Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,80 / Satış: 7,83
€ EURO → Alış: 9,23 / Satış: 9,27

Aklın ve Bilimin Aydınlığında

Mehmet Karasu
Mehmet Karasu
  • 22.08.2020
  • 944 kez okundu

Hacı Bektaşi Veli (1209 – 1270)

“Hararet nardadır, saçta değildir
Keramet baştadır, taçta değildir.
Her ne arar isen kendinde ara,
Kudüs’te, Mekke’de, haçta değildir”
(Hacı Bektaşi Veli)

57. Ulusal, 31. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Kültür ve Sanat Etkinlikleri 16-17-18 Ağustos tarihlerinde Nevşehir ilinin Hacıbektaş ilçesinde törenlerle gerçekleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy, törende yaptığı konuşmada: “Devletimiz birçok coğrafyada mücadele veriyor. Öyle bir medeniyetin mirasçılarıyız ki manevi temeller üzerinde yükseltip hak ve adalet anlayışımızla bina ettiğimiz insanlık kubbesi, asırlar boyu tüm dünyada mazlumların umudu ve sığınağı olmuştur. Dün böyleydi, bugün yine böyledir. Şimdi bize düşen bu mirası varislerimize ulaştırmaktır.” dedi.

Törene katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Hacı Bektaş Veli, insanı sevmenin doğayı sevmenin erdemini bize anlatan bir Anadolu bilgesini anıyoruz. O bu topraklarda dedi ki, ‘En yüce servet ilimdir’, ‘Düşünce karanlığına ışık tutanlara ne mutlu’, ‘Alimler hem arıdır, hem arıtıcı’, ‘En büyük keramet çalışmaktır’, ‘Dili, dini, rengi ne olursa olsun iyiler iyidir’ dedi. Adaleti söyledi, tevazuyu öğütledi, bilime ve âlime önem vermemiz gerektiğini öğretti. Hacı Bektaş Veli, bunları 21’nci yüzyılda değil, 13’ncü yüzyılda bu topraklarda söyledi. Onun için Hacı Bektaş Veli sadece bizim değil, düşünceleriyle dünyanın ortak değeridir.” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Hacı Bektaş Veli Anma Töreni ve Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında, Nevşehir’in Hacıbektaş İlçesi’ne geldi. İmamoğlu’na Hacıbektaş ziyaretinde Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu ve Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel eşlik etti. Sayın İmamoğlu, ilçede büyük bir coşkuyla karşılandı. Hacı Bektaş Veli Müzesi girişinde bulunan ve şifalı olduğuna inanılan sudan içen İmamoğlu, vatandaşlar tarafından adeta “sevgi çemberine” alındı.

16 Ağustos 1964 tarihinden itibaren, her yıl düzenlenen Hacı Bektaş Veli’yi Anma ve Kültür, Sanat Etkinliklerinde HOŞGÖRÜ, SEVGİ, BARIŞ ve DOSTLUK çağrıları yapılır, semahlar dönülür, türküler söylenir, kurbanlar kesilir, ziyaretler yapılır.

Hacı Bektaşi Veli, dinlerin, inançların harman olduğu İran’da, Nişabur kentinde, doğmuştur. Anadolu’nun bilge bir kişisidir. İslam’ın katı mistisizmine tepkinin, hoşgörünün, barışın, dostluğun simgesidir.

Hacı Bektaşi Veli’nin yaşamı hakkında çok sağlıklı bilgilere sahip değiliz. Yaşadığı yılların en ünlü din bilginlerinden Ahmet Yasevi’nin bir öğrencisinden din eğitimi aldığı, hacca giderek din eğitimini tamamladığı, 1239-1240 yılları arasında Anadolu Selçuklu İmparatorluğu’nu sarsan sosyal ve dini ayaklanmanın önderlerinden Baba İshak’ın müritlerinden olduğu söylenir. Kardeşi Mintaş, Babai Ayaklanması’nın yenilgiye uğratılmasından sonra, Bektaşı Veli bugünkü adıyla anılan Hacı Bektaş’a yerleşti. Burada Babai Ayaklanması’ndan kurtulanları etrafında toplayarak bir tekke kurdu. Önderlik yeteneklerinden dolayı kısa bir sürede Kalenderi, Haydari… Dervişlerini de kendisine bağlayarak Anadolu’da yeni bir dinsel örgütlenmenin temellerini attı.

Kısa sürede çevre köylerde, daha sonra Anadolu’nun her yerinde ve Osmanlı İmparatorluğu’nun genişlemesiyle birlikte Hacı Bektaşi Veli’nin düşünceleri Balkanlar’da ve Mısır’da yandaş bularak hızla yayılmıştır. Veli, Bektaşi tarikatının kurucusu olmasına rağmen tarikatın düşüncelerini yaygınlaştıran Balım Sultan’dır.

Bektaşi tarikatının süreç içinde oluşan felsefesiyle Hacı Bektaşi Veli’nin düşünceleri iç içe geçmiştir. Bektaşiliğin özünde, çok derin bir hoşgörü ve insan sevgisi bulunmaktadır.

Bektaşilik, Hz. Ali ve onun soyundan gelenlere büyük bir inançla bağlıdır.

Hacı Bektaş’ın dünyası, “gürbüz, kan kırmızı yüzlere ve gönüllere gülen” bir dünyadır. Sömürüsüz, insan onuruna yakışan bir dünyadır. Dostluğun, eşitliğin, usun egemen olduğu bir dünyadır.

“Kadınlarını okutmayan uluslar yükselemezler.”

“Alnı açık ve cesur dolaşmak için önce adaletli olunuz.”

“Eline, beline, diline sahip çık.” v.b sözleri güncelliğin hâlâ koruyor.

Seven ve sevilen, kinden ve düşmanlıktan uzak bir toplum düzenini kurma koşullarını o günden bize sezdiren O’dur.

Hacı Bektaş düşüncesi halktan kopmadığı için günümüze dek gelmiştir.

Horasan’dan gelerek dünyaya ışık tutan, çağını aşıp bize ulaşan Hacı Bektaşi Veli’yi saygıyla anıyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ