Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,74 / Satış: 6,77
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Adil Yargılanma Hakkı…

Adil Yargılanma Hakkı…
  • 07.11.2018
  • 591 kez okundu

Adana’daki Bölgesel Toplantı 2 gün sürdü

Anayasa Mahkemesi’ne Bireysel Başvurunun Desteklenmesi Projesi kapsamında “Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuruda Öne Çıkan Sorunlar” konulu toplantı, 5-6 Kasım günleri Adana’da yapıldı.

Anayasa Mahkemesi’ne Bireysel Başvurunun Desteklenmesi Projesi kapsamında, “Adil Yargılanma Hakkı Bağlamında Hakkaniyete Uygun Yargılanma Hakkı, Bireysel Başvuruda Öne Çıkan Sorunlar” konulu bölgesel toplantı Adana ilinde gerçekleştirildi. Ankara’dan konuşmacıların gelip katıldığı, Adana ve ilimiz dahil çevre illerden Hakimler, Savcılar ile Avukatların katıldığı toplantı, Pazartesi ile Salı olmak üzere iki gün sürdü. Bölge toplantısına, Hatay’dan; Cumhuriyet Başsavcısı, Mahkeme Başkanları, Hakimler ile Baro Başkanı ve Avukatlar katıldı. Anayasa Mahkemesi’ne Bireysel Başvurunun Desteklenmesi Projesi kapsamında gerçekleşen toplantıda Hatay Barosu Başkan Av. Ekrem Dönmez de bir sunum yaptı.
-AB DESTEKLİ-
Avrupa Birliği (AB), Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Konseyi tarafından birlikte finanse edilen, Avrupa Konseyi tarafından yürütülen proje kapsamında düzenlenen ve yüksek mahkemeler ile ilk derece mahkemeleri arasında diyalogun geliştirilmesi, birbirlerinin bakış açılarını daha iyi anlamaları ve bu sayede insan hak ve özgürlüklerini daha iyi koruyan bir içtihat birliği oluşturmayı amaçlayan bölgesel yuvarlak masa toplantıları, Bölge Adliye Mahkemelerinin faal olduğu illerde gerçekleştiriliyor.
Daha önce Erzurum, İstanbul, Gaziantep, Bursa ve Samsun Bölge Adliye Mahkemeleri ile düzenlenen bölgesel yuvarlak masa toplantılarının altıncısı olan ve Adana’da düzenle-nen bu toplantıyla, Anayasa Mahkeme-si’ne bireysel başvuruya konu olan sorunlu alanların tespit edilerek, ihlal kararlarına neden olan sorunların kaynağında çözümlenmesine katkıda bulunulması hedefleniyor.
-SAVUNMA HAKKI-
Hatay Baro Başkanı Av. Ekrem Dönmez; “Adil Yargılanma Hakkı Bağlamında Hakkaniyete Uygun Yargılanma Hakkı” konu başlıklı, oturum başkanlığını Adana Bölge Adliye Mahkemesi Üyesi Vahit Baltacı’nın yaptığı ve oturum katılımcılarının Anayasa Mahkemesi Raportör Yardımcısı Zehra Gayretli, Yargıtay 19. Ceza Dairesi Üyesi Dr. İhsan Baştürk’ün bulunduğu birinci gün toplantısında “Savunma Hakkı” konulu bir sunum gerçekleştirdi.
Baro Başkanı Av. Ekrem Dönmez ile beraber Yönetim Kurulu üyesi Av. Hüseyin Derin de toplantıya katıldı. İki gün süren ve 5 oturumda gerçekleşen toplantılarda sunumların ana başlıkları şunlar:
– Yaşam Hakkı ve İşkence-Kötü Muamele Yasağı Bağlamında Etkili Soruşturma Yükümlülüğü
– Kişi Hürriyeti ve Güvenliği Hakkı Kapsamında Gerekçeli Karar
– Adil Yargılanma Hakkı ile Kişi Hürriyeti ve Güvenliği Hakkı Kapsamında Silahların Eşitliği ve Çelişmeli Yargılama İlkeleri
– İfade Özgürlüğü Bağlamında Şeref ve İtibarın Korunması. -Cemil Yıldız-

 

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ