Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,35 / Satış: 5,37
€ EURO → Alış: 6,10 / Satış: 6,12

Aday Listeleri

Aday Listeleri
  • 23.05.2018
  • 1.164 kez okundu

AKP’de Hayal Kırıklığı, CHPde Fırtına Kopuyor!

Pazartesi günü listelerin Yüksek Seçim Kurulu’na verilmesinden sonra belli olan AK Parti ile CHP’deki milletvekili aday listelerine her iki partide de tepkiler var. Diğer partilerden MHP’nin çok iyi liste yaptığı, HDP’nin de CHP’deki sıkıntıdan yararlanarak liste başına Barış Atay’ı koyması, bu iki Partinin hanesine eklenen olumlu gelişmeler olarak kaydedildi.
AK Parti’de listeler Yüksek Seçim Kurulu’na verildikten sonra açıklanan isimler Parti tabanında ve teşkilatlarda hayal kırıklığı yarattı. Özellikle Antakya başta olmak üzere birçok ilçeden aday gösterilmemesi parti tabanında rahatsızlık yaratırken, CHP’de ise bir gün öncesinde hazırlanan ve Parti Meclisi’nce onaylanan listenin son dakikada değiştirilmesine ise büyük tepki oluştu. CHP’deki kulis bilgilerine göre, BŞB Başkanı Lütfü Savaş’ın müdahalesi ile listelerde bazı isimler tamamen silinirken, birçok isimde de kaydırma yapıldı. Liste başı Servet Mullaoğlu, ikinci sıradaki Nermin Yıldırım Kara ile 4.sıradaki M. Fatih Turan liste dışı bırakılırken, Cemiyet Kışlıoğlu ise listeden çıkartıldı. CHP’de taban bu son dakika operasyonuna büyük tepki gösterdi ve aynı gün saat 19.30’da köprübaşında bir eylem yapıldı. Bir grup CHP’li, BŞB binası önüne siyah çelenk bıraktı ve listeye müdahaleye tepkilerini dile getiren konuşmalarda bulunuldu. Bu arada, CHP’de listeye son dakika operasyonu ardından oluşan tepkiler sosyal medyada şöyle paylaşıldı:
Emrah Bulgurcu: İnce düşünmek herkesin harcı değil, insanları rencide etmek lütuf değil. 1 Günde fikir değiştirmek iyi niyet değil. Herkesin 1 oy hakkı var. Ama hem İNCE hem Partisi şart değil. Görüşürüz zamanı gelince…
Kenan Kantarcı: Saat 16.00’ya kadar Genel Başkan ile olan resimlerinizi boy boy paylaşın, “Yürüyecek çok yolumuz var” diye slogan atın, listede yer almayınca da protesto edin. Hiç ciddi olmadı bu olay. Varsa bir mücadeleniz Parti içinde verirsiniz. Parti içinde veremiyorsanız, Partililiğinizi sorgulayın beyler. YAKIŞMADI.
Cevdet Şanverdi: Tabiki adaylara saygımız var, hepsi bizim için birer değer. Fakat, CHP Hatay, AKP’den kovulmuş ve tüm CHP’lilerin baş tacı ettiği bir kişinin dizaynı ile yönetilemez olmaz, olamaz.
Şenol Deniz İkizer: Son liste, CHP’nin Hatay’da bitiş fermanıdır.
Ali Kılıç: Lütfü istifa… Bize gerçek CHP’li lazım.
Mehmet Hayrettin Bozkır: Yaşım 13. Atatürk Ortaokulu’nda orta iki öğrencisiyim. 12 Eylül öncesi okullarda kavgalar başlamış, insanlar öldürülüyor. Ailem demokrat… Babam Adalet Partisi Yöneticisi, Ben daha 13’te sosyalim, demokratım, halkçıyım. Bir gün sınıftayız. Sınıfta iki kişiyiz. Olaylar çıktı. Endüstri Meslek Liseliler sınıfı bastı. Bana karışmayıp, sınıfımdaki kız arkadaşımı, sadece suçu Alevi olduğundan ötürü dövmek istediler. Ben de engel oldum. Tam 6 kişi tarafından dövülürken, çok şükür arkadaşım bu kargaşadan faydalanıp kaçmıştı. O günlerden bugünlere, hep ailemde çölde açan bir çiçek gibi tek başıma atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda yaşadım, kendimce mücadelemi verdim. Bugün bakıyorum, ülkenin kurtuluşu için bir birliktelik kuruluyor. CHP Genel Merkezi, Muharrem İnce’nin yakaladığı ivmeyi düşürmek için ‘sen Cumhur ol, ama senin vekillerini ben belirlerim’ zihniyeti ile keyfi uygulamalarla liste belirliyor. Benim değiştirmeye gücüm yetmez listeyi. Ama, artık ‘Atamın Partisi’ dediğim bu parti kendi benliğinden faşizm uygulamalarla uzaklaşmıştır. Artık Atamın Nutuk ‘ta dediği gibi yaşayacağım. Selam ve sevgilerimle. Sevgili Servet Mullaoğlu… Önce de dedim, dün de aradım seni, yine dedim… Sen adam gibi adamsın, yolun yolumdur. NOT: Cebrail Mah. sakinlerine 3 dönemdir Hatay Nizamettin Özkan İlköğretim Okulu ve Beyhan Gencay Orta Okulu’nda gönüllü ve isteyerek yoldaşlarımla beraber yaptığım seçim çalışmalarımı kendi inisiyatifimle askıya almış olduğumu bildirmek isterim, hürmetlerimle.
Necdet Sahil: Adam, oruç ağzıyla bu kadar yalan söyler mi? Yok, ben karışmıyorum… Yok, benim ilgim yok… Yok, ben tarafsızım… Bunun yüzünden insan dinden imandan soğuyor. Allah’ın sopası yok, ama önünde görür…
Deniz Özdoğan: Oyumu verirken bile içime sindiremediğim Lütfü Savaş, oyum sana haram olsun!
Coşkun Sönmez: Hala anlamayanlara son sözümüz… Anlatamadığımız şey şudur ki, bizim derdimiz isimler değil, yapılanlardır. MYK’da liste çıkacak, PM listeyi onaylayacak, ulusal basına dahi ‘liste budur’ denecek ve insanlarla dalga geçer gibi duygularıyla oynanarak son 15 dakika liste değiştirilecek… Bu şekilde koltuk sahibi olmaktansa, onurlu olarak üye kalmayı yeğlerim. Partimizden ne vekiller, ne bakanlar, ne başkanlar geçti! Tüm makam ve mevkiler geçicidir. Ama bu yapılan, üzerinizde bir kara leke olarak her zaman hatırlanacaktır, artık şaibelerinizle anılırsınız. Herkese hayırlı olsun.
Mehmet Güzelyurt: Halkın vekillerini belirlerken halka sormak akıllarına gelmiyor. On yıllardır Hatay’ın vekilleri, belediye başkanları genel merkezde kapalı kapılar ardında belirlenirken, yok sayılan, çantada keklik görülen hep halk oldu. İki yol var: Ya tüm seçimlerinizde adaletli olup Partinizi büyüteceksiniz, ya da Parti içi kavgalar ve güç savaşlarıyla kendinizi de Partiyi de bitireceksiniz.
Çetin Zoka: Lütfü Savaş! AKP’den geldin, kabul ettik. Alevilerin oyunu aldın… Oy getirmeyen bölgelere hizmet götürdün, sustuk! İstihdamda adaletsiz oldun, sineye çektik! Ama bardağı taşıran son damlayı yaptın. Bu halk senden hesabı sandıktan soracak. Nankörsün. AKP’de dut yemiş bülbülden beterdin, CHP’de palazlandın.
Mehmet Nebil Nohut: Hatay’ın aslan sosyal demokratları veya pısırıkları, CHP’de neler oluyor? Örnek Deniz Baykal’ı bile 1.sıradan MV adayı yaptılar. Yumuşak solculardan olan İlhan Cihaner’i liste dışı bıraktılar. Servet Mullaoğlu’na yapılan kötü şaka da cabası! Neler oluyor aslan sosyal demokratlar?
Şevki Güneş:Lütfü Savaş, CHP’lileri belediyede maraba olarak kullanırken sessiz kalan örgüt, şimdi kendi başlarına gelince akıllandı. Lütfü Savaş İstifa.
Halit Çelebi: Onu bu kadar şımartan Genel Başkan unutmasın!
Erol Yumuşak: Lütfü Savaş, buyurun bundan sonra gel de bizden oy iste bakalım. Sana ‘nasıl seçim kaybedilir bu şehirde’ bunu göstereceğiz. Bekle ve gör.
Fatma Gülay Avcı: Üç tane bile çıkaramazlar Hatay’dan, yazıklar olsun! Nasıl oy isteyecekler acaba?
Uğur Tarsuslu: Aynı tepkinin Lütfü Savaş Büyükşehir adayı yapıldığında gösterilmemiş olması ve şimdi bu duruma hayret ediliyor olması asıl hayret edilmesi gereken şeydi.
Mehmet Işık: Bence Recep Tayyip Erdoğan yapmıştır bu listeyi!
Nebil Bağrıyanık: Sayın Lütfü Savaş, acaba AKP’nin kendisine verdiği görevi yerine mi getiriyor? Kendisinin Büyükşehir Belediye Başkanı olabilmesi için canla başla mücadele eden Cumhuriyet Halk Partisi örgütünü başta…
Sayın Servet Mullağlu’nun, İl Başkanlığı görevinde olduğu süre içinde kendisini Büyükşehir Belediye Başkanı yapabilmek için gecesini gündüzüne katan bu örgütü hiçe sayıp kendisi ile beraber ihale ortaklığı yaptığı Mehmet Güzelmansur’u bir makama getirip daha büyük ihalelerde ortaklık yapmaya mı çalışıyor? Sayın Servet Mullaoğlu, kendisine yalakalık yapmayıp doğru yapmadıklarını doğru yaptırmaya çalışması Lütfu Savaş’ın hoşuna mı gitmiyor? Genel Merkez’i tehdit edip, ‘MGM 1. Sıra olmazsa, Servet Mullaoğlu listede olursa istifa ederim’ demesi Genel Merkez’i bu kadar mı ürküttü? CHP’ye getirdiğin neydi ki götürdüğün olsun?
Ercan Çolak: Servet Mullaoğlu yoksa, bizden CHP ye oy yok! Bu böyle bilinsin.
Erol Yumuşak: Partiyi alt üst etti. Dağdan geldi bağdakini kovdu. Yapılan bu işin hesabı sorulur elbette, Lütfü Savaş…
Ertuğrul Cuma Temel:Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Lütfü Savaş, örgütün, seçimde kazan diye sabahlara kadar uyumazken, bu örgütün lideri Servet Mullaoğlu’nun hakkını yemen hiç hoş değil. İstifa et, etmezsen seçimde gereğini biz yaparız. Yazıklar olsun sanaaaaaaaaaa…
Ali Bölük:Senin Hatay Büyükşehir’i kazanman için gece gündüz çalışan, sandıklar çalınmasın diye nöbet tutan Cumhuriyet Halk Partisi emekçilerini yok saydın, yazıklar olsun sana Lütfü Savaş. Derhal o koltuğu bırak, biz gençler olarak senin istediğin kişilerin milletvekili olmasını istemiyoruz. Defne de miting alanımızı yok ettin. Bir battı çıktı projesi kapsamında oradaki esnafı batırdın. Yeter Lütfu Savaş. İstifa et onurun varsa. Bizler seni reddediyoruz. Sen o koltuğu hak etmiyorsun. Senin Hatay Büyükşehir’i kazanman dönemin İl Başkanı Servet Mullaoğlu ‘nu hiçe saydın, örgütü hiçe saydın, bizler sana hakkımızı helal etmiyoruz.
Mustafa Bayrakdar:Günlerdir tartışılan, yorum yapılan liste tartışması yerini suçlamalara bırakmış görünüyor. Çok dengeli bir liste olmadığı doğru, ama hangi listeyi koyarsan koy, listeye giremeyenler aynı eleştirileri yapacaktır. Biz Partiliyiz. Ekmelettin’e bile oy veren biz CHP’liler elbet Partimize oy vereceğiz, çalışacağız. Ayrıca listeyle ilgili öküzün altında buzağı arayanlara ‘vur abalıya’ misali, özellikle Büyükşehir Belediye Başkanı’nı suçlamak ne partiye ne de suçlayanlara bir şey kazandırmaz. Bizler Partiliyiz ve öyle davranmak zorumdayız.
Mehmet Gezmen:CHP’nin adayları hepsi iyi! Değerli arkadaşlar… Adayların kişilikleri üzerinden yıpratma kampanyası açanlar bizden değildir. CHP’liler, adaylarının ve Büyükşehir Belediye Başkanı’nın yanındadır. Aksi zaten düşünülemez, CHP’ye zarar verir. CHP olarak bir kaç kişi milletvekili olamıyor diye haramilerle mücadeleyi bırakamayız. Milletvekili adaylarımız, CHP’ye, milletimize hayırlı olsun.
AKP’DE HAYAL KIRIKLIĞI
CHP’de fırtınalar koparken, AK Parti’de de durumlar çok farklı değil. Parti tabanında ve teşkilatlarda, sevilen isimlerin ilçe paylaşımı ile Hatay’da ikamet durumları itibariyle isabetli isimler olmadığını savunanlar az değil. AK Parti’de listeye ilk tepkilerden bazıları şöyle:
Serdar Kahraman: Biri çıkıp sorsa ki, ‘Hatay da seçim nasıl kaybedilir’ diye, işte tam da öyle bir liste olmuş. 5. sıra zor seçilir gibi. 11 vekile rağmen, MHP 3 vekil çıkarırsa kimse şaşırmasın. 4-4-3 ya da 4-5-2 olur sonuç…
Hatta 3-5-3 bile olabilir bu listeyle…
Mehmet Refik İnan: Oyumuz Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Milletvekilliğinde Altınözü’lü İbrahim Gül kardeşimize.
Sabriye Sönmez: M. Fettah Çiftçi’yi görünce anladım ki, Ak Parti de çuvallamış.
Erkan Kys: Şimdi bu listeyle Ak Parti hangi yüzle kimin kapısını çalacak ya da çalmaya yüz bulacak, onu merak ediyorum.
Erhan Çelik: Hayırlı olsun. Yıllardan beri Hatay Milletvekili olan, Hatay’a bir çivi çakmamış adamları nasıl vekil adayı yaptılar? Yarın bir gün oy için gezecekler.
Adem Karaoğlu: Listede Tülin Durgun Yetim olmalıydı bence.
Ercan Önal: Çok şükür Adem Yeşildal yoooooooooook…
Dönmez Faruk: Mademki bu adaylar kafanıza göre seçildi, Hatay halkını hiçe saydınız… Çok kaybınız olacak. Ben bir vatandaş olarak söylüyorum. Artık insanlar çok uyandı. Bu milleti sırtından vurmaya, kamçılamaya hakkınız yok. Türkoğlu’nu nasıl aday gösteriyorsunuz? Daha düne kadar polisimize nasıl davranıldığını unutmadı bu millet! Sandıkta göreceksiniz. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

Vatandaş can derdinde
Antakya-Aşağıoba’da BENT yıkıldı, her yer sulara gömüldü, halk perişan halde: Aşağıobalı’lar, “İstanbul’da bir kedi için yüzbinlerce kişi ayaklanırken, biz burada...
37 yaşındaki felçli konuştu
Hatay MKÜ’de, 37 yaşındaki kadın hasta, uygulanan tedavi ile ilk kez konuşmaya başladı Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Araştırma ve...
Eğitim Sen’in Ukrayna kadın cinayetine tepkisi:
Katliamların Sorumlusu Bozuk Düzen Hatay Eğitim Sen kadın üyeleri adına kaleme alınan açıklamada, geçtiğimiz hafta yaşanan, Ukrayna’daki iki Türk kızının...
Kaşıkçı, TBMM’ye yasa teklifi verdi:
Denizciler ilçe olsun… MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, ilimiz İskenderun ilçesine bağlı Denizciler Mahallesi’nin ilçeye dönüştürülmesini istedi. Kaşıkçı’nın, İskenderun-Denizciler Mahallesi’nin...
Seçime adım adım…
Bizi Ne Bekliyor? Hatay, bazı ilçelerinde halen belirginleşmemiş adaylıkların netleşmesini beklerken, 31 Mart’ta gerçekleştirilecek Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde Sandık Kurullarının...
Bir zamanlar Asi’deydi…
Şimdi de Müze önünde… Bir zamanlar, Asi’nin Antakya hikâyesini, bugün Suriye’de hala kullanılmakta olan su değirmenleri süslüyordu. Aynı değirmenin hikâyesi,...
Eğitim İş, Devrimci Eğitim Şurası hazırlığında
Eğitim İş Genel Merkezi, önünüzdeki günlerde “Devrimci Eğitim Şurası” toplantısı yapıyor. Ankara’da gerçekleştirileceği belirtilen Devrimci Eğitim Şûrası’na tüm illerdeki yöneticiler...
Kısa kısa haberler
MKÜ Araştırma Hastanesi’nde İşe Alınanlar Belli: 65 SÖZLEŞMELİ Hatay’da MKÜ Araştırma Hastanesi’ne 65 personel alımı sonuçlandırıldı. 23 Aralık 2018 tarihli...
Samandağ’da kadınlar haykırdı:
Katledilen kadınlar isyanımızdır! Samandağ Kadın Platformu ve Ukrayna’da bir cinayete kurban giden Buket Yıldız’ın Ailesinin çağrısıyla bir araya gelen yüzlerce kadın,...
“Sıfır Atık Projesi” Desteği:
Halka bez çanta… Antakya Belediyesi, Sıfır Atık Projesi’ne destek amaçlı olarak, pazar esnafı ile vatandaşlara bez çanta dağıtıyor. Belediyeden, bu...
Necmi Asfuroğlu A.L. Sergisi
Defne ilçesindeki eğitim kurumlarından Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri tarafından hazırlanan ve dönem içerisinde yapılan çalışmaların yer aldığı...
Sığınmacı çocuklar…
Risk Altındalar İYİ Parti Ankara Milletvekili Ayhan Altıntaş: “Şu anda bu çocuklar daha iyi bir yaşam umudu içindeler, daha iyi...
Baro’ya 5 yeni avukat:
Cübbe giyip yemin ettiler Hatay Barosu’na yeni üye kayıtları sürüyor. Staj dönemini başarıyla tamamlayan; Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu...
‘Müzede Selfie Günü’
Dünya genelinde eş zamanlı düzenlenen etkinlik… Mozaik sergileme alanıyla dünyanın en büyük müzelerinden biri olma özelliğine sahip Hatay Arkeoloji Müzesi’nde,...
Müftü, İlçe Müftülerine “daha çok çalışın” dedi
4-6 yaş arası çocuklara kur’an kursuna istek çok… İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, ilimizde 4-6 yaş arası çocukların Kur’an kursuna katılabilmeleri...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ