Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,76
€ EURO → Alış: 7,32 / Satış: 7,35

Adana’dan dosyaları aldık…

Adana’dan dosyaları aldık…
  • 23.04.2019
  • 468 kez okundu

Peki, Eldeki Dosyalar!

Hatay Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nun Mart ayından bugüne göreve başlamasıyla beraber, eski Antakya’nın restore edilen kısımlarından çok, ekleme yapılan kısımlarına yönelik kurumsal yaptırımlar merak ediliyor.

Göreve başlamasıyla beraber, bugüne kadar Antakya özelinde Hatay ile ilgili tüm kararların alındığı Adana Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nda biriken dosyalar, Hatay Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından incelenmeye başlandı. Tescilli kent kimliği adına başarılı restorasyon projelerine imza atan Antakya noktasında merak edilen ise ‘biriken yanlışlar’, tescile aykırı uygulamalar!
Antakya özelinde, Hatay genelinde çalışmalarına start veren Kurul’un görevleri şöyle sıralanıyor:
– Bakanlıkça tespit edilen veya ettirilen, korunması gerekli kültür ve tabiat varlıklarının tescilini yapmak,
– Korunması gerekli kültür varlıklarının gruplandırılmasını yapmak,
– Sit alanlarının tescilinden itibaren üç ay içinde geçiş dönemi yapı şartlarını belirlemek,
– Koruma amaçlı imar planları ile bunların her türlü değişikliklerini inceleyip karar almak,
– Korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarının koruma alanlarının tespitini yapmak,
– Korunması gerekli taşınmaz kültür varlıklarından, özelliklerini kaybetmiş olanlarının tescil kaydını kaldırmak,
– Korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları ve koruma alanları ile sit alanlarına ilişkin uygulamaya yönelik kararlar almak.
-MERAK EDİLEN!-
Koruma Kurulu yanı sıra, belediyeler bünyesinde görev yapan ‘Koruma, Uygulama ve Denetim Büroları’nın (KUDEB) en önemli görevleri arasında sayılan, “Taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları ile bunların korunma alanlarında Koruma Yüksek Kurulunun ilke kararları, koruma bölge kurulu kararlarına aykırı ve ruhsatsız olarak yapılan inşaatlar ile koruma amaçlı imar planlarında, plana; sitlerde, sit şartlarına aykırı olarak inşa edilen yapılar hakkında imar mevzuatına göre gerekli işlemleri yapmak, uygulamayı durdurarak konuyu belgeleriyle koruma bölge kurulu müdürlüğüne iletmek…” kısmında duranlar ise tek bir şey soruyor.
“Denetim ve koruma adına görevlendirilmelerine rağmen, içinde oldukları belediyeler, tescilli bir kent kimliği içinde, tescile ve eldekine ters bir hizmet çalışması içine girdiğinde, bu birimler ve birimlerde bulunan uzmanlar itiraz mı etmiyor yoksa itirazları sonuca mı ulaşmıyor? Hangisi?”
-NEDEN ETKİSİZ?-
Sorunun örneğinde duran ‘hizmet’ (!) çalışması, yüzlerce yılık taş ve ahşap evler arasında ilerleyen asfalt yollar! Bugüne kadar, hizmeti (!) gerçekleştiren yerel idareden bir açıklama gelmedi. Ancak Hatay Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nun, KUDEB birimlerinin etkisiz kaldıkları bu noktalarda devreye girmesi bekleniyor. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ