Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,44 / Satış: 7,47
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,05

Afrin Zeytinyağı tartışması… “Yerli üretici borç batağında”

Afrin Zeytinyağı tartışması… “Yerli üretici borç batağında”
  • 22.10.2020
  • 95 kez okundu

Suriye’nin Afrin bölgesindeki zeytinyağının Türkiye pazarına girmesi ile başlayan sıkıntılı sürecin yerli üreticiyi zora soktuğunu söyleyen Suzan Şahin, Afrin’den zeytinyağı getirilmesinin gerekçesini sordu.

Türkiye’nin, 2018 sonlarında Suriye sınırındaki Afrin’den zeytinyağı alımına başlaması, geçmişte kaçak yollarla Türkiye’ye giren Afrin zeytinyağını gözde bir ihracat ürünü haline getirdi. Ancak bu durum, iç pazar şartlarını daha da ağırlaştırdı.
Konuyu önceki gün TBMM’de dile getiren CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, “Suriye iç savaşıyla sınır kapılarının kapatılması, buna ek olarak 2018 yılında açıklanan yüz günlük eylem planında, Afrin bölgesinden getirilen zeytinyağının ihracat yetkisinin Tarım Kredi Kooperatiflerine verilmesiyle ortaya çıkan haksız rekabet ortamı, yerli üreticiyi ve ticaretini yapan yerli firmaları iflasın eşiğine getirmiştir” dedi.
Yerli zeytinyağı üreticileri ile firmaların yaşadığı sorunları aktaran Şahin, şöyle konuştu:
“Afrin’den kaçak yollarla getirilen bu zeytinyağını satın alan şirketlerin, ürünü başka bir ülkeden getirilmesine rağmen ithal mal değil, yerli ürün olarak iç piyasaya sunması, Hatay’ın bel kemiği olan zeytin ve zeytinyağı ticaretini yok etmektedir. Çiftçilerimiz, çok zor durumdadır. Zeytinyağı tüccarları da fiyatları dilediği gibi aşağı çekerek, yerli üreticiden ürün almak yerine, Afrin zeytinyağına yönelmektedir.
Borç batağındaki yerli üreticinin desteklenmesi yerine, herhangi bir denetime tabi tutulmadan Afrin’den zeytinyağı getirilmesinin gerekçesi nedir, ne kadar sürecek, bu zeytinyağları uluslararası gıda standartlarına uygun mudur?”
Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ