Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Ağrıya Profesyonel Dokunuş: Manuel Terapi

Kudret Kuş
Kudret Kuş
  • 07.04.2018
  • 3.531 kez okundu

Manuel terapi antik çağlardan bu yana bir çok medeniyette kullanılan ve günümüzde de kullanılmaya devam edilen etkili bir yöntemdir. Modern tıbbın babası olan Hipokrat, kaldıraç kollarını kullanarak birçok kas iskelet sistemi bozukluklarını tedavi etmesiyle manuel terapiyi ilk olarak kullanmıştır. Hatta Hipokrat’tan etkilenen İbn-i Sina da tedavi kitaplarında manuel terapiye yer vermiştir. Manuel terapi, hareket kısıtlılıklarını düzeltmek, geriye dönüşlü fonksiyon bozukluklarını gidermek amacıyla, özel teknikler ile (mobilizasyon ve manipülasyon teknikleri) elleri kullanarak yapılan bir tedavi yöntemdir. Uluslararası Manuel Tıp Federasyonu manipülasyonu, postural denge içinde kas-iskelet sistemi hareketlerinin en yüksek derecede ve ağrısız olacak şekilde sağlanması için ellerin belirli kurallara ve manevralara bağlı olarak kullanıldığı tedavi yöntemi olarak tanımlamaktadır. Manipülasyonun amacı, kas-iskelet yapısında yeterli hareket kabiliyeti ve hareket alanı olmayan eklem rahatsızlıklarında hareketi en ileri derecede ve ağrısız olacak şekilde, postüral denge içinde artırıp fonksiyonu sağlayarak, vücut mekaniğini en uygun şekilde korumaktır. Manuel terapi; ekleme, kasa ve kemiğe yapılabilmektedir. Bu konu hakkında eğitim almış fizyoterapistler veya doktorlar tarafından öncesinde hastanın eklemlerinin çalışması ve kas-iskelet sistemi değerlendirilmesiyle uygulanabilir.

Hangi hastalıkların tedavisinde manuel tedaviden yararlanılır?

“Omurgaların yanı sıra sporcu yaralanmalarında, omuz, dirsek, el, kalça, diz ve ayak bileği sakatlamalarında, bel boyun ağrıları ve rahatsızlıklarında (fıtık, düzleşme, kanal daralması, bel kayması…gibi) ameliyat öncesi veya ameliyat sonrası yapışıklıkları açmada ve kırık sonrası rehabilitasyonda: özel limitasyon açma teknikleri olarak manuel tedavi kullanılır. Ayrıca kas spazmı, kas gerginliği ve eklem disfonksiyonu varlığı gibi durumlarda bölgedeki eklemler manipüle edilerek ağrının azaltılaması hedeflenir.”
Manuel terapinin masajdan farkı nedir?

“Masaj kaslara yüzeyel olarak yapılır. Manuel terapi ise ekleme, kasa veya kemiğe yapılabilmektedir. Manuel terapi uygulanırken vücut fizyolojisine ve kas yapısına uygun yapılması gerekir. Çünkü bütün eklemler belli bir düzen içerisinde gitmelidir. Düzen bozulursa ağrı ortaya çıkabilir. Bu yüzden manuel terapide vücudun biyomekaniği kullanılarak oradaki problem ortadan kaldırılır.”

Manuel Terapiyi Kim Uygular?

“Manuel terapi fizyoterapist veya doktorlar tarafından uygulanmalıdır.”

“Manuel terapiyi tüm dünyada fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümü mezunları uygular hatta bazı ülkelerde manuel terapi fakültesi bile bulunmaktadır. Ülkemizde ise ne yazık ki kırık çıkıkçılar, kasaplar, sanayiciler ve şifacılar konusunda ciddi anlamda problem yaşanmaktadır. Çünkü babadan oğula geçen bir kırıkçı-çıkıkçı sektörü var. Kırık-çıkıkçılar ve şifacılar konusu tamamen bilim dışıdır. İşin ehli olan bunun okulunu okuyan fizyoterapistlere gerek kalmadan az önce belirtilen meslek gruplarından halkımız medet ummaktadır. Bu tarz bilimsellikten uzak olan insanlar sizlere yarardan çok zarar getirir. Manuel terapi ise akademik ortamlarda çeşitli araştırmalar sonucu ortaya çıkan bir tedavi şeklidir. Hastaların, gerçekten bu işin akademik bir ortamda eğitimini almış ve bu konuda tecrübeli kişilere gitmeleri gerekir.”

Hepinize sağlıklı günler dilerim…

Kudret Kuş

[email protected]/ Telefon: 0535 965 25 12

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ