Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Ağustos’ta ölen 148 işçinin 68’i tarımda çalışıyor

Ağustos’ta ölen 148 işçinin  68’i tarımda çalışıyor
  • 19.09.2019
  • 756 kez okundu

Adana’daki tarım işçileri kazası bir gerçeği ortaya çıkardı:

Hafta başında, 15 Eylül Pazartesi günü Adana’da yaşanan tarım işçileri kazasının TBMM gündemine gelmesi ile beraber, bir gerçek de ortaya çıktı. Veriler, ülkemizde, Ağustos ayında 148 kişinin iş kazası sonucunda öldüğünü gösterirken, bunların 68’inin ise tarım sektöründe çalıştığını ortaya koydu. Konu, Adana Milletvekili Hataylı Tülay Hatimoğuları Oruç tarafından TBMM gündemin taşındı.
Milletvekili Hatimoğulları, önergesinde, “Birçok insan; kadın, yaşlı, çocuk, birlikte ve sağlıksız koşullarda yaşayıp, güvencesiz bir şekilde çalışmak için Türkiye’nin farklı illerine göç ediyor. Her yıl yüzlerce tarım işçisi bu yollarda, trafik kazalarında yaşamını yitiriyor ” dedi ve mevsimlik tarım işçilerini, yaşadıkları sorunları, verdiği soru önergesi ile Meclis gündemine taşıdı.
Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, sorularının Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle, önergesinde şunları kaydetti:
“15 Eylül 2019’da, Adana’nın Tufanbeyli ilçesinde, tarım işçilerini taşıyan minibüs şarampole devrilmiş, kazada, Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde nohut tarlalarında çalıştıktan sonra Urfa’daki evlerine gitmek için yola çıkan 8’i çocuk, 10 kişi yaralanmıştır.
İşçi Sağlığı İş Güvenliği (İSİG) Meclisi Ağustos Raporu’na göre, Ağustos ayında iş cinayetlerinde ölen en az 148 işçinin 68’i tarım emekçisidir. Türkiye’de iş cinayetlerinde hayatını en çok kaybeden işçiler, inşaat işçileridir ve ardından tarım işçileri gelmektedir.
Mevsimlik tarım işçilerine dayatılan güvencesiz ve güvenliksiz çalışma koşulları, traktörlerin, kamyonların kasalarında ya da minibüslere kapasitenin çok üstünde bindirilerek yaptıkları yolculuklarla başlamaktadır. Kullanılan araçların ulaşım aracı olmaması yanı sıra, işçilerin yolcu kapasitesini aşacak şekilde taşınması, trafik kazalarında pek çok tarım işçisinin hayatını kaybetmesine neden olmaktadır.”
-BAKAN’A SORULAR-
Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç’un Bakan Selçuk tarafından yanıtlanması istemli soruları ise şöyle:
1. Adana Tufanbeyli’de olan trafik kazasına dair inceleme başlatılmış mıdır?
2. Tarım işçilerinin zorunlu olarak sürdürdükleri yolculukların güvenli hale getirilmesi, gittikleri illerdeki yaşam koşullarının insan onuruna yakışır şekilde olması için Bakanlığınız çalışmalar yapmış mıdır? Yaptıysa, nasıl çalışmalar yapmış/yapmaktadır?
3. Birçok insan; kadın, yaşlı, çocuk, birlikte, sağlıksız koşullarda yaşayıp, güvencesiz bir şekilde çalışmak için Türkiye’nin farklı illerine göç ediyor. Her yıl yüzlerce tarım işçisi, bu yollarda, trafik kazalarında yaşamını yitiriyor. Bu ölümleri engellemek üzere somut bir adım Bakanlığınızca atılmış mıdır? Bu konuda, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile eşgüdümlü çalışmalarınız var mıdır?
4. 24. Yasama döneminde, mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarının araştırılması ve alınması gereken önlemlerin belirlenmesi üzerine bir Komisyon kurulmuştu. Komisyon, Mart 2015’te rapor yayınlamıştır. Bu raporun, ulaşım sorunlarına çözüm önerileri hayata geçirilmiş midir?
5. 2010/6 Sayılı Başbakanlık Genelgesi’nin 3. Maddesi, mevsimlik tarım işçilerine ulaşımları esnasında kamuya ait alan ve tesislerden yararlanma imkanı tanımaktadır. Bu madde hayat geçirilmiş midir? Hayata geçirilmesi için adımlar atılmış mıdır?
6. Mevsimlik tarım işçi sayısı ne kadardır? Bu sayının ne kadarı, gezici mevsimlik tarım işçisi olarak çalışmaktadır?
7. 2015 yılından bu yana kaç mevsimlik tarım işçisi trafik kazalarında yaşamını kaybetmiştir? -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ