Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

8 Üniversite İSTE’de buluştu

8 Üniversite İSTE’de buluştu
  • 09.03.2020
  • 288 kez okundu

Hatay, Gaziantep, Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş, Kilis ve Adana’daki üniversitelerin buluşmasında, ortak çalışma alanları ve yapılacaklar masaya yatırıldı.

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) ev sahipliğinde, Öğrenci İşleri Daire Başkanları ve Uluslararası İlişkiler Koordinatörleri ile yetkili personelinin katılımı ile bir toplantı yapıldı. Barbaros Hayrettin Konferans Salonu’nda yapılan istişare toplantısına; İSTE, Gaziantep Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, Mustafa Kemal Üniversitesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi, Kilis 7 Aralık Üniversitesi, Adana Alpaslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi katılım gösterdi.
Toplantıda; uluslararası öğrencilerin ülkemize, üniversitelerin konuşlandığı kentlere ve üniversitelere sağlayacağı kültürel, sosyal ve ekonomik katkılar ile öğrenci değişim programlarının (Erasmus, Mevlana, vb.) sağladığı imkân ve fırsatlar, üniversitelere alınacak uluslararası öğrenci kabul ölçütleri, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ve Maarif Vakfı ile işbirliğini geliştirilmesi konularının yanı sıra, öğrencilere nasıl daha çok fırsat sunulabileceği ve hizmet kalitesinin artırılabileceği vb. gibi konular masaya yatırıldı.
Toplantının ikinci bölümünde ise, daha fazla ülkeye ulaşılarak, yurtdışındaki saygın üniversitelerle daha fazla ikili işbirliği yapılabilmesi ve farklı kültürlerin daha çok bir arada öğrenim görebilmelerinin sağlanabilmesi, tanıtım konusunda üniversitelerin üstüne düşen görevler, uluslararası öğrencilerin yaşadıkları sorunlar, askerlik işlemleri, Yükseköğretim Bilgi Sistemi İşlemleri, öğrenci otomasyonu kullanan üniversitelerin yatay geçiş işlemleri, e-devlet ve transkript işlemleri ve öğrenci işlerine ilişkin değerlendirilmelerde bulunuldu ve çözüm önerileri üzerinde tartışmalar yapıldı.  -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ