Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,49 / Satış: 7,52
€ EURO → Alış: 9,04 / Satış: 9,08

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 12.07.2018
  • 1.430 kez okundu

YPG-PKK propagandasına 2 tutuklama
İskenderun’da sosyal medya yoluyla terör örgütü YPG/ PKK propagandası yaptıkları öne sürülen 2 şüpheli tutuklandı.
İskenderun Terörle Mücadele Büro Amirliği ekiplerince, sosyal medya üzerinden terör örgütü YPG/PKK propagandası yaptıkları öne sürülen İ.B. ve R.E. adlı kişiler yakalandı ve çıkarıldıkları adliyede tutuklandı.

Arsuz ve Yayladağı’nda orman yangını
İlimizde önceki gün ve dün olmak üzere iki sahil ilçesi ormanlarında yangın çıktı.
Yayladağı Arslanyazı Mahallesi’ndeki orman yangınında 6 hektarlık orman örtüsü zarar görürken, Arsuz ilçesi Kozaklı Mahallesi’nde de ormanlık alandaki yangında 5 hektarlık orman alanı kül oldu.

Aba Güreşleri Pazar Günü
Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğindeki Dünya Geleneksel Aba Güreşleri Turnuvası hafta sonunda ilimizde yapılıyor.
Aba güreşleri 15 Temmuz Pazar günü yapılırken, finaller de aynı gün17-19 arası yapılacak.

Honda kavşağı yeni ismi:
Habib-i Neccar Kavşağı
Antakya çevre yolu üzerinde oluşturulan tünel isimlendirildi. Daha önce halk arasında ‘Honda Kavşağı’ nolarak bilinen yer “Habibi Neccar Kavşağı” olarak adlandırıldı. Karar, Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Salı günkü toplantısında oybirliği ile alındı.

Hatay’da Uyuşturucu Operasyonu:
15 Şüpheli Gözaltında
İlimiz Hatay ve Gaziantep’teki uyuşturucu operasyonlarında 15 kişi yakalandı ve gözaltına alındı. Samandağ Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, “torbacı” olarak tabir edilen sokak satıcıların yakalanmasına yönelik 3 aydır sürdürdüğü çalışmanın ardından, Salı günü ilimiz Hatay ile Gaziantep’te 19 adrese eş zamanlı operasyon düzenledi.
Operasyonlarda; 413,16 gram eroin, 45,75 gram esrar, 42 kök hint keneviri, 33 uyuşturucu hap, 1,22 gram metamfetamin ele geçirildi, 15 şüpheli gözaltına alındı.

Hatay İçin Araştırma Önergesi
CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, ilimiz Hatay için TBMM’de araştırma yapılmasını istedi. Milletvekili Serkan Topal, önergesinde, Hatay’ın, Türkiye tarihinde çok önemli ve özel bir yere sahip, kültürel ve doğal zenginlikleri olan önemli bir il olduğunu belirtti ve şöyle devam etti:
“ Hatay, çeşitli etnik ve inanç farklılıklarına sahip yurttaşlarımızın birlikte barış içerisinde yaşadıkları, hoşgörü merkezi diye adlandırılan, dünyaya örnek ender kentler arasındaki yerini almıştır. Üç semavi dinin gelişme ve yayılma bölgesinde bulunması, inanç turizmi açısından kente ayrı bir özellik katmaktadır. Suriye’ye olan sınırı sebebiyle Ortadoğu’ya açılan kapı niteliğindedir. Amik Ovası’nın verimli toprakları her türlü tarımsal ürünün yetiştirilmesinde en uygun toprak yapısına sahiptir. Yine dünyanın bilinen ilk kilisesi Sen Pierre ve dünyanın en büyük ikinci Mozaik Müzesi Hatay ilimizdedir. Bilinen tüm bu özelliklerine karşın, ne yazık ki izlenen yanlış politikalar sebebiyle, Hatay, tarımsal üretimden ve İnanç turizmden gerekli payı alamamıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Hatay’ın tanıtımı için gerekli olan hiçbir eylem planı oluşturamamıştır. Yapılan tanıtım günleri kapsamında yöresel ürünler satışı dışında dünyaya tanıtım açısından hiçbir planlama bugüne kadar yapılamamıştır.
Tarımsal alanda da sorunlar devam etmektedir. Ülkenin en verimli ovası olan Amik Ovası’nın sulama projesi yıllardır bitirilememiştir. Ülkemizin içinde bulunduğu tarımsal ürün sıkıntısı, son günlerde ortaya çıkan Patates ve Soğan kıtlığı, Amik Ovası’nın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir. Seracılık ve organik tarımda desteklenmesi gereken bir bölge olmasına karşın, bu konuda hükümetçe bir destek görmemektedir. İskenderun Körfezi’nde bulunan termik santralin yarattığı kirlilik insan sağlına zarar vermekle birlikte, tarımsal alanları da etkisi altına almaktadır. Bununla ilgili önlemler alınmadığı takdirde, ileride telafisi imkansız sorunlar-la karşı karşıya kalmamız kaçınılmaz olacaktır.
Tüm bu gerekçeler dikkate alınarak, Hatay ilinin birbiriyle ilintili ve birinin diğerini etkilediği sorun-larının birlikte değerlendirilmesi ve alınacak önlem-lerin tespiti amacıyla, Anayasa’nın 98. ve TBMM içtüzüğünün 104. ve 105. Maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılmasını arz ederiz.”

Okul Onarım İhalesi:yarın…
Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Antakya İlkokulu “Destek Hizmeti Odası” yapım ve onarımı işini ihaleye çıkardı. İhale yarın yapılıyor. İhale duyurusunda, okul onarım işinin 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 22/d Maddesi uyarınca doğrudan temin yoluyla (Götürü Bedel Teklif usulü) yaptırılacağı, tekliflerin 13/07/2018 Cuma günü saat 15.00’a kadar Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İnşaat ve Emlak Bölümü’ne imzalı ve kaşeli kapalı zarf ile elden teslim edilmesi gerektiği kaydedildi. Bu arada, tekliflerin değerlendirilmesinin de aynı gün ihale saatinden 30 dakika sonra yerine getirileceği duyuruldu.

Bilardo Turnuvası
Yarın Başlıyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi sponsorluğunda ve Defne Belediyesi’nin katkılarıyla, Hatay’ın anavatana katılışını kutlama faaliyetleri kapsamında 20-22 Temmuz 2018 tarihleri arasında Çekmece Bilardo Spor Kulübü’nde Türkiye geneli özel bir 3 Bant Bilardo Turnuvası düzenlenecek.
Turnuva’nın 80 kişi ile sınırlı olduğunu ve katılım ücretinin 100+30 TL olduğunu belirten yetkililer, ödüllerin 8 sporcuya dağıtılacağını ve tüm maçların da canlı yayınlanacağını açıkladı. Turnuva, yarın saat 12.00’de başlayacak. İlk maçlar 21-22 Temmuz’da oynanacak.

Antakya HEM Kantini kiralık
İhale Bugün
Antakya Nedime Keser Halk Eğitim Merkezi kantini kiralanıyor. Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi kantinini bugün saat 10.00’da ihale ile kiralıyor. Halk Eğitim Merkezi kantini yılık kirası 6000 TL olarak belirlenirken, yıl içinde devam eden öğrenci sayısının da 300 olduğu kaydedildi.

Müftülüklere kurum içinden atama
Sınav Dün Yapıldı
Hatay İl Müftülüğü bünyesindeki kurumlara ihtiyaçları doğrultusunda yardımcı hizmetli ve bekçi alımı için sınav yapıldı.
Memuriyeti asaleten onaylanmış kişilerin katıldığı sınav dün yapıldı. Başvurular ise Salı günü tamamlandı.
Müftülükçe, dün sabah gerçekleşen sınavla alımı yapılması öngörülen kadrolar şöyle sıralanıyor:
İl Müftülüğüne 2 Hizmetli
İl Müftülüğüne 1 Bekçi
Antakya İlçe Müftülüğü’ne 1 Hizmetli
Kırıkhan Müftülüğü’ne1 Bekçi
Yayladağı Müftülüğü’ne 1 Hizmetli

Yerel yönetimlere eleştiri
Yerel yönetimlerin haksız rekabetleri karşısında esnaf ve sanatkarların sürekli direndiğini, ancak son dönemde esnafın dayanma gücünün kalmadığını anlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Pek çok yerde açık market işletiliyor. Taksicimizin işini engelleyen adli servisler, minibüsçünün işini engelleyen sosyete pazar servisleri faaliyette. Bankalar altın alım-satımı yaparak kuyumculuk sektörüne darbe vurdular. Binlerce esnaf bu tür karar ve uygulamalardan etkilenerek dükkanlarını kapatıyor. Buna bir dur demenin zamanı geldi. Bırakın her işi erbabı yapsın’ şeklinde konuştu.

Yargıtay ‘Gelin’ dedi
Düğünde takılan “ziynet eşyaları” ve “takı paralarının” boşandıktan sonra “kadına mı”, “erkeğe mi” ait olacağı konusundaki tartışma ortak içtihat oluşturularak çözümlendi.
Yargıtay’ın 4. Hukuk Dairesi ve Yargıtay Hukuk Genel Kurulu (HGK), “Aksine anlaşma ya da o yöreye özgü örf-adet kuralı yoksa ziynetler de takı paraları da kadına aittir” şeklinde karar verdi.

Hataylı Gazi kanserden öldü
İlimiz Hassa ilçesinden Gazi Murat Tinti, bir süredir yakalandığı lenf kanserin-den öldü. Merhum Gazi Murat Tinti, iki yıldan beri Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi görmekteydi. Cenazesi ilimize getirilen Tinti’nin Türk Bayrağına sarılı tabutu Hassa Ulu Camisi’nde kılınan cenaze namazının ardından Hassa Asri Mezarlığı’nda toprağa verildi.
ANTAKYA, Gazimize Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Sınav Koleji yeni bina açılışı
18 Temmuz’da
Antakya’nın önde gelen özel eğitim kurumlarından Sınav Koleji Okulları yeni binası önümüzdeki hafta hizmete açılıyor. Antakya çevre yolu üzerinde Adliye Binası ile Çekmece arasında oluşturulan Sınav Koleji Okulları açılışı 18 Temmuz Çarşamba günü saat 17.00’de yapılıyor.

Bir grup Suriyeli işyerine saldırdı
Satırlı Saldırıda İşyeri Sahibi Yaralandı…
Antakya’da önceki gün, eski otogar önündeki Abdurrahman Melek Caddesi’ndeki bir işyerine baskın yapan 4 Suriyeli satırlarla ve sopalarla işyeri sahibini döverek kaçtı.
Olayın, bir gün öncesinden kaynaklanan halı saha maçındaki tartışmaya dayalı olduğu öne sürüldü. Kuruyemişçi Sezgin Açıkgöz adlı genç, 4 Suriyelinin saldırısı ile yaralandı ve hastaneye kaldırıldı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ