Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,75
€ EURO → Alış: 7,54 / Satış: 7,57

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 25.10.2018
  • 1.096 kez okundu

Cumhuriyet Resepsiyonu:
OTTOMAN’DA
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla, Hatay Valiliği “Cumhuriyet Resepsiyonu” veriyor. Cumhuriyetin kuruluşunun 95.yıldönümü dolayısıyla, Cumhuriyet Resepsiyonu, aynı gün akşam Hatay Valiliği ev sahipliğinde Ottoman Otel’de verilecek.

MHP’li Kaşıkçı’ya göre:
İTTİFAKI İSTEMEYEN BOZDAĞ!
MHP’nin Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, AK Parti ile Cumhur ittifakı’nın bozulmasında rol oynayanların başında eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın bulunduğunu öne sürdü. Lütfi Kaşıkçı, değerlendirmesinde, “Belediye seçimlerinde AKP-MHP İttifakın olmaması için ilk günden itibaren var gücü ile çalışan Bekir Bozdağ galip gelmiştir. Kendisini tebrik ederim” yorumu yaptı.

Nehir’den Başsağlığı Mesajı
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Asi Nehri’nde alabora olan kayıktan düşmesi sonucu nehir sularına karışan ve kaybolan Samandağlı gencin cesedinin dün bulunması üzerine bir başsağlığı mesajı yayınladı. Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’in mesajı şöyle:
“Geçtiğimiz günlerde Asi Nehri içinde kayığın alabora olması sonucu akıntıya kapılan genç kardeşimiz Ferdi Karataş kaybolmuştu. Bugün Jandarma ve Afad ekiplerinin arama çalışmaları sonucu genç kardeşimiz Ferdi Karataş’ın cansız bedenine ulaşılmıştır. Derin bir üzüntü içerisindeyiz. Acımız büyük. Çöğürlü Mahallemiz sakinlerinden genç kardeşimiz Ferdi Karataş’a Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı dilerim.”

Primemall’da Yöresel Pazar
Primemall Antakya AVM, Türkiye’nin yöresel tatlarını ziyaretçileri ile buluşturuyor. 25 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında Primemall Antakya 1. giriş kat Mahveli Cafe dış alanda gerçekleşecek olan Yöresel Pazar’da Malatya’nın pestilinden Kayseri’nin pastırmasına, Bursa’nın kestane şekerinden İzmir’in tulum peynirine kadar birçok çeşit gıdanın bulunacağı duyuruldu.
.
Sonu kısırlık…
Varikosel hastalığının tanısında kendi kendine muayene yönteminin önemli olduğunu anlatan Üroloji ve Androloji Uzmanı Op. Dr. Evren Işık, rahatsızlığın geç fark edilmesi halinde, sperm kalitesinin giderek düşerek kısırlık probleminin oluşabileceğini söyledi.

Öntürk’ün iddiası:
BŞB ZABITASI MEKTUP DAĞITIMINI ENGELLİYOR!
31 Mart 2019 seçimlerinde Hatay AKP’den Büyükşehir Başkan Aday Adayı olduğunu açıklayan, Hatay eski Milletvekili Mehmet Öntürk, dağıttırdığı mektupların Büyükşehir zabıtası tarafından engellendiğini iddia etti. Eski vekil Öntürk’ün konuyla ilgili açıklaması ve iddiaları şöyle:
“Vatandaşlarımızı bilinçlendirmek ve Büyükşehir Belediyesi’ni uyarmak için, bir süredir Hatay genelinde ‘Sevdamız Hatay’ ekibi olarak mektup dağıtıyoruz. Ekibimiz, bugün Dörtyol ilçesinde Büyükşehir Belediyesi’nin engellemesiyle karşılaşmıştır. Hiç bir yetkisi olmamasına rağmen, Büyükşehir Belediyesi zabıtaları arkadaşlarımızın çalışmalarını engellemişlerdir. Konu ile ilgili yasal girişim başlatmış olup, yapılan uygulamayı kınıyor ve kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz.”

Genel Merkez’den Hatay AKP’ye ödül
AK Parti Genel Merkez Seçim İşleri Başkanlığı, Hatay AK Parti İl Teşkilatı’nı “En Disiplinli ve En Planlı Teşkilat” olarak seçti ve ödüllendirdi. Seçimlerdeki performansı dolayısıyla Hatay AKP Teşkilatı’nın en planlı ve en disiplinli teşkilat seçildiği belirtildi, Genel Merkez’in, Hatay Teşkilatını plaketle ödüllendirdiği duyuruldu.

Valilik, yol güvenliği nedeniyle okula gidemeyen öğrencilerle ilgili açıklama yaptı:
TAŞIMA YASAL…
Hatay Valiliği, Kırıkhan ilçesinde yol güvenliği bulunmaması üzerine eğitimden yoksun kaldıkları öne sürülen 300 civarındaki çocuk öğrenci ile ilgili açıklama yaptı. Hatay Valiliği, Milli Eğitim müfettişlerine olayı en ayrıntılı şekilde tahkik ettirdi ve şu resmi açıklamayı yaptı:
“Yerel yayın yapan bazı gazetelerde gündeme getirilen ‘Çocuklar, Trafik güvenliği olmadığı için okula gidemiyor’ başlıklı haber ile ilgili olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.
İlimiz Kırıkhan İlçesi Barbaros Mahallesi’nde bulunan Mehmet Akif İlkokulu’nda 2018-2019 eğitim-öğretim yılında 29 şubede 666 öğrenci öğrenim görmektedir. 1960 yılında yapılan 15 derslikli okul binasının eski, yetersiz ve depreme dayanıksız olmasının yanı sıra okul arsası üzerinde ek bina yapımı için yeterli alan bulunmaması sebebiyle binanın yıkım kararı alınmıştır.
Alınan karar üzerine, Mehmet Akif İlkokulu öğrencileri, söz konusu okula ortalama 500-600 metre mesafede bulunan Kırıkhan 5 Temmuz İlkokulu binasına, geçici olarak ikili öğretim yapmak üzere taşınmıştır. Bilindiği üzere, Milli Eğitim mevzuatına göre ‘Taşımalı Eğitim’ yapılabilmesi için, ikamet ile okul arası uzaklığın en az 2 km ya da daha fazla olma zorunluluğu bulunmaktadır. Öte yandan, yıkım işlemi başlatılan 15 derslikli 1960 yılı yapımı Mehmet Akif İlkokulu’nun yerine, 24 derslikli yeni bir okul binasının ihalesi yapılmış olup, sözleşmesi imzalanmıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Bugün enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde bugünkü kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Bohşin Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Madenli Mahallesi Şehit Er Bülent Harbiyeci, Müsellim Gülmen, Fatih ve Menderes Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Cumhuriyet Mahallesi Mareşal Çakmak, Adnan Menderes, Şevket Çalışkan, Pazaryeri ve Yeni Cami Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Halilbey Mahallesi Ş.Jandarma Kıdemli Çavuş Mehmet Tutuş Sokak, Şenbük Mahallesi Kanlııkara Yaylası ve Karnıdere Yaylası Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Cumhuriyet Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Sürütme Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arasında YG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Hatay Müzesi’nde de
Ezgiler yükselir mi?
Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin dünyaca tanınmış müzelerinde senfonik ezgiler dönemi başladı. Bakanlık, müzelere ilgiyi artırmak üzere, bu mekanlarda konser ve müzik dinletisi etkinlikleri düzenliyor. Topkapı Sarayı’nda geçen haftalarda Mehter ile ilk kez ziyaretçilerin beğenisine sunulan ve yoğun ilgi gören uygulamanın ikincisi İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde gerçekleştirildi..
.
Omega 3 tüketin
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayper Somer, “Omega 3 beyinde sinir iletilerinde çok önemli olan bir yağ asidi. Dolayısıyla eksikliğinde zeka gelişiminde ya da kavrama yeteneğinde gerilik ortaya çıkıyor” dedi.

Örnek sorular
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2018-2019 eğitim öğretim yılı sonunda ortaöğretim kurumlarına öğrenci yerleştirmek amacıyla düzenlenecek merkezi sınava yönelik örnek soru kitapçığı yayımladı. Örnek soru kitapçığına MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün http://odsgm.meb.gov.tr/ adresli web sitesinden erişilebilecek.
.
Hac ve umre acentalarına
Diyanet’ten uyarı geldi
Diyanet İşleri Başkanlığı ve hac ve umreye götüreceği vatandaşlarla yaptığı sözleşme hükümlerine uymayan acentaya fiilin ağırlığına göre, teminatlarından mahsup edilmek ve toplam teminatlarının yüzde 10’undan az olmamak kaydıyla mali yaptırım uygulanacak.

Suriye’den Türkiye’ye
Hatay Valiliği, Japon vatandaşı olduğunu belirten bir şahsın Suriye’den Türkiye’ye getirildiğini bildirdi. Açıklamada, “Şahsın 2015 yılında kaçak yollarla girdiği Suriye’de kaçırılan/kayıp Japon basın mensubu Yasuda/Jumpei Yamamoto olup olmadığını tespit için Japon makamlarından teyit beklenmektedir.” ifadesine yer verildi.

Rekora koşuyor
Süper Loto’nun 574. çekilişinde 6 bilen çıkmayınca bu haftaya 20 milyon 341 bin 399 lira 22 kuruş devretti. Bugün yapılacak çekilişte ikramiyenin 25 milyon TL’yi geçmesi bekleniyor. Süper Loto’da en çok kazandıran numaralar sırasıyla 35, 13, 1, 37, 45, 31, 17 ve 12.

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ