Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

Adliyelerde Koronavirüs Önlemleri

Adliyelerde Koronavirüs Önlemleri
  • 18.03.2020
  • 155 kez okundu

Tutuklu acil vakalar hariç, duruşma ve keşifler ertelendi…

Hatay’daki adliyelerde, koranavirüs salgını riskine karşı, aciliyet gerektiren tutuklu davaları hariç duruşmalar, keşifler ve haciz işlemleri ertelendi. Bu kapsamda; Hatay, İskenderun ile Kırıkhan Adalet Komisyonları Başkanlarının Hatay Barosu ile ortak karalarında, Koranavirüs’e karşı önlemler açıklandı. Hatay Barosu, alınan kararlarla ilgili olarak üyesi meslektaşlar ile vatandaşlara bilgilendirmede bulunurken, Hatay’ın tamamındaki Adliyeler için tüm birimlerle yürütülen diyalog sonucu ortak uygulamaya yönelik alınan Hatay, İskenderun ve Kırıkhan Adli Yargı Komisyon kararları ile Baro Başkanlığı’nın uygulamaya yönelik aldığı kararlar hatırlatıldı.
Hatay Barosu açıklamasında, mahkemelerden alınan bilgileri kapsayan önlemlerin de kaydedildiği bildirilirken, ülke olarak bu süreci en kısa sürede atlatmamız için toplum olarak işbirliğine ihtiyaç duyulduğu belirtildi.
Mevcut koranavirüs salgını vakalarının yayılmasını önlemek için, meslektaşların gerekli özen, hassasiyet ve anlayışı göstermeleri, zorunlu olmadıkça yoğunluğu arttıracak hiç bir iş veya işlem yapılmaması istenen Hatay Barosu açıklamasında, önlemler paketi ana başlıklar halinde şöyle sıralandı:
“Dünya Sağlık Örgütü (DsÖ), 2 Mart 2020 tarihi itibariyle koronavirüs (covid-19) salgınıyla ilgili pandemi ilan etmiştir. Ülkemizde, salgını önlemeye ve korunmaya yönelik gerekli ve zorunlu tedbirlerle ilgili yetkili kurumlarca yapılacak duyuru ve önlemlere uyulması son derece önemlidir. Adliyelerde de üst düzeyde tedbir alınması kaçınılmaz olmuştur. HSK, tutuklu işlere yönelik soruşturma ve kovuşturmalar ile ivedi sayılacak diğer hususlar haricinde, duruşma ve keşiflerin ertelenmesi ile gerekli görülen hallerde SEGBİS uygulaması kullanılması yönünde tavsiye kararı almıştır. Bu kapsamda olmak üzere; Hatay, İskenderun ve Kırıkhan’dan oluşan Başsavcılıklar ve Komisyon Başkanları, İdare ve Vergi Mahkemesi Başkanları, tüm idari birimler ile yapılan değerlendirme ve öneriler üzerine ve bağlı tüm ilçeleri kapsayacak şekilde;
1.) Hatay ilimizin tüm adliyelerinde, tutuklu dosyalar ve ivedi işlere yönelik işlemler hariç, uygulama birliği sağlamak ve adliyelerde topluca bulunmayı engellemek üzere, tüm duruşma ve keşiflerin ertelenmesi, işlemlerin dosya üzerinde yapılması, kararlık dosyalar için tam gün mazeret dilekçesi ve yoklukta karar verilmesi talep edildiğinde buna uygun davranılacağı, bir sonraki duruşmaların iletişim kanalları ile ilgilisine bildirilmesi hususunda ortaklaşa karar alınmıştır.
2.) Şu an itibariyle tüm Hatay Adliyelerindeki mahkemelerin ortak uygulama yapacağı bildirilmiştir. Mahkemelere mazeret dilekçesi gönderilmesi gerekmeyecektir. Yine de bir hak kaybına yol açılmaması için mazeret dilekçesi verilmesi uygun düşecektir.
a.Fiili ihtiyati haciz işlemleri ile gecikmesinde sakınca olan fiili haciz talepleri dışındaki haciz taleplerinin bir süre ertelenmesi;
b.Meslektaşlarımızın, stajyerlerimizin ve çalışanlarının, astım, diyabet, kalp rahatsızlığı olanlar ile 50 ve üzeri yaş grubunda olanlar başta olmak üzere, acil ve zorunlu iş ve işlemler dışında mümkün olduğunca adli birimlere gelmemeleri, işlemlerini UYAP portalından yapmaları, müvekkillerini adliyeye getirmemeleri,
c.Duruşma yapacak mahkeme olması halinde, duruşma için mazeret verilmesi, karşı tarafça da anlayış gösterilmesi,
d.Asansörlerin tercih edilmemesi,
e.Adliye’ye gireceklerin, ateş ölçer cihazla vücut ısıları ölçülmek suretiyle bina içerisine girişlerinin sağlanacağı, 37,5 derece ve üzeri ateşi olanların sağlık kuruluşlarına yönlendirileceği, zorunlu nedenler hariç ziyaretçi girişlerinin yapılmayacağı hususunda mutabakat sağlanmıştır.
3.)Baro Başkanlığımızca önceden duyurusu ve ilanı yapılmış tüm konferans, eğitim ve sosyal etkinliklerimiz ertelenmiştir.
4.)Stajyer Avukatlarımızın staj eğitim dersleri ertelenmiştir. İlk altı ayında olan stajyerlerimizin Mart sonuna kadar staja devam zorunlulukları için mahkemelerce kolaylık sağlanacaktır. İkinci altı ayında olan stajyerlerimizin, işyerlerine ve adliyeye gelmemeleri yönünde meslektaşlarımızın anlayış göstermesini beklemekteyiz.
5.)Baromuzca temin edilen cübbeler, bir süre meslektaşlarımızın kullanımına sunulamayacaktır. Tüm meslektaşlarımızın kendi cübbelerini kullanması gerekmektedir.
6.)İki hafta süreyle acil ve zorunlu durumlar haricinde adli yardım başvurusu alınmayacaktır.
7.)Kolluk aşamasında ifade almada zorunluluk olmadıkça, evraklar ve ifadeler savcılıkça bekletilecektir.
8.)Baro odalarımız düzenli olarak dezenfekte edilecektir.
9.)İskenderun Adliyesi’ne girişlerde, girişler sadece Avukat ve personel kartı ile yapılacağından, meslektaşlarımızın yanlarında Avukatlık kimliğini bulundurmaları önerilmektedir. Hastalığı, yaşı ve benzeri sebeplerle, bu süreçte işlerini takip edemeyecek meslektaşlarımızın durumlarını Baro’ya bildirmeleri halinde, işlerinin takibi ve/veya işleri takip edecek Avukat tayininde yardımcı olacağımız gibi ve yine aynı kapsamda olup da, alışverişinin yapılması, sağlık kurumlarına götürülmesi gibi hususlarda desteğe ihtiyaç duyan
1.)Meslektaşlarımızın bildirmeleri halinde, Baro personelimiz eliyle yardımcı olacağımızı belirtmek isteriz.
2.)Vatandaşlarımızdan, bu süreçte kendileri ve ailelerinin sağlığı açısından zorunlu olmadıkça adliye ve kalabalık kurumlara/ortamlara gelmemeleri, tutuklu duruşmalara gelinmemesi, sosyal medyada her paylaşıma itibar edilmeyip, sadece resmi makamların açıklamalarının dikkate alınması ve sosyal medya üzerinden ilgili yetkililerin ve sağlık çalışanlarının çalışmalarını sekteye uğratacak, motivasyonlarını bozacak paylaşımlarda bulunulmamasını istemekteyiz.
3.)Oluşabilecek her yeni uygulama ve durum, tüm meslektaşlarımıza anında duyurulacaktır.
4.)Ülke olarak bu süreci en kısa sürede atlatmamız için toplum olarak işbirliğine ihtiyacımız bulunmaktadır. Yayılmayı önlemek için, meslektaşlarımızın gerekli özen, hassasiyet ve anlayışı göstermelerini, zorunlu olmadıkça yoğunluğu arttıracak hiç bir iş veya işlem yapılmamasını, talepte bulunulmamasını meslektaşlarımızdan rica ederiz.”
-Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ