Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,05 / Satış: 6,08
€ EURO → Alış: 6,56 / Satış: 6,58

ADD Başkanı Doç. Dr. Kuran’dan “Köy Enstitüleri” Mesajı:

ADD Başkanı Doç. Dr. Kuran’dan “Köy Enstitüleri” Mesajı:
  • 17.04.2019
  • 307 kez okundu

Batırılan Eğitim Sisteminden Çıkış Yolu

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Hatay Şube Başkanı Doç.Dr. Kezban Kuran, yayınladığı Köy Enstitüleri mesajında, batırılan eğitimden çıkış yolunun bu okullar olduğunu savundu. Kuran, Köy Enstitüleri’nin kuruluşunun 79.yılı sebebiyle paylaştığı mesajında şu tespitleri yaptı:
“Aradan geçen bunca zaman, bu kurumları, bize giderek artan büyük bir özlemle aratıyor. Bu kurumlar; öğrencisi, öğretmeni ve usta öğreticileri ile İsmail Hakkı Tonguç’un önderliğinde bir destan yarattılar. Yarattıkları efsane yalnızca eğitim değil, bir yaşam biçimiydi. Onlarca yazar, sanatçı, bilim insanı ve binlerce öğrenci yetiştirdiler. Ülkemizin bağımsızlığını yitirmesine karşı durdular. Halkla bütünleştiler, verdikleri emeklerin büyüklüğü nedeniyle unutulmadılar ve unutulmayacaklar. Bir ortaöğretim kurumu olmasına rağmen, yetiştirdiği öğrencilerin niteliği ve mesleki motivasyonunun günümüzde lisans eğitimi yapan hiçbir kurumda verilemeyişi, bu kurumlardaki eğitimin ne denli önemli olduğunun bir göstergesidir.
Köy Enstitüleri, sadece öğretmen yetiştirmiyordu. Köylerde görev yapacak sağlık memurları ve ebeleri de yetiştiriyordu. Köy Enstitüleri, eğitimde bir çığır açtı. Yüzyıllardır unutulan Anadolu halkının güneşi oldu. Köylüsü, kasabalısı, onlar sayesinde, okul ve öğretmen yüzü gördü. Onlar sayesinde zincirleri kırıp doktor, mühendis, öğretmen oldu. Kuruluşunun 79. Yılında, bilinçlerde ve yüreklerde, canlı bir referans olarak, bir eğitim kurumu olarak hala canlılığını korumaktadır.
Köy Enstitüleri, Türkiye’yi, Atatürk devrimlerinin Türkiye’si yapmayı hedefleyen eğitim kurumları olarak değerlendirilmelidir. Çünkü Köy Enstitüleriyle, ekonomik ve toplumsal kalkınma birlikte hedeflenmiş ve Türk köylüsünün üzerindeki bilgisizlik, cahillik örtüsü kaldırılmaya çalışılmıştır. Köy Enstitüleri; antiemperyalist, feodaliteye karşıt, halkçı-devletçi ve devrimci Cumhuriyet felsefesini temsil ediyorlardı. Bu nedenle, içten ve dıştan çok saldırıya uğramıştır. Köy Enstitüleri, bir nostalji değildir. Köy Enstitüleri, Cumhuriyet Devrimi’nin dününün, bugünün ve yarınının gerçeğidir.
Bu nedenle, Atatürkçü Düşünce Derneği Hatay Şubesi olarak, o dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’i, bu kurumların kurucusu ve yöneticisi İsmail Hakkı Tonguç’u, bu okullarda eğitimcilik yapanları ve bugün aramızda olmayan öğretmenleri saygı rahmetle anıyor, yaşayanlara da uzun ömür, sağlık ve esenlikler diliyorum.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ