz sosyo-ekonomik koşulları, insanı kendisine benzetmeye çalışan toplumu ve toplumsal ilişkileri, kendisi gibi olmaya çalışan “Adnan Çubuk” üzerinden edebi bir dil ile anlatan öyküyü, oyunu oynayan Sertaç Demir uyarladı Oyunun yönetmenliğini Cevdet Bayram üstlendi.
Oyunun diğer kahramanları şunlar:
Eser: SİNAN SÜLÜN
Uyarlayan: SERTAÇ DEMİR, BARIŞ MANSUROĞLU
Yöneten: CEVDET BAYRAM
Oynayan: SERTAÇ DEMİR
Dekor Uygulama: SEZGİN DEMİR
Kapak İllüstrasyonu: EZGİ BIÇAKÇI
Afiş Tasarımı: RAWCUT DESIGN STUDIO
Dans Koreografi: SERCAN YİĞİT, HAKAN ATEŞ
Oyun, 9 Haziran Cumartesi günü Antakya Meclis
Kültür Merkezi’nde, ertesi gün de İskenderun’da sahneleniyor.

Hz.Ayşe Kız AİHL’de Öğrenci Taşıma İşi:
İhale Bugün…
Antakya Narlıca Mahallesi’ndeki Hz Ayşe Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerini yeni öğretim yılında taşıma usulü okula getirip götürecek olan firma bugün belli oluyor. Taşma ihalesi bugün yapılacak.
Okul Müdürü Ferdevs Kılınç, bugünkü ihale ilgili bazı kriterleri şöyle sıraladı:
“Okulumuz öğrencilerinin taşınması işlemleri için, okulumuz bünyesinde taşıyıcı yetkisi verilecek taşıyıcıların tespiti için ihale yapılacaktır. İhalenin teknik şartnamesi ayrıntılarda yayınlanmıştır.
1.Sadece Hz Ayşe Kız Anadolu İHL öğrencilerinin taşınması…
2.Haftanın 6 günü üzerinden ihaleye çıkılması…
3.Ders dışı etütlerde öğrenci okul çıkışı eve bırakılıp evden alınıp tekrar etüt bitiminde eve bırakılacaktır.
4.Servis araçları okul tanıtım giydirilmesi yapacaktır.
5.Personeller okul tanıtım kimlik kartlarını takmak zorundadır.
6.Öğrencilerin Okul idaresinin belirttiği noktadan alınması ve bırakılması…
7.İhale bugün saat 10.00’da Okul toplantı salonunda yapılacaktır.”

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ