Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,82 / Satış: 8,85
€ EURO → Alış: 10,35 / Satış: 10,39

Afrin’den Türkiye’ye geliyor!

Afrin’den Türkiye’ye geliyor!
  • 30.11.2020
  • 268 kez okundu

Türkiye’de Ne Oluyor?

Hataylı üreticinin gündemindeki Afrin Zeytinyağı için sorulan net! 2020 yılı dahil olmak üzere, son 3 yılda Afrin’den ne kadar zeytin veya zeytinyağı getirildi? Getirilen zeytin veya zeytinyağının ne kadarı yurt dışına ihraç edildi?

19 Kasım 2019 tarihinde, Dışişleri Bakanlığı bütçesinin Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşüldüğü sırada “Afrin Zeytinleri” meselesi hakkında bir konuşma yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Suriye’deki zeytinler, zeytinyağı, ‘reexport’ yapılıyor bizim üzerimizden. Gelir de bahçe sahiplerine dağıtılıyor. Yani burada hırsızlık veya başka bir şey yok. Bu, kara propagandanın bir parçasıdır” demiş, bu konudaki soruları cevaplandırmıştı. Ancak Kasım 2020 tarihi itibariyle, konu hala dün kadar sıcak ve gündemde.
Sorun, CHP Ekonomi Masası kurmaylarının son Hatay ziyaretinde de konuşulurken, bu konudaki sıkıntıları dile getiren isim, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin olmuştu.
“Afrin’de, 90 bin litre zeytinyağı üretilmekte. Dahilde işleme rejimi içerisinde, Türkiye’ye getirilip ihraç kaydıyla satılmakta. Ancak iç piyasaya satılmamak kaydıyla geliyor. Fazlasıyla, bu zeytinyağının iç piyasaya satıldığına, Türk üreticisinin de bundan rahatsız olduğuna dair şikayetimiz var. Hatay adına konuşuyorum. Bizim, ciddi anlamda ihracat potansiyeli olan şirketimiz var. Bunlara Afrin’den zeytinyağı ithal yetkisi verilmiyor. Biz, bunun karşısında olduğumuzu Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’ye ilettik.”
3-5 TÜCCAR!
Gazete Duvar’dan Burcu Özkaya Günaydın’ın konuya ilişkin haberine göre, CHP İzmir İl Tarım Komisyonu Başkanı Ziraat Mühendisi Hatice Zeybek Uslu da konuyla ilgili bir açıklama yaptı ve şunları söyledi:
“Sözde ihracatçı fırsatçılar, çok aşırı bir şekilde iç piyasaya Afrin zeytinyağlarını sürmektedir. Bu, iç piyasada, sızma zeytinyağı fiyatlarının 4 ila 5 TL arasında düşmesine sebep olmaktadır. Zaten her türlü maliyetin arttığı bu dönemde, zeytin üreticisi zor duruma düşürülmektedir.” Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ