Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,47 / Satış: 7,50

AFAD destekli toplantıda

AFAD destekli toplantıda
  • 18.04.2019
  • 749 kez okundu

Gündemde RİP Akıntı var

 Deniz mevsimi yaklaşırken, halkın dikkatini çekerek olası kayıpları önlemek için harekete geçen AFAD, 10 Haziran’da Hatay’da, boğulmalar ve çeken akıntı ile ilgili yerel düzeyde toplantıya önderlik yapacak.

AFAD, yaz mevsimi yaklaşırken, boğulma tehlikelerine dikkat çekmek için bir çalıştay düzenliyor. Suda Boğulmalar ve Çeken (Rip) Akıntı Ulusal Çalıştayı 2019, AFAD koordinasyonunda, üç üniversitenin katkısıyla 29-30 Nisan 2019’da İstanbul’da gerçekleştirilecek. Kamu, özel sektör, üniversite, STK ve medya kuruluşlarından çok sayıda temsilcinin katılacağı çalıştay ile boğulma tehlikelerine karşı kamuoyunda farkındalık oluşturulması amaçlanıyor.
-YAZ ÖNCESİ-
Hatay’da, özellikle Samandağ sahillerinde  meydana gelen boğulma olayları ve denizlerde çeken (Rip) akıntı nedeniyle yaşanan can kayıpları nedeniyle, Hatay’ı da içeren toplantılar büyük önem arz ediyor. Tam da bu noktada harekete geçen ve yaz mevsimi yaklaşırken halkın dikkatini çekerek olası kayıpları önlemeyi hedefleyen AFAD, Suda Boğulmalar ve Çeken (Rip) Akıntı Ulusal Çalıştayı’nı; Yıldız Teknik, Bezmialem Vakıf ve İstanbul Aydın Üniversitelerinin katkılarıyla düzenliyor.
-ÇÖZÜM NE?-
Çalıştay ve sonrasında düzenlenecek yerel toplantılar, çeken akıntı tehlikesinin daha fazla anlaşılmasına katkı sağlayacak. Tehlikeye neden olan sorunlar ve çözüm önerilerinin tartışılacağı çalıştay ve toplantılar, ilgili kurumlar arasında işbirliği ve koordinasyonun güçlendirilmesine de hizmet edecek. Düzenlenecek üç program, boğulma tehlikelerine hazırlık ve müdahaleye dair iyi uygulama örneklerini ülkenin farklı bölgelerinde yaygınlaştıracak.
-HATAY VE SİNOP-
İstanbul’daki ‘Suda Boğulmalar ve Çeken (Rip) Akıntı Ulusal Çalıştayı 2019’ sonrasında, hem Akdeniz’de hem de Karadeniz bölgesinde, olası can kayıplarını önlemek için iki toplantı düzenlenecek. Bu amaçla 10 Haziran 2019’da Hatay’da, 17 Haziran 2019’da ise Sinop’ta boğulmalar ve çeken akıntı ile ilgili yerel düzeyde toplantılar yapılacak. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ