Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,78 / Satış: 7,81

AKP’den MHP İtirazı Yorumu:

AKP’den MHP İtirazı Yorumu:
  • 28.06.2018
  • 1.480 kez okundu

Ortak Duruşumuz;

1 Milletvekilliği Değil, İktidardan da Önemli!

MHP’nin Hatay’da kazandığı iki milletvekilinden birinin yurtdışı oylarıyla AKP’ye verilmesi ardından itiraz ve tartışmalar sürerken, AK Parti İl Başkanı İbrahim Güler bir açıklama yaparak, Cumhur İttifakı’nı oluşturan iki Partinin ortak duruşunu iktidar olmaktan daha fazla önemsediklerinin altını çizdi.
AK Parti İl Başkanı İbrahim Güler, önemli olanın, Cumhur İttifakı’nın Hatay’da kazandığı 6 milletvekilliği olduğunu belirttiği açıklamasında, milletvekilliğine kimin seçildiği konusunun kendileri için tali bir konu olduğunu belirtti.
-YURT DIŞI ETKİSİ-
Salı günü il binasında düzenlenen ve yeni seçilen milletvekilleri, Partinin il ve ilçe yöneticileri ile belediye başkanlarının da katıldığı toplantıda bu konuda bir açıklama yapan İl Başkanı İbrahim Güler, 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerinin huzur, barış ve güven ortamında gerçekleştiğinin altını çizerek, kazananın demokrasi, millet ile milli irade olduğunu belirtti ve şöyle devam etti:
“Cumhur İttifakı’nın adayı olan Sayın Cumhurbaşkanımız, ilk turda tartışmasız bir sonuçla Cumhurbaşkanı seçilmiştir. Ak Partimiz de diğer seçimlerde olduğu gibi bu seçimi de birinci parti olarak kazanmıştır.
Hatay’ımızda ise, yine Cumhur İttifakı’nın adayı Sayın Cumhurbaşkanımız açık ara birinci olmuş ve Cumhur İttifakı yüzde 50 den fazla oy almıştır.
Malumunuz olduğu üzere, Türkiye’de olduğu gibi yurtdışında yaşayan seçmenlerimiz de bu seçimde oylarını kullanmışlardır. Siyasi Partiler, oylar hesaplanırken, yurtiçindeki seçmenlerin oyları toplandıktan sonra yurtdışında kullanılan oyların da illere göre dağılımı sonucunda ortaya çıkan toplam oy miktarı ve oy oranıyla seçimi tamamlarlar.
Hatay’ımızda da, ilimizde kullanılan oylara yurtdışında yaşayan seçmenlerimizin il nisabına göre oylarının Hatay toplam oy sayısına eklenmesiyle toplam tablo ortaya çıkmıştır. Hatay’da, AK Parti, yurtdışı oylarından 14391 oy almıştır. Yurtdışı oylar ile birçok ilde vekil dağılımlarında değişiklik olmuştur. Örneğin Mersin’de, MHP, yurtdışı oylar ile 1 milletvekili artırmıştır. CHP; İstanbul Çanakkale Burdur ve Osmaniye de birer vekil artırmıştır. AK Parti de Aydın Hatay Kars Elazığ ve Hakkari de birer vekil artmıştır. Ortaya çıkan bu tablo hepinizin bilgisi dâhilindedir.”
-İTİRAZ HAKKI VAR-
Parti il binasındaki toplantıda, siyasi partilerin, ilçe il ve ülke bazında ortaya çıkan oy tablosuna yasal olarak itiraz haklarına sahip olduklarını hatırlatan AK Parti İl Başkanı Güler, şöyle devam etti:
“Bu bağlamda, bizler, AK Parti Hatay İl Başkanlığı olarak; maddi hata, toplama hatası, sandık sonuç tutanakları ile birleştirme tutanakları arasındaki farkları inceleyip, birkaç ilçemizde sandık bazında talebimizi gerçekleştirmiş bulunuyoruz.
Milliyetçi Hareket Partili arkadaşlarımızın da bu yöndeki itirazlarını gerçekleştirdiğini öğrenmiş bulunmaktayız.
Milli iradenin ve seçmen tercihlerinin Hatay’ımızda tam ve kâmil manada ortaya çıkabilmesi için yapılan tüm itirazların dikkatle inceleneceğine inanıyoruz.
AK Parti olarak, ülkemizin bugüne kadar karşı karşıya bulunduğu tüm badireleri atlatması hususunda birlikte, aynı milli ve yerli duruşu sergilediğimiz ve özellikle 15 Temmuz hain FETÖ darbe girişiminden sonra Yenikapı ruhu ile mayalayıp Cumhur İttifakı ile taçlandırdığımız duruşu, değil bir Milletvekilliği, İktidardan bile daha fazla önemsiyor ve bu kardeşlik ikliminin üzerine titrediğimizi beyan ediyoruz.
MHP’li kardeşlerimiz ve BBP’li kardeşlerimiz bilsinler ki, AK Parti’nin duruşu, Cumhur İttifakı’nı oluşturan ruhun emrinde olmaktır. Bu manada, Cumhur İttifakı olarak, Hatay’da çıkarmış olduğumuz 6 Milletvekilliğinin Cumhur İttifakı’nı oluşturan Partiler arasındaki dağılımı bizim için tali bir konudur. Asıl olan, Cumhur İttifakı’nın Hatay’daki tartışmasız galibiyetinin mutluluğunu yaşamaktır. İttifak ortakları dışında oluşturulmaya çalışılan algıya itibar edilmemesi oldukça önemlidir. Bizim için sandıktan çıkan sonucun kimyası, matematiğinden önemlidir. Bu kimya, milletimizin ta kendisi ve Cumhur İttifakı’nın ruh köküdür.
Türkiye, demokrasinin tecelli etmesi konusunda, seçim güvenliğinin en iyi tesis edildiği ülkedir. Seçmen iradesinin ve tercihlerinin sandığa yansıdığı şekliyle ortaya çıkması ve açıklanması hususunda milletimiz müsterih olsun.
AK Parti olarak, kurulduğumuz günden itibaren milli iradenin tam anlamıyla tecelli etmesi için gayret gösteren ve bu bağlamda hakkın ve adaletin tesis edilebilmesi yönünde emek sarf eden bir Parti olarak, siyasi partilerin yaptıkları ve yapacakları tüm itirazların hakkaniyetli bir şekilde sonuçlandırılmasının takipçisi ve destekçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla bildiririz.”-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ