Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,76 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,42 / Satış: 7,45

AKP’de Dengeler Değişti!

AKP’de Dengeler Değişti!
  • 10.08.2019
  • 1.767 kez okundu

Peki, Hatay bu kalabalıkta nerede?

Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu ve Abdullah Gül gibi, Ak Parti’nin önemli isimlerinin Partileri ile ayrı düştüğü ve başka bir parti kurulma aşamasına geçildiği bir süreçte, Hatay’ın Ak Parti cephesinde ne var, merak konusu!

Piar Araştırma’nın 6-11 Temmuz tarihleri arasında yaptığı ankette “AK Parti’ye oy veririm” diyenlerin yüzde 33’ü, merkez sağda yeni bir partiye ihtiyaç olduğu görüşünü dile getirdi. Anket sonucuna göre, katılımcıların yüzde 53,9’u “merkez sağda yeni bir partiye ihtiyaç” olduğunu belirtiyor, ancak yüzde 55,1’i erken bir genel seçim yapılmasından taraf değil.
Ali Babacan ismi doğrudan sorulduğunda, katılımcıların yüzde 73’ü “asla oy vermem” cevabını verdi. Burada da, “AK Parti’ye oy veririm” diyenlerin yüzde 16,1’i “Ali Babacan liderliğinde kurulacak partiye kesinlikle oy veririm” derken, yüzde 18,7’si “parti kurulunca karar veririm” demeyi tercih etti. “Ahmet Davutoğlu liderliğinde kurulacak bir partiye kesinlikle oy vermem” diyenlerin oranı ise yüzde 87,6 oldu. Ak Parti seçmenlerinin yüzde 5,7’si “kesinlikle oy veririm” derken, yüzde 14,2’si “parti kurulunca karar veririm” demeyi tercih etti.
Eldeki tablo, genel seçmen kitlesi içinde değil ama, Ak Parti seçmen kalabalığı içinde ciddi bir ayrışma olacağını işaretliyor. Ancak merak edilen, Hatay Ak Parti tablosunda bu yeni gelişmeye ‘yakınlık’ ya da ‘uzaklık’, özellikle de uzun zamandır sessizliğini koruyan, ancak muhalif yapıya yakınlığıyla bilinen, Adalet eski Bakanı Sadullah Ergin! -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ