Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,14 / Satış: 10,18

ADD’den Tunceli Meclis kararına sert tepki:

ADD’den Tunceli Meclis kararına sert tepki:
  • 27.05.2019
  • 910 kez okundu

Yetkileri Yok, Dava Açtık…

Atatürkçü Düşüne Derneği (ADD), Tunceli olan il adının Dersim şeklinde değiştirilmesinin Tunceli Belediye Meclisi’nin yetkisi dahilinde olmadığını savunarak, “Dava açtık” açıklaması yaptı.
ADD Hatay Şubesi Başkanı Doç. Dr. Kezban Kuran, Tunceli Belediye Meclisi’nin, çoğunluk oyuyla almış olduğu karar ile Tunceli adını ‘Dersim’ olarak değiştirmek istediğini kaydetti ve şu açıklamayı yaptı:
“İl adlarının verilmesi de değiştirilmesi de yasa ile mümkündür. Tunceli adı, 25 Aralık 1935 tarih ve 2884 sayılı kanun ile verilmiştir. Tunceli Belediye Meclisi, Tunceli adını değiştirebilme yetkisine sahip değildir. Alınan karar, yasaya aykırı ve yok hükmündedir. Milletimizin gündemi, ekonomik çöküş ve siyasi iktidarın hukuk tanımaz uygulamaları iken, böyle bir karar, toplumsal ayrıştırmayı derinleştirmekten başka bir işe yaramayacaktır.
Tunceli, Cumhuriyet. Devrimi’nin bir sonucudur. Atatürk Devrimi’nin amacı; din, dil, ırk, mezhep gözetmeksizin çağdaş bir ulus yaratmaktır. Atılan her adım bu doğrultudadır. Atatürkçü Düşünce Derneği, Tunceli yurttaşlarımız ile Atatürk Devrimi arasına nifak sokmaya çalışacak her türlü girişimin karşısındadır. Tunceli yurttaşlarımızın, kentin adıyla ve Atatürk Cumhuriyeti ile hiçbir sorunu yoktur. Bu yanlıştan derhal dönülmesi bir zorunluluktur. Tunceli adını değiştirmek, gelecekte Türkiye Cumhuriyeti adını değiştirmek isteyenlere güç verecektir.
Atatürkçü Düşünce Derneği, bu tür siyasi oyunlara dün olduğu gibi bugün de, yarın da geçit vermeyecektir. Bu nedenle, Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkez Yönetimi, Tunceli Belediye Meclisi’nin almış olduğu yanlış kararın iptali için 24 Mayıs 2019 Cuma itibariyle dava açmıştır. Yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacak ve takipçisi olacağız. Aziz Milletimize saygıyla duyururuz.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ