Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,84 / Satış: 7,87
€ EURO → Alış: 9,50 / Satış: 9,54

Ahura Ritim Topluluğu Cuma Günü Hatay’da

Ahura Ritim Topluluğu Cuma Günü Hatay’da
  • 09.12.2019
  • 930 kez okundu

2013 yılında, İzmir’e gelen İranlı Def Virtüözü Sami Hosseini’nin, burada sıfırdan yetiştirdiği def öğrencilerinden ortaya çıkardığı bir müzik grubu olan Ahura Ritim Topluluğu, bu hafta sonunda ilimize gelip bir konser verecek. Konser, 13 Aralık Cuma günü saat 20.00’de Antakya Kültür Merkezi’nde yapılıyor. Biletler, Antakya Saray Saatçilik’te satılıyor.
-AHURA KİMDİR?-
Ahura Ritim Topluluğu, İranlı Def Sanatçısı Sami Hosseini öncülüğünde 2013 yılında kuruldu. Şimdiye dek Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde konserler veren ekip, hem sahnelerde ve hem sokaklarda yaptığı performanslarla binlerce kişilik bir takipçi kitlesine ulaştı. Ahura Ritim Topluluğu, adından da anlaşılacağı üzere, müziğindeki en karakteristik yanı olan üst düzeydeki progresif ritim düzenlemelerine, Anadolu ve Ortadoğu’nun melodileri ve biraz da Batı armonisi katarak müzikal yolculuğuna devam ediyor. Türkçe, Farsça, Arapça, Ermenice, Azerice, Kürtçe gibi dillerde şarkı söyleyen Ahura, coğrafyanın işitsel renkliliğini kendi üslubuyla dinleyicilere aktarıyor.
Çeşitli etnik ritim çalgılarının bir araya getirilmesiyle oluşan orkestra, aynı zamanda melodik çalgıları da içermekte. Konserlerde def (erbane), bendir, tömbek, cajon ve ritim efekt çalgılarının yanı sıra ud, cümbüş, klasik kemençe gibi coğrafyamızın çeşitli kültürlerinden melodik çalgılar ve bas gitar, akustik gitar gibi batı müziği çalgıları da kullanılıyor. -Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ