Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,85 / Satış: 8,89
€ EURO → Alış: 10,34 / Satış: 10,38

AÇIM diyen rakamlar… AÇ olan rakamlar…

Tamer Yazar
Tamer Yazar
  • 02.08.2021
  • 155 kez okundu

“Zannetmeyin, bugün böyle AÇIZ falan diyen insanlar, AÇ DEĞİL… Aç olan, ‘AÇIM’ diye bağırmaz… ‘AÇIM’ diyen, genellikle bu işin sömürüsünü yapan insanlardır…”

Diyen haklı !

AÇIM, diye bağırmıyor kimse !
Sokakları doldurup, protesto da etmiyor !
AÇLIĞI için onu yönetenlere isyan da etmiyor !

Susuyor…

Onu bir şekilde susturandayız, bugün…

Haklısınız…

Siyaset, toplum sanatıdır…

Anladığı kadar ilerler…
Anladığı kadarını yakalar…

Ama yakaladığını da öyle damarlarından kilitler ki, SUSTURUR…

Bugün, Türkiye’nin AÇLIK sınırında biriken MİLYONLARI noktasındayız… Bu ülkenin çalışan, emek veren, ama ay sonu hikâyesinde iki yakası bir türlü bir araya gelemeyenlerindeyiz… O yüzden de, bugünün açlık hikâyesinde bize giriş yaptıran AK Parti Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay ile paylaşalım; AÇIM diyen rakamları, AÇ olan rakamları… Ardından kendi karar versin, bu hayat pahalılığında hayatta ve ayakta durmayı becerebilen, akıl sağlığını koruyabilen insanların memleketinde ne olup bittiğine…

Evet…

Rakamlar, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu tarafından 34 yıldan bu yana her ay düzenli olarak yapılan, “Açlık ve Yoksulluk Sınırı” araştırmasından…

Denilene göre, Sayın Aktay,

Sadece 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı), 2.903,41 TL ! Asgari ücretin ne kadar olduğunu size söylememe gerek var mı, ki “BU KADARI SİZE YETER” diyen Devlet’i yönetenler de sizlersiniz zaten !

Bitmedi…

Gıda harcaması ile birlikte; giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 9.457,36 TL !

Anlayacağınız, Sayın Aktay,

AÇIZ diye bağırmamak için sınırda beklettiğiniz insanların minimum 9.457,36 TL’ye ihtiyacı var, ASGARİ olarak belirlediğiniz 2 Bin 825 Lira 90 Kuruş’a değil ! Aslında bunu anlamak için de ara ara mahalle pazarlarına gidin, Sayın Aktay… Domatesin kilosunu sorun mesela, fasulyede illa ki de durun ! Meyvelere ise itinalı yaklaşın, ki el yakıyor her biri…

Tavsiyem…

Pazar arabası kullanmayın, dolmuyor !
File ise eskileri hatırlatıyor, hüzün katıyor !

Ama Allah var, pazarlarda YOK yok, Market rafları ise dolu dolu…

Sorun, Sayın Aktay…

Cepler boş, kredi kartlarında limit yok !

Ama Ankara’nın o “AÇ YOK MEMLEKETTE” ruh hali öylesine yerleşmiş ki içimize, son yangınlarda oluşan zarar ziyan için İBAN numarası verme geleneğimizi bozmamışız yine… Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu eliyle de, “Milletimiz cömerttir, elinden gelen desteği her zaman yapar” demişiz !

Ankara, haklı !

AÇ olduğu halde bağır-a-mayan memleket insanının cömertliği için çok haklı…

Her sene yaşanan onca kayba rağmen, Türkiye’nin halihazırda envanterinde yangın söndürme uçağı olmadığını, ancak bu yıl içerisinde uçak alımının tamamlanmasını planladıklarını söyleyen bir Ankara rahatlığında, ÇOOOOK haklı !

İBAN’ınıza sağlık !!!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ