Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,13 / Satış: 6,16
€ EURO → Alış: 6,64 / Satış: 6,66

Afrin Zeytinyağı Piyasada!

Afrin Zeytinyağı Piyasada!
  • 15.10.2019
  • 1.040 kez okundu

Dengeler altüst oldu, üretici ise litrede 3-4 TL zarar ediyor. Milletvekili Güzelmansur, yerli üreticinin zararını TBMM’ye taşıdı

Suriye’nin Afrin şehrinden ilimize getirtildiği belirtilen zeytinyağının, piyasada, üretici aleyhinde dengeleri altüst ettiği ve yerli üreticinin litrede 3-4 lira zarar ettiği kaydedildi. İddiayı ortaya koyan isim, Hatay CHP Milletvekili Mehmet Güzelmansur.
Ekim 2018’den beri Afrin’den ülkemize getirilen zeytinyağı miktarının 24.000 ile 26.000 ton arasında olduğunu kaydeden Güzelmansur, Afrin’den son 8 ayda yapılan zeytinyağı ithalatının 24,5 milyon doları bulduğunu, ayrıca ihraç sözü ile bu zeytinyağının ilimize, ülkemize sokulurken, aksi yapılarak iç piyasaya verildiğini savundu.
Hatay CHP Milletvekili Mehmet Güzelmansur, ihraç kaydıyla getirildiği ifade edilen Afrin zeytinyağının iç piyasaya sürülmesi sonrasında, ilimizde yerli zeytinyağı fiyatının litrede 3-4 TL düştüğünü, gelinen noktada üreticinin maliyetine dahi satış yapamazken, yerli üreticide zararın kişi başı 350.000 TL civarında gerçekleştiğini öne sürdü.
Hükümetin, Afrin zeytinyağıyla ilgili olarak “ihraç kaydıyla getirildiği ve iç piyasaya sürülmeyeceği” açıklamalarını hatırlatan Güzelmansur, “Ancak Afrin zeytinyağları, özellikle son 1 ayda yoğun bir şekilde iç piyasaya sürülmektedir” dedi.
CHP’li Güzelmansur, “Gelinen noktada, iç piyasaya sürülen Afrin zeytinyağı nedeniyle, alıcılar, yerli zeytinyağı alımını durdurdu. Yerli zeytinyağı fiyatı, litre başına 3-4 TL düştü. Zeytinyağı üreticilerimiz, maliyetine dahi zeytinyağı satamaz duruma geldi. Her bir üreticinin zararı 350-400 bine ulaşıyor. Üretici ve tüccarlarımızın toplam zararı düşünüldüğünde, çok büyük rakamlar ortaya çıkmaktadır” şeklinde konuştu.
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye, ihraç kaydıyla ülkemize getirilen Afrin zeytinyağının iç piyasaya nasıl sürüldüğünü, denetim yapılıp yapılmadığını, TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergesinde şu sorularla gündeme taşıdı:
1. Afrin’den son 1 yılda ülkemize getirilen zeytinyağının miktarı nedir? Bu yıl için daha ne kadar zeytinyağı getirilmesi planlanmaktadır?
2. Son 1 yılda Afrin’den ithal edilen zeytinyağının ne kadarı ithal edilmiş, ne kadarı iç piyasaya sürülmüştür?
3. Tarım Kredi Kooperatiflerinden ihraç kaydıyla Afrin zeytinyağı alan alıcıların, bu zeytinyağını ihraç mı ettiği yoksa iç piyasaya mı sürdüğü nasıl denetlenmektedir?
4. Tarım Kredi Kooperatiflerinden Afrin zeytinyağı alan ve bu ürünü en fazla 6 ay içinde ihraç etmesi gerektiği halde bu ihracatı yapmayan kaç firma tespit edilmiştir? Bu alıcıların aldığı zeytinyağı miktarı ne kadardır? Bunlara ne kadar ceza kesilmiştir? -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ