Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,30 / Satış: 8,34
€ EURO → Alış: 9,69 / Satış: 9,73

9 Eylül…

Nabi İnal
Nabi İnal
  • 11.09.2020
  • 263 kez okundu

Eylül ayının kurtuluş mücadelesinden zaferle çıkışımızda ve Genç Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atılışında çok önemli bir yeri ve konumu vardır.

Önceki gün İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. ve Türk demokrasi tarihinde çok önemli bir yeri olan Cumhuriyet halk partisinin kuruluşunun 97. yıl dönümlerini kutladık.

İzmir bundan 98 yıl önce, 9 Eylül 1922 tarihinde düşman işgalinden kurtulmak suretiyle Genç Türkiye Cumhuriyetinin ayrılmaz bir parçası olarak anavatanına kavuşmuş ve gerek kurtuluş mücadelesinin ve gerekse Türk demokrasisinin unutulmaz sayfalarına ismini yazdırmak suretiyle varlığını ve ağırlığını tescil ettirmişti.

Yine Türk demokrasi tarihinin olmazsa olmaz partisi olan Cumhuriyet halk partisi de, bundan 98 yıl önce, 9 Eylül 1923’de kurulmak suretiyle Genç Türkiye Cumhuriyetinin ayakta kalması , Cumhuriyetin demokrasi ile taçlandırılması ve ne zaman sıkıntıya düşülürse , ne zaman bir takım olumsuzluklarla karşılaşılırsa bundan kurtulabilmek için can simidi olarak aranan, kendine tutunulan bir dal olarak varlığını sürdürmeye devam edeceğini sadece sınırlarımız içinde değil tüm dünyaya duyurmak suretiyle kanıtlamış bulunmaktadır.

Bu nedenledir ki 9 Eylül tarihini her geçen yıl daha büyük bir coşku ile kutlamak ve bize kazandırdıklarını daha iyi anlamak için yüksek sesle duymayanlara duyurmak gerekliliğini bir kez daha anımsatmak istiyoruz.

Bugün Ege ve Akdeniz’de bir takım kendini bilmezlerin attıkları yanlış adımlar dolayısıyla suların giderek ısınmaya başladığını görüyoruz.

Oysaki bu yönde olumsuz adımları atanlar, 98 yıl önce kurtuluş mücadelesi sırasında en ağır darbeyi almışlar,Türk’ün tokadını yüzlerinde hissetmişlerdi.

Yine bundan 98 yıl önce, Türkün gücünü gören ve öğrenen düşman güçleri aynı zamanda Türkün konukseverliğini ve yabancı ülkenin bayrağına saygıyı bizden görmüşler ve öğrenmişlerdi.

Genç Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunda yer alan, Cumhuriyete ve demokrasiye bağlılığını her hareketiyle gösteren Cumhuriyet halk partisi, ülkenin en sıkışık günlerinde girilen dar boğazdan çıkılması için kendine düşeni yapmış, özgürlükçü demokrasiye, hâkimiyetin kayıtsız şartsız millette olduğu ilkesine olan inanç ve bağlılığını tüm dünyaya duyurmuştur.

Böylece Cumhuriyet halk partisi Türk demokrasisinin olmazsa olmazı olarak, dünya demokrasi tarihinde aranan, fikirlerine önem verilen , attığı adımlara, aldığı kararlara dikkat edilmek suretiyle örnek olarak gösterilen bir parti olarak müstesna bir yer edinmeyi bilmiştir.

9 Eylül tarihi, göğsümüzü kabartan, bizi gururlandıran, bizi onurlandıran ve dünya var oldukça var olacak olan Genç Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş tarihine altın harflerle başarıları kayda geçecek olan olaylara ve kuruluşlara sahne olmuştur.

Bu nedenledir ki; 9 Eylül’ü hiçbir zaman unutmamak ve hatırdan çıkarmamak gerekir.

9 Eylül düşmanın vatan topraklarından sökülüp atıldığı bir gündür.

9 Eylül Genç Türkiye Cumhuriyetinin demokrasiye adım attığı, hâkimiyetin kartsız şartsız ulusta olduğu ilkesinin benimsenmesi amacıyla kurulan ve yaşamını bugüne kadar sürdürdüğü gibi bundan sonrada sürdürecek olan Cumhuriyet halk partisinin kurulduğu gündür.

Bizlere bu güzel günleri armağan eden ise Gazi Mustafa Kemal ve dava arkadaşlarıdır.

Bu mutlu günde, başta Atatürk ve dava arkadaşları olmak üzere emeği geçen tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor ve onlara şükranlarımızı sunuyoruz.

Nice 9 Eylüllere…

[email protected]

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ