Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Affı Sevdik…

Affı Sevdik…
  • 16.08.2018
  • 494 kez okundu

Başvuruya devam!

Sağlam olmayan yapı stoklarının ciddi riskleri beraberinde getirmesi nedeniyle Mimarlar Odası Hatay Şubesi tarafından sert bir şekilde eleştirilen İmar Affı başlığında Hatay’daki başvurular sürüyor.

Hatay’daki yapı stoku için yer alan ‘çürük’ ya da ‘yasal’ olmayan binalar için ciddi riskler yarattığı söylense de, Hükümet tarafından ilan edilen ‘İmar Barışı’na başvuranların sayısı Hatay genelinde her geçen gün artıyor. Antakya gibi ‘deprem kuşağının merkezinde’ yer alan kentler noktasında paylaşılan, “Kentsel dönüşüm tam rayına girerken imar barışı getirmek olası depremde faciaya yol açmaktır” ifadesine karşılık konuşan Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Orhan Tatar’ın değerlendirmesi ise oldukça farklı bir yönde:
“Yapıların depreme dayanıklılığı en önemli noktalardan biri. Yapı stoku elden geçmeli. Bu anlamda kentsel dönüşümün bir an evvel tamamlanması gerekiyor. Bundan sonra imar barışı gündeme gelseydi daha iyi olurdu. Fakat bu yapıların tespiti de gerekiyor. Sağlıksız olan yapılara müdahale için kaçak yapıların tespiti şart.”
-TABLO NASIL?-
İmar Barışı; mülkiyet ve imar sorunu olan, ruhsatsız binaların yanı sıra ruhsatlı fakat imar mevzuatına aykırı olarak eklentiler yapılmış yapıları da kapsıyor. Bu anlamda, Antakya özelinde şu ana kadar başvurucuların profili nasıl bir tablo ortaya koyuyor, merak konusu. Birçok şehirde gündemde olan, “İmar affı gündeme geldiğinden beri kaçak yapılaşmada gözle görülür bir artış oldu” değerlendirmesinin Hatay’daki karşılığında ‘yükselen yapıların kalabalığı’ da merak edilenler arasında. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ