Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,76
€ EURO → Alış: 7,32 / Satış: 7,35

81 İl’de ve Köylerde

81 İl’de ve Köylerde
  • 24.04.2019
  • 444 kez okundu

Gidebildiğimiz yere kadar

Gençlik ve Spor Bakanlığınca yürütülen “Damla Projesi” kapsamında Türkiye’nin farklı illerinden Hatay’ın Hassa ilçesine gelen gönüllü üniversite öğrencileri, köy okulundaki çocuklara unutamayacakları bir gün yaşattı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 2014 senesinde hayata geçirilen ‘Damla Projesi’, ilgi görmeye ve farklı coğrafyalardan gençleri bir araya getirmeye devam ediyor. Proje kapsamında, üniversitelerde okuyan yabancı öğrenciler ile Türk öğrencilerden oluşan gençler, gönüllülük esasına göre gittikleri illerde çeşitli ziyaretlerde bulunarak etkinliklere katılıyorlar. Bunun son örneği Hatay’ın Hassa ilçesinde yaşandı.
-DAĞ ETEĞİ-
Hassa ilçe merkezine yaklaşık 22 kilometre uzaklıkta bulunan Amanos Dağı eteklerindeki Güvenç İlkokulu bahçesinde düzenlenen etkinlikte gönüllüler, çocuklarla bir araya geldi. Çocukların yüzlerini boyayan gençler, onlara balon, boyama kitabı ve çeşitli hediyeler dağıttı. Palyaço gösterisinin de yapıldığı etkinlikte, çocuklar ve gönüllü gençler birlikte oyunlar oynayıp, şarkılar eşliğinde halay çekti.
-ELDEN ELE-
Proje gönüllülerinden Hakan Andı, Türkiye genelindeki vatandaşların yardımlarını öğrencilere ulaştırdıklarını söyledi. Çocukları mutlu ederek onların gönüllerine dokunmak istediklerini belirten Andı, şöyle devam etti:
“Gençlik ve Spor Bakanlığımızın ‘Damla Projesi’ kapsamında, 81 ilde, sadece köy okullarına değil, gidebildiğimiz yere kadar gitmeyi hedefliyoruz. Çalışmamız projeden de öte tamamen gönüllüğe dayalı bir uygulama. Burada da gönüllere dokuna bildiysek, yüzlerdeki tebessümlere ortak olabildiysek ne mutlu bize.”
Gönüllülerden Hatice Sağınak da amaçlarının gittikleri okullarda birliktelik duygusunu çocuklara aşılamak olduğunu belirtti. Güvenç İlkokulu Müdürü Abdullah Akgün de, etkinlikten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, emeği geçenlere teşekkür etti.
-DAMLA VE UMUT-
Gençlik ve Spor Bakanlığı faaliyetlerinden biri olan Damla Projesi, gönüllülük esaslı olup, insan odaklı bir çalışmadır. Proje kapsamında gidilen illerde, dezavantajlı aile ve çocukların; hiç bir din, dil ve etnik köken ayrımı yapmadan katılımcı gençlerle bir araya gelmesi, kültürel değerlerin karşılıklı aktarımı ile programın yürütüldüğü yörelerdeki insanlarla katılımcı gençlerin hayata bakış açılarının olumlu yönde etkilenmesi amaçlanmaktadır.
Damla Projesi’nin her bir programı, ülkemiz üniversitele-rinde eğitim gören yerli ve uluslararası öğrencilerin oluşturduğu 20 ve 40 kişilik bir ekipten oluşmaktadır. Bu ekipler, projenin yürütüldüğü Hatay gibi illerde dezavantajlı bölgelerde gönüllülük faaliyetleri yürütmektedir.
Gönüllülük faaliyetler şöyle sıralanıyor:
-Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde yaşlılarımızı ziyaret,
-Sevgi Evi ve Engelsiz Yaşam Merkezi ziyaretleri,
– İlkokullarda çocuklarla çeşitli aktiviteler,
-Köy okulu ve anaokulu duvarı boyama etkinliği,
-İşitme/ Görme Engelliler Okulunu ziyaret ve çocuklarla çeşitli aktiviteler,
-Topladığımız kitaplar ile kütüphane kurulumu,
-Göçmenlerin eğitim gördüğü okulları ziyaret ve çocuklarla çeşitli aktiviteler,
-Şehitlik ziyareti ve mezarlıklara çiçek dikimi ile çevre temizliği,
-İllerdeki manevi büyüklerin ziyareti, Fidan dikimi,
-Yöre halkı ile tanışma ve akşamları dezavantajlı aile ziyaretleri vb. Tamer Yazar-AA

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ