Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Ahilik Kutlamaları

Ahilik Kutlamaları
  • 20.09.2018
  • 688 kez okundu

Hatay’da Yılın Ahisi “Osman Gümüş” seçildi

Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında dün Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği öncülüğünde 70’in üzerinde Esnaf Odası Başkanı ile yöneticisi ve bazı kurum müdürleri Atatürk Anıtı’nda toplandı. İstiklal Marşı okunması ve çelenk sunumu ardından, esnaf heyeti Valiliğe gitti ve Vali Erdal Ata tarafından kabul edildi.
Burada verilen karşılıklı mesajların ardından, Antakya Kurşunlu Han’da Ahilik Haftası kutlamaları gerçekleştirildi. Buradaki törende, yılın ahisi, kalfası ve çırağı belirlendi, kaftan giydirildi. Hatay’da Yılın Ahisi, Samandağ Batıayaz’lı Şoför Osman Gümüş seçildi ve kendisine kaftan giydirildi.
Ahilik seçim sonuçları şöyle:
Yılın Ahisi: Osman Gümüş
Yılın Kalfası: M.Ali Bağdadi
Yılın Çırağı: Hakan Deliağa
Yılın Gastronomi.Tanıtıcısı: Süleyman Yurttaş
Valilik ziyaretinde, Birlik Başkanı Kadir Teksöz, Vali Erdal Ata’ya bir buket çiçek takdim etti.
Burada Vali Ata, burada kısa bir konuşma gerçekleştirirken, milli kültürümüzün uygarlık tarihine armağan ettiği değerlerden biri olan ahiliğin temellerinin 13. yüzyılda Anadolu’da atıldığını belirtti.
Vali Ata, “Ahilik, gerek Selçuklularda gerek Osmanlıda ve Balkanlarda bugünkü anlamıyla meslek kuruluşu olarak kurulmuş ve o günlerden bu günlere kadarda mesleki kuralları ve dayanışmayı sağlaması konusunda eğitici bir sivil toplum örgütü olarak kabul edilmiştir. O yıllara bakıldığında bunun yazılı bir kuralı yokmuş ama gelenek-selleşmiş ve yerleşmiş 7 ilkesi var; elini açık tut, sofranı açık tut, ağzını kapalı tut, gözlerini bağlı tut, eline sahip ol, diline sahip ol gibi ilkeleri o günden bugüne kadar meslek grupları arasında yerleştirmeye çalışan bir kuruluş” dedi.
Vali Ata, Anadolu’da, yüzyıllar öncesinden günümüze ışık tutan Ahilik geleneğini yaşatma adına kutladığımız bu haftanın, esnaf ve sanatkârlarımız başta olmak üzere, ülkemizin kalkınmasına katkı sunmasını temenni etti.
Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (HESOB) Başkanı A. Kadir Teksöz de kabulünden dolayı Vali Ata’ya teşekkür ederek, günün anısına Vali Ata’ya bir hediye takdim etti.
-Cemil Yıldız-

 

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ