Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,92 / Satış: 5,95
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

AKP’de Kılıçlar Çekildi

AKP’de Kılıçlar Çekildi
  • 16.09.2019
  • 745 kez okundu

Hatay Teşkilatı ne yapar?

AK Parti’de kesin ihraç talebiyle Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edilen eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun parti üyeliğinden istifa etmesiyle devam eden süreçte, gözler, olası isimlerde! Bu isimlerden biri, sessizliğini korumayı sürdüren, eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin!

Son yıllarda AK Parti’nin; değer, söylem ve politikalardan uzaklaştığını ileri süren ve kurucusu olduğu partiden istifa ettiğini açıklayan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile beraber ‘yeni parti’ sürecinde ilerleyecek isimler merak konusu. Bilindiği gibi, Davutoğlu yanı sıra, ihracı istenen Ayhan Sefer Üstün, Selçuk Özdağ, Abdullah Başçı, Nedim Yamalı ve Selim Temurci ile 24. Dönem Milletvekili Feramuz Üstün de AK Parti’den istifa etmişti.
-HATAY NE OLUR?-
Hatay’da AK Partiye yakın kaynaklar, söz konusu istifaların Hatay teşkilatında da yakından izlendiğine işaret ederken, ülke genelinde parti üyeliğinden kopan kalabalık içinde Hatay’ın da payı olduğuna dikkat çekiyor. Durumun henüz izleme ve anlama aşamasında olduğunu dile getiren partiye yakın kaynaklar, şu tespitte duruyor:
“Ali Babacan ya da Ahmet Davutoğlu, Parti içinde sevilen ve sayılan isimler. Ancak yaşanan bu ayrışma ve bölünme, bir şaşkınlık da yaratmış durumda. Bir tarafta, Parti Genel Merkezi’nin dediği gibi bu isimleri ‘hain’ olarak görenler de yok değil! Ama bir kısım da var ki, bunlar bekleyen ve dediğim gibi durumu, olanları anlamaya çalışanlar… Onlar, elle tutulur bir şeyleri bekliyor ve istiyor! Açıkçası, Sadullah Ergin’in buradaki hareketlenmesi de, o hareketin yönü de, teşkilattaki bu bekleyişe bir ivme kazandıracaktır, diye düşünüyorum. Ama o da bekliyor! Dediğim gibi, yeni parti süreci başladı. Hatay’daki Ak Parti teşkilatındaki Ankara’ya bağlılık ya da ‘değişim’ taraftarlığı da bu süreçte yeni bir kalıp kazanacak. Ancak son istifalarla paylaşılan söylemlerin sertliği de teşkilatta oldukça ses getirdi, yani tartışıldı, ki hala da bu tartışma sessiz sakin içlerde sürüyor. Ama kimse bunu dile getirmiyor. Ama ifade edilen bir şey var ki, buna ben de katılıyorum… Sadullah Ergin’in buradaki sessizliğini bozduğu gün, teşkilattaki bu fısıldamaların bir kısmı da ayağa kalkacaktır.”
-SÖYLEM SERT!-
Hatay AKP içinde, Sadullah Ergin’in siyaseten hareketlenmesini bekleyenler ve istifası ile oluşan ‘ne olacak’ sorularına cevap arayanlar, Davutoğlu’nun, Parti Genel Merkezi’ne ve Erdoğan’a yönelik eleştirilerini izlemeyi ise sürdürüyor. İzlenen noktada, Davutoğlu’nun Hatay ve diğer kentlerdeki teşkilat mensuplarına çağrısı da oldukça net:
“AK Parti içerisinde iç muhasebe, ortak akıl ve istişare kanallarının tamamıyla kapalı olduğu ve içeride bir dönüşüm imkanının kalmadığı ortadadır. Bu gelişmeler bize siyasi hayatımızda savunduğumuz temel ilkelerin ve hedeflerin her iyi niyetli eleştiriyi ve tavsiyeyi ihanet ve düşmanlık olarak gören mevcut yönetim altında, AK Parti’de gerçekleştirmenin imkanı kalmadığını göstermiş bulunmaktadır. İşletilen sürecin tüzük kurallarının uygulandığı hukuki bir işlem değil, sonucu baştan yazılmış bir senaryo olduğu aşikardır. Bu çerçevede, AK Parti’nin vefakar tabanını ülkenin her yanında omuz omuza iki seçim mücadelesi verdiği ve demokrasi tarihimizin en yüksek oyu ile birlikte büyük bir onur yaşadığı kendi genel başkanının ihraç edildiğini görme üzüntüsünden kurtarmak için yıllarca alın terimizi ve fikir emeğimizi verdiğimiz partimizden istifa ediyoruz.” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ