Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Adaptasyon…

Adaptasyon…
  • 20.08.2020
  • 1.132 kez okundu

MKÜ İletişim Fakültesi’nden Prof. Dr. Cereci’nin 27.Kitabı

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Cereci, 27.kitabını yayınladı. Göç Anabilim Dalı Kurucu üyesi de olan Prof. Dr. Sedat Cereci, göçlerin nedenlerinden sonuçlarına kadar tüm süreci irdeleyen “Migration, Communication, Adaptation” (Göç, İletişim, Adaptasyon) adlı kitap çalışmasını tamamladı. 3 yıllık bir çalışmanın ürünü olan kitapta; göçün anatomisinden göç türlerine, endüstri devrimiyle göç ilişkisinden göçmen psikolojisine, göçmen / sığınmacı / mülteci ayrımından göç istatistiklerine kadar, göçle ilgili değişik konulara yer verildiği bildirildi. Kitapta, göçmenlerin adaptasyon ve entegrasyon süreçlerinin özellikle irdelendiği ve bu süreçte en büyük rol sahibinin iletişim olduğu belirtildi.
“Göç Gerçeği” başlığıyla başlayan kitapta; dünyada yaşanan kıtalararası göçlerin yapısı, savaşlar, işgaller, siyasi baskılar, askeri müdahaleler, ırkçılık, dincilik, açlık, ekonomik eşitsizlik, güvensizlik, terör gibi nedenler açıklanarak, insanları göçe iten etkenlerin açıklandığı dile getirildi.
Göçmenler açısından itici ve çekici nedenlerin ortaya konduğu kitapta; göçlerle yeniden şekillenen kentleşme süreci, yönetimlerin göç politikası, göçlerin ekonomi ve toplumsal yaşam üzerindeki etkileri gibi konulara değinildiği öğrenildi. Göçmenlerin yaşadığı psikolojik travmaya özellikle vurgu yapılan kitapta, göçmenlerin adaptasyon ve entegrasyon sürecinde yaşadığı sıkıntılar ve yönetimlerin sunduğu olanaklara da yer verildiği bildirildi.
Göçün, küresel bağlamda ele alındığı “Göç, İletişim, Adaptasyon” adlı kitapta, göçün, yeni dünya düzeninin oluşmasında oynadığı rol tartışılırken, göçün, dünyanın geleceğine şekil veren hareket olduğu vurgulandı. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Afganistan, Sudan, İsrail gibi dünyanın değişik ülkelerinden göçmen öykülerinin de yer aldığı kitapta, Türkiye’nin de dünyada önemli bir göç üssü olduğu ve dünya göç hareketlerine yön verdiği belirtildi.
Türkiye’deki mülteci ve sığınmacı hareketleri ile yasadışı göçmenlere özellikle yer verilen kitapta, göçmenlerin eğitiminin ve adaptasyon sürecine katkıların da konu edildiği bildirildi.
Prof. Dr. Sedat Cereci’nin 27. Kitabı olan “Migration, Communication, Adaptation” adlı kitabın, göçle iletişim arasındaki yakın ilişkiyi ve göçmenlerin iletişim ihtiyacını ortaya koyduğu belirtildi. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ