Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,80 / Satış: 7,83
€ EURO → Alış: 9,23 / Satış: 9,27

ADD’den Engellemeye Tepki…

ADD’den Engellemeye Tepki…
  • 25.07.2020
  • 69 kez okundu

Antakya Atatürkçü Düşünce Derneği, demokratik kitle örgütlerinin katılımıyla; dün Atatürk Anıtında, gerçekleştirmeyi planladıkları, Lozan Antlaşması’nın imzalanmasının 97. Yıl kutlama programının, Hatay valiliğince yasaklanmasına tepki gösterdi.
Başkanlığını Doç. Dr. Kezban Kuran’ın, konu ile ilgili açıklaması şöyle “Oysaki; şubemiz, 17.06.2020 tarihinde Antakya Kaymakamlığına, Lozan Antlaşması’nın 97. Yıl kutlaması için, Antakya Atatürk Anıtı’na çelenk koyma töreni gerçekleştirmeye yönelik talepte bulunmuş, kaymakamlıkta; ‘katılacakların 10 kişiyi geçmemesi’ koşuluyla izin vermişti.
Öncelikle Valiliğin koyduğu bu yasak hukuksuzdur! Yetkisi, konumu ne olursa olsun kimse anayasanın üstünde değildir.
ANAYASA MADDE 34- Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.
Ne yazık ki; ülkemizde son zamanlarda Anayasa ve yasalar yok hükmünde sayılmakta en temel demokratik talepler şiddetle bastırılmaktadır. Hele yetkililerin, şubemizi arayıp ‘10 kişinin güvenliğinin sağlanamayacağı nedeniyle’ iznin iptal edildiğini söylemeleri, devlet yönetme ciddiyetinden uzaklığı yanında, ülkemizde Tek Adam yönetiminin hangi aşamaya geldiğinin de önemli göstergesi olmuştur.
Anlaşılan o ki; mevcut siyasi iktidar, Türkiye Cumhuriyeti ile olan ajandasındaki gizli hesaplaşmayı açık hale getirerek uygulamaya koymuş görünmektedir.
Atatürkçü Düşünce Derneği Antakya şubesi olarak, bizim de bu hesaplaşmada ki açıkça ifademiz şudur: Türkiye Cumhuriyeti Devleti Atatürk İlke ve devrimleriyle kurulmuş bir hukuk devletidir. Ne yaparsanız yapın çağdışı zihniyetiniz tarihin karanlık sayfalarına gömülecek; hukuk, bilim, laiklik, çağdaşlık, yurtseverlik, aydınlık ve demokrasi kazanacak.” Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ