Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,13 / Satış: 8,17
€ EURO → Alış: 9,67 / Satış: 9,71

Acı, 26 Yıldır Yüreğimizi Yakıyor…

Acı, 26 Yıldır Yüreğimizi Yakıyor…
  • 02.07.2019
  • 1.154 kez okundu

2 Öğretmen sendikası, Eğitim Sen ile Eğitim İş’ten Sivas Katliamı’na kınama

Hatay Eğitim Sen ve Hatay Eğitim İş şubeleri dün ayrı ayrı açıklamalarla Sivas katliamını 26.yılında kınarken, verilen mesajlar, 26 yıldır bu acının yürekleri yaktığı şeklinde oldu. Hatay Eğitim Sen Şube Başkanı Deniz Ezer, Şube Binasında Yönetim Kurulu üyeleriyle düzenlediği toplantıda, Türkiye tarihine kara bir leke olarak geçen Sivas Katliamı’nın üzerinden 26 yıl geçtiğini hatırlatarak, “2 Temmuz 1993’te gerici-ırkçı yobazlar tarafından Sivas Madımak Oteli’nin ateşe verilmesiyle başlayan katliam ateşi, 26 yıldır yüreklerimizi yakmayı sürdürüyor. Katliamın ardından 26 yıl geçmesine rağmen, katliamın faillerinin bilinmesine rağmen adalet sağlanamamıştır” açıklamasında bulundu.
Eğitim Sen Başkanı Deniz Ezer, şöyle devam etti:
“Katliamda aktif rol oynayan katillerin avukatlarından bazıları, sonraki yıllarda Milletvekili seçilmiş, bazıları Anayasa Mahkemesi üyesi olarak atanmıştır. Hatta katliamın sorumlularından, dönemin Sivas Belediye Başkanı şu anda bir siyasi partinin başkanlık görevini yürütmektedir. 2 Temmuz 1993 yılından bugüne kadar gelen siyasi iktidarların hiçbiri adaletin sağlanması için uğraşmamıştır. Katillerin cezalandırılmaması için adeta seferber olan siyasi iktidarlar, Sivas Katliamı davasının ‘zaman aşımı’na uğratılması için ellerinden geleni yaparak, katillerin cezasız kalmasında önemli rol oynamıştır.
Sivas Katliamı, tıpkı 1 Mayıs 77 katliamı, Malatya, Maraş, Çorum, Gazi Mahallesi, Suruç, Ankara, 19 Aralık Hapishaneler Katliamları gibi bilinçli bir şekilde karanlıkta bırakılarak unutturulmak istenmiş, siyasi sorumlular hesap vermemiş, katliamın arkasındaki karanlık güçler de bilinçli olarak açığa çıkarılmamıştır.
Türkiye’de 12 Eylül darbe sürecinden itibaren benimsenen Türk-İslam sentezi politikaları ve onun üzerinden yükselen ırkçı, şoven ve gerici düşüncelerin sürekli beslenmesinin en acı sonuçlarından birisi, 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta, Pir Sultan Abdal Kültür Şenliği ve bu şenliğe katılanların hedef alınması olmuştur. Sivas katliamının hedefi, tıpkı geçmişteki benzer katliamlarda olduğu gibi, egemen inanç sisteminin dışında kalan Aleviler, yıllarca ezilen, sömürülen ve yok sayılanlar olmuştur. Saldırganların engellenmeyerek katliama çanak tutulması, ardından yaşanan trajedinin üzerinin örtülmesi için iktidarın nasıl seferber olduğunu unutmamız mümkün değildir.
Türkiye’de yaşayan çeşitli inanç ve mezheplerden halklarımızın umudu ve aydınlık geleceği olan aydın, yazar ve sanatçılarımızın da içinde olduğu 35 insanımız, ırkçı-gerici güçler tarafından katledilmiştir. Aradan 26 yıl geçmiş olmasına rağmen, katliamının yarattığı acılar tazeliğini bugün de korumaktadır. Sivas Katliamı, her ne kadar zaman aşımı üzerinden unutturulmak istense de, insanlık suçlarında zaman aşımı yoktur. Sivas Katliamı’nı gerçekleştiren gerici güçler ve onların avukatlığını yapanların, bugün adalet talebiyle alanlara çıkan, kitlesel yürüyüşler yapanlara yönelik tehditleri ve hakaretleri, katliamcı zihniyetin bugün de varlığını sürdüğünü göstermektedir.
Toplumsal barışı tehdit eden her türlü saldırı ve katliamlara rağmen, Türkiye’de farklı inançların, farklı kimlik ve kültürlerinin barış içinde ve kardeşçe bir arada yaşama isteğindeki ısrarını sürdürmesi önemlidir. Ne yaşadığımız katliamları, ne de iktidarın bu katliamlar karşısında takındığı siyasi tavırları unutmamız elbette mümkün değildir. İnsanlık, kendisine karşı işlenmiş suçları, bu suçları işleyenleri ve yaşananlara sessiz kalanları asla unutmamıştır ve unutmayacaktır.”
Hatay Eğitim Sen’deki toplantının son bölümünde de, Sivas Katliamı’nda hayatını kaybeden canlar saygıyla anıldı ve bugün, sendika binasında bir anma etkinliği düzenleneceği duyuruldu.
Eğitim İş: Sivas katliamını şiddetle kınıyoruz
Hatay Eğitim İş Şube Başkanı Himmet Suad Sadış da yaptığı yazılı açıklamasında, tarihe “insanlık suçu” olarak geçen Sivas Katliamı’nın üzerinden 26 yıl geçtiğini ve 2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nde 33 aydın, sanatçı, yazar ve 2 otel çalışanı gencin yakılarak katledildiğini hatırlatarak, “35 insanımızın yaşamına kıyan, bu cumhuriyet karşıtı gerici eylemi bir kez daha şiddetle kınıyoruz” dedi. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ