Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,14 / Satış: 10,18

AKP’lilere göre Büyükşehir’de savurganlık!

AKP’lilere göre Büyükşehir’de savurganlık!
  • 12.05.2018
  • 1.012 kez okundu

Hatay BŞB Meclisi’nin AKP Grubu üyeleri, Büyükşehir Yönetimi’nin savurganlık yaptığını,
yatırımları yerinde ve doğru yerine getirmediğini, ödenekleri rantabl kullanmadığını savundu.

Perşembe günkü Meclis toplantısı sonrası Parti binasında İl Başkanı ve yöneticilerle bir araya gelen AKP Büyükşehir Meclis Grubu üyeleri adına yapılan açıklamada, Büyükşehir Yönetimi eleştirildi, bazı iddialar ortaya atıldı.
AKP’li meclis üyeleri adına, Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan tarafından okunan basın açıklaması ve iddialar şöyle:
“Hatay tanıtılırken; hoşgörü şehri, dinlerin beşiği, birçok medeniyetin hüküm sürdüğü tarihi kadim şehir diye ifade edilir. Bu tanımlamamızdan da her Hataylı büyük onur duyar. Bu tarihi ve kültürel zenginliğimizin yanında şehrimizin daha güzel, daha temiz, daha planlı bir şehir olması için Ak Parti grubu olarak Hatay Büyükşehir’e her türlü destek ve katkıyı vermiştir. Bundan sonra da destek vermeye devam edecektir.
Ancak bütün bu iyi niyet ve desteğimize rağmen, CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş; kendi beceriksizliğini, başarısızlığını, işleri koordine edememesini, Ak Parti grubunu bahane ederek destek vermediği yönünde algı oluşturmaya çalışmaktadır. Hâlbuki Hatay Büyükşehir’e gelen kaynaklar yerli yerinde kullanılsa, israf edilmese, hizmet önceliği çerçevesinde proje yapılsa, Hatay’ımızın büyük sorunları çözülmüş olurdu. Büyükşehir yasası ile birlikte büyükşehir ve ilçe belediyelerinin yetki ve sorumlulukları ayrılmış, Belediyecilik hizmetlerinin esası büyükşehir sorumluluğuna devredilmiştir. Buna paralel olarak da, İller Bankası’ndan gelen ödenekler de yetki ve sorumluluğa göre pay edilmektedir. Size bu ödeneklerin 2017 yılı için dağılımını vermek istiyorum. Şöyle ki;
Büyükşehir’e verilen ödenek: 635.927.295- TL
15 İlçe belediyesine verilen toplam ödenek: 333.647.902- TL
Görüldüğü üzere, Büyükşehir’e gelen ödenek 15 ilçe belediyesine gelen ödeneğin iki katı olarak gerçekleşmiştir.
Bu ödenek çerçevesinde değerlendirdiğimizde; 2017 yılı için Büyükşehir’in toplam gerçekleşen geliri yaklaşık 703.000.000 lira olarak gerçekleşmiştir. Büyükşehir, İller Bankası ödeneğinin dışında 67.072.000 lira geliri de oluşmuştur. Bu gelire rağmen, CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay’a yeterli hizmeti verememiştir.
Hizmet eksikliğini yeterli ödenek olmamasını gerekçe gösterip Büyükşehir Meclisi’nden borçlanma yetkisi istemiş, Ak Parti Grubu olarak da 2014-2017 yıllarında 108.000.000.- Euro Cey-ka kredisi, (TL’ye çevirdiğimizde yaklaşık 550.000.000 TL yapmaktadır), 2016 yılında alt yapı ve üst yapıda kullanmak üzere 297.000.000 TL borçlanma yetkisi, 2017 yılında 27.000.000 Euro (yaklaşık 137.700.000- TL) dış kredi imkânı, yine 2017 yılında 50.000.000 TL kredi imkânı olarak toplam 1.034.000.000 TL borçlanma imkânı verilmiştir. CHP’li Lütfü Savaş, kamuoyuna ‘Ak Parti Grubu hizmetleri engelliyor’ şeklinde algı oluşturmaya çalışmaktadır. Bunu Hataylı hemşerilerimizin dikkatine sunmak istiyorum.
Ak Parti grubunun hizmet için bu kadar destek vermesine rağmen, Hatay, yaşanabilir bir şehir olmaktan çıkmış; hiçbir hizmetin yeterli yapılmadığı, kışın çamurdan yazın tozdan geçilmez bir hal almıştır. Peki, hem Büyükşehir’e İller Bankası’ndan gönderilen paylar hem de alınan bu borçlarla ne yapıldı ki, hizmetler yeterince yapılamadı. Çünkü CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın harcamalarının düzensiz, ölçüsüz, tüketilen miktarların tüketim ölçeğinin üzerinde olduğu, piyasa fiyat araştırmasının iyi yapılmadığı, birçok malın fiyatının piyasa fiyatlarının üzerinde alındığı tespit edilmiştir. Özellikle Fuar organizasyonları, merasim ve önemli gün ve haftalardaki harcamaların ölçüsüz olduğu, temsil ve tanıtım harcamalarının Hatayı tanıtmaktan ziyade, sadece CHP’li Başkanı’nın reklam amaçlı olduğu anlaşılmıştır.
-Hatay’ın bu kadar alt ve üst yapı sorunu varken, her yıl artarak gelen ve en son 2017 yılında HATSU ve Büyükşehirle beraber (23.000.000 TL HATSU, 38.000.000 TL Büyükşehir) toplam 61.000.000TL TL araç kiralamaya verir miydiniz?
-Asi Nehri kokarken, her yıl onlarca organizasyona (her organizasyonu 5-10 bin liraya yapabilme imkânı varken) milyonları verir miydiniz?
-Şehrin cadde ve sokakları yapılamamışken, kendi reklamınız için (binlerce Lütfü Savaş logolu kupa bardak, on binlerce makas, on binlerce ayna, binlerce sabun, binlerce kese, binlerce teşbih) milyonları heba eder miydiniz?
-Birçok mahallenin kanalizasyonu yapılmamışken, 250-300 bin liraya yapılabilen düğün salonlarını 1,5 milyona yaptırır mıydınız? Milletin, Devletin parasını böyle hesapsız çarçur eder miydiniz?
-Mahalle yolları yürünemez halde iken, Fransa’nın Cannes şehrinde, Amerika’da yapılan organizasyonlara milyonlar harcar mıydınız?
-Bakkaldan 1 liraya alınan (1.158.000- liralık ihale bedelli) ekmeği ihale edip 1.11 liraya alır mıydınız? (yaptığımız araştırmada, bu ekmekleri, esnaf; ihaleyi alan firmaya 0,65 kuruştan vermiş, hem esnafın hem de vatandaşın ekmeği ile oynanmıştır.)
-Hatay’da yapılması gereken binlerce duvar işi varken, 8.000 liraya alt taşerona verilen ve onun da ustaya 5.000 liraya yaptırdığı duvarı 116.000 TL fatura eder miydiniz?
-Hatay’ın büyük sorunları varken, çalıştırdığınız bir memurunuzun şirket kurup belediyeden yüzbinlerce liralık iş yapmasına fırsat verir miydiniz?
-Hatay’ın çözüm bekleyen trafik problemi varken, çok yakın akrabalarınızın kurduğu şirketlere belediyeden yüzbinlerce liralık iş yapmasına fırsat verir miydiniz?
-Islah edilmeyi bekleyen onlarca dere ve çay yatakları varken, belediyeye kiralanıp ancak hiç belediyeye gitmeyen araçlara binlerce kira öder miydiniz?
-Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin 1.500.000.000 lira borç yükü varken, toplu sünnet ve toplu düğün merasimlerinde 75 liraya alınabilecek sünnetliğe 300 liraya, 150 liraya süslenebilecek araca 1.250 lira verir miydiniz?
-Susuzluk çeken onlarca mahallelerimiz varken, 5.000 liraya aylık kiralanabilecek minibüslere aylık 18.000 lira kira verir miydiniz? (bunun gibi onlarca örnek var, arozöz, kamyon, cenaze aracı vb…)
-Mezra ve arazi yolları bakım isterken, 22 liraya alınabilecek renkli parke taşlarını 39-49 liraya alır mıydınız?
-Onlarca mezarlık bakım ve ihale duvarı isterken, her ay on binlerce lirayı çiçek için harcar mıydınız?
-Birçok ilçe ve mahallelerin katı atık arıtma sorunu varken, Antalya da Expo 2016 için yüzbinleri harcar mıydınız?
-Şehirler sinekten geçilemez halde iken, kendi reklamı için ‘Başkan Hatay’ı dinliyor’ diye yapılan projeye yüzbinler harcar mıydınız?
-Şehrimizin sağlıklı bir imar planı yapılamamışken, on binlerce lirayı havai fişek atmak için öder miydiniz?
Bunlar ilk bakışta göze batanlar…
Görülüyor ki, CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin imkânlarının çarçur edilmesine, israf edilmesine boşa harcanarak savurganlık yapılmasına sebebiyet vermiştir. (Bu bilgiler 2016-2017 yılları Denetim Raporu’ndan alınmıştır)
Buradan hareketle, daha önce iyi niyetle verdiğimiz borçlanmalar yerinde kullanılmamış, bundan sonra da kullanılacağı yönünde bir kanaatimiz oluşmadığından, Büyükşehir’e acil ihtiyaçlarını kullanmak üzere 10.000.000 lira borçlanma yetkisi verilmiştir.
Kaldı ki, Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne her ay (Mayıs ayından itibaren kesintiler de kalktı) Hükümetimizden 50.000.000 (Elli trilyon) ödenek gelmektedir. Bu ödenekler yerinde kullanılır, bütçe disiplini içerisinde hareket edilir, israf edilmez ise ihtiyaçlarını karşılamaya yeterlidir.
Çözüm, borç para alarak hizmet etmek değil, yukarda saydığımız harcamalarda disiplin ve tasarrufa riayet ederek Hataya hizmet etmek gerekmektedir. Bütçe disiplini sağlanır fuzuli harcamalar en aza indirilir ve israftan, savurganlıktan kaçınıp iyi bir piyasa araştırması yapıldığında en az 120.000.000 TL tasarruf edilir. Bu durumda da Hatay Büyükşehir borçlanmasına ihtiyaç duyulmaz.
Biz, Ak Parti Grubu olarak, CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ı bu ilkelerle hareket etmeye davet ediyoruz.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ