Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,85 / Satış: 5,88
€ EURO → Alış: 6,51 / Satış: 6,54

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 06.08.2018
  • 973 kez okundu

Füsun Sayek Sağlık ve Kültür Festivali
Bu Hafta Programı…
Geçtiğimiz Cuma günü start veren ve hafta sonunda devam eden, bu yıl 12.si düzenlenen Füsun Sayek Kültür ve Sağlık Etkinlikleri Festivali’nde bu hafta dolu dolu ekinliler var. Festival’in bu haftaki programı şöyle:
BUGÜN:
9.00-12.00 Ortapedi Polikliniği: Dr. Nevzat Mazmanoğlu {Arsuz ASM}
15.00 Arsuz Korosu Buluşması {Arsuz Otel} Çiğdem Aytepe, Atilla Çğdaş Değer, Feride Ünlü Bulgun, Ece Teke, Pınar Çanakçı
7 Ağustos 2018 Salı
10.00-16.00 Dermatoloji Polikliniği: Dr.Nevzat Mazmanoğlu {Arsuz ASM }
21.30 Konser: Yaz Gecesi Ezgileri Kemal Akdoğan {Vokal}.Alper Es, Deniz Şahin. Soner Çiftçioğlu {Gitar}
8 Ağustos 2018 Çarşamba
9.00-12.00 Meme Hatalıkları Polikliniği: Dr. İskender Sayek {Arsuz ASM }
18.00-19.00 Toplu Bilgilendirmesi: Alzheimer’lı Hasta ile Yaşamak-Dr. Mehmet Gür
10 Ağustos 2018 Cuma
9.00-12.00 Üroloji Polikliniği: Dr. Cem Şah {Arsuz ASM}
16.00 Arsuz Yemekleri Panayırı
21.30 Söyleşi: Kurtuluş Mücadelesinde Antakya-Kenan Yurttagül, Ömer Bayraktar, Yöneten Nebih Nafile
11 Ağustos 2018 Cumartesi
16.00 Kitap Tanıtımı ve İmza Günü
19.00 Arsuz Çocuk Korosu Konseri

MKÜ Antakya Devlet Konservatuarı 30 öğrenci alacak
Başvuru Bugün Başlıyor
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) bünyesinde yeni oluşturulan Antakya Devlet Konservatuvarı Türk Müziği Ana Sanat Dalı’na; 2018-TYT puanıyla, ön kayıtla ve Özel Yetenek Sınavı Sistemi ile 30 öğrenci alınacak. 31 Ağustos Salı günü açıklanan sonuçlara göre, taban puanıyla, 3’ü engelli olmak üzere toplam 30 öğrenci alınacak.
Başvuru süreci şöyle duyuruldu:
Ön Kayıt Tarihi: 6-14 Ağustos
1’inci Aşama Sınavı: 28-29 Ağustos
Sınav Sonuç İlanı: 31 Ağustos
2’nci Aşama Sınavı: 4-5 Eylül
2’nci Aşama Sınav Sonuç İlanı: 7 Eylül
Kesin kayıt: 10-13 Eylül
Yedek kayıt: 14 Eylül

Öğretmenlerde mazeret atamaları
Başvuru Yarın Son
Milli Eğitim Bakanlığı 2018 yılı yaz tatili kadrolu Öğretmenlerin; aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretleri ve engellilik durumu yanı sıra diğer nedenlere bağlı olarak yer değiştirme başvuruları devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan edinilen bilgilere göre, Bakanlığa bağlı eğitim kurumlarında görevli kadrolu Öğretmenlerin il içi ve iller arasında aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretleri veya engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı yer değişiklikleri, Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik hükümleri doğrultusunda 17 Ağustos tarihinde yapılacak. 1 Ağustos Çarşamba günü başlayan başvurular ise yarın sona eriyor. Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü de tüm Öğretmenlere tebliğen, bu konudaki duyuruları kendi internet sitesinde yayınladı.
Süreçle ilgili bilgiler şöyle:
Başvuru: Yarın sona erecek
Tercih Süreci: 10-15 Ağustos 2018
Atamalar: 17 Ağustos 2018
İlişik Kesme: 28 Ağustos 2018’den sonra

Hatay’da 9 ASM’ye doktor ataması
Kura Çekimi Yarın…
Hatay ili genelinde, farklı ilçelerde toplam 9 Aile Sağlık Merkezine doktor ataması yapılıyor. Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, kurum içi yöntemiyle yapacağı atama için 7 Ağustos tarihini, yani yarını işaret etti. Hatay’da, yarın kurum binasında 9 Aile Hekiminin atamasının yapılacağı boş Aile Sağlık Merkezleri şunlar:
Antakya-11 Nolu ASM
Antakya-Bohşin ASM
Belen-Halilbey ASM
Dörtyol-Yeniyurt ASM
Erzin-2 Nolu Asm
İskenderun-16 Nolu ASM
İskenderun-Denizciler ASM
Reyhanlı-1 Nolu ASM
Reyhanlı-Hatice Murat ASM
Kura yöntemiyle atamaların yarın saat 15.00’te gerçekleştirebileceği duyuruldu.

MKÜ-Resim İş’e 40 öğrenci alınacak
Ön Kayıt Bugün Başlıyor

MKÜ Eğitim Fakültesi bünyesindeki Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Öğretmenliği Anabilim Dalı’na YGS-Ön Kayıt Özel Yetenek Sınavı Sistemi ile 40 öğrenci alınacak. Alınacak öğrencilere ait kontenjan, taban puan ve türü, ön kayıt tarihi, yetenek sınavı tarihleri ile ilgili bilgilerin kurumu internet sitesinden edinilebileceği duyuruldu. Bu arada ön kayıt başvuruları da bugün başlıyor.
40 Resim-İş Öğretmenliği kontenjanı için ön kayıtlar bugün başlayacak ve 10 Ağustos’a kadar devam edecek.
Resim İş Öğretmenliği için Özel Yetenek Sınavı ise 14-16 Ağustos tarihleri arasında yapılıyor. Sınav sonuçlarının ilanı da 17 Ağustos’ta. Kesin kayıtlar 3-5 Eylül arası yapılabilirken, kontenjan dolmaması durumunda, yedeklerin kesin kayıtları 6-7 Eylül tarihlerinde yapılabilecek.

Ağaç dibinde gömülü cenin bulundu …
Antakya ilçesinde bir ağacın dibine gömülü 5 aylık olduğu tahmin edilen cenin bulundu. Kanatlı Mahallesi Atatürk Caddesi’ndeki Asi Nehri kenarındaki kaldırımda bulunan ağacın, etrafının kazılı olduğunu gören esnaf durumdan şüphelenerek polise haber verdi. Olay yerine gelen polis ekipleri yaptığı incelemede, toprağa gömülü 5 aylık olduğu tahmin edilen ceninle karşılaştı. Cenin, bulunduğu yerden çıkarılarak Hatay Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.
Suriyeli bir kadının 5 aylık hamileyken düşük yaptığı ve bebeğini kaldırımdaki ağacın altına gömdüğü bilgisine ulaşan polis ekipleri, soruşturmayı sürdürüyor.

Samandağ’da uyuşturucu operasyonu …
Samandağ ilçesinde, uyuşturucu satıcılarına yönelik operasyonda gözaltına alınan 18 kişiden 16’sı tutuklandı. İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Samandağ’da “torbacı” diye tabir edilen uyuşturucu satıcılarına yönelik çalışma başlattı. Uyuşturucu kullanıcılarının da ifadeleri doğrultusunda farklı adreslere operasyon düzenleyen ekipler 18 şüpheliyi gözaltına aldı. Adreslerdeki aramalarda, bir ruhsatsız tabanca, 3 gram kubar esrar ve 42 kök Hint keneviri ele geçirildi.
Emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen zanlılardan 16’sı tutuklandı, 2’si adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Paslı boruların bertarafına devam …
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), hayata geçirdiği kapsamlı içmesuyu projeleri ile paslı ve kireç dolu boruların bertarafını sürdürüyor. “Her Şeyden Önce Sağlık” ilkesiyle altyapı çalışmalarının kent genelinde devam ettiğinin altını çizen Genel Müdürlük, yapılan içmesuyu hattı döşeme çalışmaları sayesinde paslı, kireçli ve içi toprak dolu borular yerini temiz boruların yerleştirildiğini belirtti.
Vatandaşlara temiz, sağlıklı ve güçlü bir içmesuyu iletmek amacıyla hayata geçirilen projelerle sağlık açısından tehlike arz edecek durumları bertaraf etme mücadelesi içerisinde olduklarını vurgulayan İdare, sağlıklı bir gelecek için proje üretmeye ve uygulamaya devam edeceklerinin altını çizdi. HATSU, Hataylıların sağlıklı bir içmesuyundan faydalanmasını sağlamanın yanında kayıp kaçak oranını minimuma çekme adına çalışmaların sürdüğünü hatırlattı.

Uyuşturucu ihbarından “A4” patlayıcı çıktı …
Dörtyol ilçesinde, uyuşturucu madde bulundurulduğu ihbarı üzerine bir eve operasyon düzenleyen polis ekipleri, A4 patlayıcı yapımında kullanılan 6 kilogram malzeme ele geçirdi. Alınan bilgilere göre, Dörtyol Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, uyuşturucu madde bulundurulduğuna dair aldığı ihbar üzerine Yeşil Mahallesi’ndeki bir eve operasyon düzenledi. Operasyonda uyuşturucu madde arayan ekipler, evde A4 patlayıcı yapımında kullanılan 6 kilogram malzeme buldu. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin yönlendirildiği olayda, B.Ö. (42) isimli şüpheli gözaltına alındı.
Emniyet Müdürlüğündeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen zanlı, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Altınçay’a yeni park …
Antakya Belediyesi Park Bahçe Müdürlüğü ekipleri Altınçay Mahallesi 635. Sokak’ta yeni park yapım çalışmalarına devam ediyor. Yapılan açıklamada; şehir genelinde sürdürülen hizmet kapsamında zemin düzenleme ve ağaç budama çalışmalarının devam ettiği ve kısa sürede vatandaşların hizmetine sunulacağı vurgulandı.
Antakya Belediyesi ekiplerinin, ‘Yemyeşil Bir Antakya’ için park ve yeşil alanlarda çalışmalarını sürdürdüğü bildirildi.

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ