Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Açılış günü…

Açılış günü…
  • 25.02.2019
  • 668 kez okundu

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırdığı Üzümdalı Mezbahanesi bugün hizmete giriyor

Tesisin, Türkiye ölçeğinde örneğinin çok az olduğu vurgulandı

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Fen İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından yaptırılan, Türkiye’nin bu alanda önemli tesislerinden biri olma özelliğine sahip Antakya Üzümdalı Mezbahanesi bugün hizmete giriyor. Üzümdalı Mezbaahanesi için bugün saat 16.00’da tören düzenleniyor. Açılışla birlikte, Antakya ve çevresi, yıllardır özlemini çektiği büyük modern bir mezbahaneye kavuşmuş olacak.
-GÜNDE 280 HAYVAN-
Açılışı bugün yapılacak olan Üzümdalı Mezbahanesi’nde, günde 70 büyükbaş ve 210 küçükbaş olmak üzere, toplam 280 hayvan kesimi yapılabilecek. Günlük 70 büyükbaş ve 210 küçükbaş kesim kapasiteli, modern ve hijyenik bir ortamda gıda üretimi sağlayacak olan; 3 bin metre kare kapalı alan, 7500 metre karelik araç parkı ve 12.000 bin metre karelik açık alanıyla, 22.500 metre karelik alanda kurulan mezbahane, kırmızı et için 30 ton, sakatat için 10 ton ve şüpheli et için 4 tonluk 10 soğuk hava deposuna sahip. Kesim öncesi, muayene sürecinden itibaren, etin kasaplara ulaştırılacağı aşamaya kadar gıda hijyeni ve güvenliğinin vazgeçilmez temel prensip olduğu mezbahanede, HACCP VE ISO 22.000 kalite kontrol ve gıda güvenliği sistemleri uygulanacak olup, üretimin her aşamasında Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileriyle koordineli ve eşgüdüm halinde çalışacak.
-ÇEVRECİ TESİS-
Tesisin “çevreci bir tesis” olduğuna işaret eden yetkililer, dışarıya atık verilmeyeceğini, ayrıca kesim salonu, sakatat işleme yerleri ile diğer üretim ve hizmet alanlarından kaynaklanacak her türlü atık suyun ise tesiste bulunan arıtmada işlenerek tahliye edileceğini vurguladılar. Yetkililer, organik atıkların ise ilçe belediyesi tarafından alınarak bertaraf edileceği bilgisini paylaştılar.
Gıdanın, hijyenik ortamda ve güvenle üretileceği ekipmanlarla donatılmış mezbahanenin, bu alanda halkımız ve esnafımız için önemli bir hizmet üretiminde bulunacağını da ifade eden yetkililer, açılışa tüm Hatay halkının davetli olduğunun altını çizdiler. -Cemil Yıldız-

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ