Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

Afrin noktasındaki sınıra sevkiyat

Afrin noktasındaki sınıra sevkiyat
  • 07.07.2017
  • 965 kez okundu

Suriye’nin PYD kontrolündeki Afrin kentine sınır komşusu olan Hatay’a gönderilen ek ‘teçhizat’ Reyhanlı’daki birliklerin gücünü perçinlerken, bu haraketliliğe Ankara’dan bir değerlendirme geldi.

Hatay sınırındaki askeri birliklere ‘obüs’ takviyesi yapılırken, Halep’e bağlı Afrin noktasındaki bekleyiş tedirginliğe de neden oluyor. Konuya ilişkin olarak Reuters’a konuşan Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Suriye sınırında alınan önlemlerin iddia edildiği gibi ‘savaş ilanı’ olmadığını söyledi.
Kurtulmuş, YPG’ye karşı alınan önlemlerin meşru olduğunu kaydederek, “Bu bir savaş ilanı değil. Potansiyel tehditlere karşı hazırlık yapıyoruz. Meşru bir önlemdir bu, böylece egemenliğimizi koruyabileceğiz. Afrin’den gönderilen füzelere sessiz kalamayız” dedi.
YPG’nin asıl amacının Türkiye’yi tehdit etmek olduğunu dile getiren Kurtulmuş, “Eğer Türkiye, Suriye’nin kuzeyindeki YPG hareketliliğini tehdit olarak görürse karşılık verecektir. Bu bizim için bir fantazi değil. Türkiye’nin sınır güvenliğini korumak adına zaruri bir yaklaşım” diye konuştu. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ