Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,82 / Satış: 8,85
€ EURO → Alış: 10,35 / Satış: 10,39

AB Delegasyonu Hatay’da, Gündem Suriye

AB Delegasyonu Hatay’da, Gündem Suriye
  • 19.03.2021
  • 296 kez okundu

Ziyaret durakları, Valilik ve BŞB…

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Büyükelçisi Nikolaus Meyer- Landrut, beraberindeki bir heyetle dün ilimize geldi. Hatay’a gelen Avrupa Birliği (AB) delegasyon heyeti üyeleri, önce Vali Rahmi Doğan, daha sonra Hatay Büyükşehir Belediye (BŞB) Başkanı Lütfü Savaş’ı ziyaret etti.
Konuk heyet, önce Valiliğe gitti. 18 Mart 2021 Perşembe günü saat 11.00’de Valilik makamında gerçekleşen ziyarette misafirleriyle bir süre sohbet eden Vali Doğan, Büyükelçi Landrut’u, binlerce yıllık geçmişi ile birçok medeniyete ve 3 semavi dine ev sahipliği yapmış, barışın ve medeniyetin sembolü kadim şehir Hatay’da ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Büyükelçisi Nikolaus Meyer- Landrut ise tarih ve kültür açısından çok önemli bir şehir olan Hatay’da bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, yoğun programları içerisinde kendilerine zaman ayırdığı için Vali Doğan’ a teşekkür etti. Ziyarete, Dışişleri Bakanlığı Hatay Temsilcisi Büyükelçi Serdar Cengiz de eşlik etti.
Heyet üyeleri, daha sonra Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne gitti ve Başkan Lütfü Savaş’la görüştü. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer Landrut ve beraberindeki heyetle, Suriye krizini ele aldı.
Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasında yürütülen işbirliğinin 5. yıldönümünde gerçekleşen ziyarette, Hatay’da yaşayan Suriyeli vatandaşların durumu ve bölgedeki gelişmeler ele alınırken, bu konuya ilişkin konuşan
Başkan Savaş, 436 bin Suriyeli vatandaşın Hatay’da yaşadığını kaydederek şunları söyledi:
“Bu durumun sosyal, ekonomik ve psikolojik olumsuzluklarını uzun zamandır yaşıyoruz. Ancak yine de Hatay halkı, ekmeğini 10 yıldır, barış içinde misafirleriyle paylaşıyor. Suriye’de yaşananlar, tüm dünyanın sorunudur.” -Mehmet Durmaz-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ