Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,07 / Satış: 8,10
€ EURO → Alış: 9,65 / Satış: 9,69

AKP’ye her şey mubah mı?

İsmail Karaoğlan
İsmail Karaoğlan
  • 01.03.2021
  • 685 kez okundu

İnsan doğası hem ahlaklı hem de ahlaksız hem vicdanlı hem de vicdansız davranışlar sergileme potansiyelini taşır. Bu tür davranışların nasıl, ne zaman ve nerede sergileneceği pek çok değişkene bağlıdır.

İnsan aynı zamanda hatalarla kuşanmış bir varlıktır. Yüce Yaradan tarafından bu hataları azaltmak amacıyla akıl bahşedilmiş. Ahlaklı davranmaya ve vicdanlı olmaya da tüm dinlerde çağrıda bulunulmuş.

İnsana özgü olan ahlak, vicdan, adalet gibi duygular ve normlar insanın yaşamına yücelik katar.

Ülkemiz çelişkilerin bolca sergilendikleri tezahür sahasına döndü.

Vatandaşa akıl verenlerin, bizzat kendilerinin verdikleri aklı çiğnediklerine tanıklık etmek, ironik bir öykü olsa gerek.

Toplumun sağlığını, refahını, iktisadi teşebbüsünü korumak ve kollamakla yükümlü hükümetin çifte standart uygulamasının akılla, ahlakla vicdanla bağdaşır hiçbir yanı yoktur.

Aylarca kapalı olan işyerlerinin nedeniyle milyonlarca işsiz çaresizlik içinde kıvranırken; AKP’nin sade vatandaşa getirdiği kalabalık ortamlardan uzak durma zorunluluğunu bilinçli delmesi, hissizliğin dışa vurumunu çağrıştırıyor.

İnsan bu kadar hissiz, bu kadar vurdumduymaz olabilir mi?

İktidarın birincil ödevi kurumsal olarak topluma eşit ve tarafsız hizmet üretmektir.

Hizmet üretmek için akıl, ahlak, vicdan ve adaletin aydınlık yolundan sapmaması gerekir.

Sapma olursa, kötülük imparatorluğu doğar. İnsanın taşıdığı potansiyeller su yüzüne çıkar. Hırsın pervasızlığın, kibrin hastalıklarını taşıyanlar fink atarlar.

Bu hastalığı durdurmak kolay olmaz. Zira bu imparatorluk hiyerarşisinde hata kabul etmek, sorumluluk üstlenmek gibi kurallar bulunmaz.

Kendilerinin ve destekçilerinin yaptıkları her uygulama iyi niyetli, mubah ve kusursuz olduğunu, muhalefetin eleştirilerinin arkasında kötü maksat, günah ve kusur yattığını iddia ederler.

AKP’nin ayrımcılık, ötekileştirme, kayırmacılık gibi adalet duygusunu sömüren uygulamaları birçok tatbikatında gözlüyoruz. İnsanın son görevini ifa ettiği cenazelerde bile uygulanan kurallarda çifte standart var.

Vatandaşın acınası duygularına kayıtsız kalan hiyerarşik düzene tepkisiz kalmak mümkün değil.

Siyasetin doğal yasalarını ama özellikle iktidarı elde tutanların güçlerini koruyabilmek için her yolu denediklerini meraklılar bilir.

Önceki dönemlerde her denenen yolda makuliyet sınırlarına dikkat eden akıl öne çıkardı. Demirel’in Ecevit’in, Türkeş’in Erbakan’ın; Yılmaz’ın siyaset hamlelerinde ahlakdışı, adalet sarsıcı, vicdan zedeleyici adımlardan sakınma gayretleri dikkat çekerdi.

Bugünün siyaset temelinde ne çağdaş bir tasarım, ne makul bir amaç, ne vatandaşa iyilik; sadece kör, acımasız bir kayıtsızlığın havası yaygın.

Siyasetin ahlaki yozlaşmayla denk tutulması evresine geldik maalesef. Pandeminin hayatımızın her yönünü kemirdiği bu süreçte, acımasız ve duyarsız işleyen iktidarın her keyfi tasarrufu vicdanlarımızı sarsıyor.

Farkında mısınız; birçok alanda çatır çatır ikiye bölünmüş vaziyetteyiz. Muhalif olan tarafın zillet, illet hatta terörist ilan edilmesi işten bile değil.

Siz- biz ayırımı ülkemizin tüm enerjisini tükettiği gibi özellikle göz bebeğimiz gençlerin gelecek kaygısını gün geçtikçe büyütüyor.

İnsan hatalarla kuşanmış varlık. Akıl donanımı olan bu varlık ne yazık ki aklını her zaman bütünleştirici amaçlar için kullanmıyor. İhtirasın, egonun, kibrin kabardığı yerde bütünleşme olmaz. Dolayısıyla ötekileştirme-ayrımcılık gibi siyasi hastalıkların aslında hem kısa hem de uzun vadede ülkeye verdiği zararın haddi hesabı yok.

Ülke olarak zarar hanemiz hayli kabarık.

Sadece maddi olarak değil, manevi açıdan da yaralarımız derin, duygularımız rehin.

Toplumsal fay hatlarımız çifte standartların çoğalmasıyla gerilmeye devam ediyor. AKP’ye gösterilen avantajlar sade vatandaştan esirgenince doğal olarak tepkiler birikiyor.

Bu tepkiler seçim sandıkları kurulunca nasıl sonuçlar doğurur, göreceğiz.

[email protected]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ