Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,89 / Satış: 5,92
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,56

Ahşaba hayat veriyorlar

Ahşaba hayat veriyorlar
  • 16.12.2017
  • 748 kez okundu

Hassalı kadınlar, yakma sanatı ile maharetlerini sergiliyor

Hassa ilçesindeki kadınlar, Halk Eğitim Merkezi ve İŞKUR desteğiyle açılan ahşap yakma sanatı kursu ile kente ait simgeleri tahtalara resmediyor. Hassa Halk Eğitim Merkezi’ndeki kursa katılan 17 kadın, unutulmaya yüz tutmuş ahşap yakma sanatını öğreniyorlar. El Sanatları Öğretmeni Yıldız Aslan, yaptığı açıklamada, ahşap yakma sanatının tarihinin çok eskilere dayandığını söyledi.
Kursiyerlerin hafta içi günlük 6 saat boyunca eğitim aldıklarını ifade eden Aslan, “17 kadın kursiyerimize yaklaşık 2 ay boyunca ahşap yakma kursu vereceğiz. Sıcak havya yardımıyla kavak ağacından özel olarak yapılmış ince tahtalara işliyoruz. Ahşabın üzerine önce kurşun kalemle resmin ana hatlarını ve tonlamalarını çiziyoruz. Ardından dekorasyon havyarıyla resimlerin yakma bölümlerine geçiyoruz. Daha sonra tozlanmaya karşı koruyucu vernik sürerek resmi hazır hale getiriyoruz” diye konuştu.
Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan Hatay’ın zengin ve kültürel simgelerini resmettiklerini söyleyen Aslan, böylelikle kadınların hem meslek edindiklerini hem de şehre özgü yapıları gelecek nesillere aktardıklarını kaydetti.
Aslan, kursiyerlerin yaptıkları eserleri 50-200 lira arasında satarak aile bütçelerine katkı sağladıklarını da sözlerine ekledi. Kursiyerlerden üç çocuk annesi Sibel Albayrak, ahşap yakma sanatının çok zor ve sabır isteyen bir iş olduğunu belirtti. Kursiyerlerden Ayfer Benli de açılan kursa her gün merakla geldiğini dile getirdi. Hatay’ın birçok simgesini tahtalara resmettiklerini aktaran Benli, “Ürünlerimiz çok beğeniliyor. Kurs sayesinde meslek öğrenmenin yanı sıra hem stres de atıyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.  -AA-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ