Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,80 / Satış: 7,83
€ EURO → Alış: 9,23 / Satış: 9,27

Alevilerde Muharrem Ayı ve Aşure

Mehmet Karasu
Mehmet Karasu
  • 29.08.2020
  • 1.374 kez okundu

Muharrem ayındayız.

Muharrem Ayı’nda dayanışmanın, birlikteliğin ve sevginin ifadesi olan aşureler dağıtılacak bugün.

Bilindiği gibi, Aşure günü Muharrem ayı içerisindedir, bu sene aşure günü 29 Ağustos tarihine, yani bugüne, denk düşüyor.

Aşure gününü içinde bulunduran muharrem ayı 17 Eylül’de sona erecek. İslam tarihinden günümüze kesitler ve mesajlar taşıyan Aşure, 10 Muharrem de idrak edilmektedir.

Alevi inancına göre 10 Muharrem, Hz. Muhammed’in torunu Hz. Hüseyin ve 72 aile ferdinin, o zamanın en güçlü devleti ve ordusuna sahip Muaviye’nin oğlu Yezid tarafından aç susuz bırakılıp, Kerbela’da şehit edildiği gündür.

Arap Alevileri, Aşure Günü’nde, Hz. Hüseyin ve ehlibeyti ile onların çektiği eziyeti anarlar.

Arap Aleviler, bu olaydan ehlibeyt, din, şeref uğrunda gerektiğinde canlarını feda etmekten kaçınmamaları yönünde bir mesaj çıkarırlar. Bu günü Nusayriler efsanevi bir anlatım tarzıyla dile getirirler.

İmam Hüseyin, dosdoğru ve onurlu bir yaşamı savunur. Körü körüne biat’ı reddeder. Çoğunluğun, kalabalığın yanında değil, hakkın yanında yer alması gerektiğini savunur. Alevilere göre o günü, mazlumun zalime, hakkın batıla, kanın kılıca karşı zafer kazandığı gündür.

Nusayriler, diğer ehlibeyt imamları gibi, Hz. Hüseyin’in masum ve yüce bir sembol olduğuna inanırlar. Hüseyin’in Yezid gibi İslam tarihine kara bir leke sürmüş zalime yenilip, çiğnenmediğine inanırlar. Onun için 10 Muharrem’de Hüseyin’i anar ve kurban keserek diğer bayramlarında olduğu gibi ibadet ederler.

Nusayrilere göre, bir başka görüş de şudur: İslam âlemi Hz. Adem’den Hz. Muhammed’e kadar tüm peygamberlerin Muharrem ayının 10. Gününde çok önemli olaylar gerçekleştirdiğine inanır. Her yıl o günün meziyetlerini anlatan hutbeler okunur ve aşurenin önemi anlatılır. Yine başka bir rivayete göre bugün, peygamberlerin tümünün düşmanları veya tehlikelerden kurtuldukları gündür.

Yüce Allah: “Biz ise istiyorduk ki, o yerde güçsüz düşürülenlere lütufta bulunalım, onları imamlar ve varisler yapalım.”

Bölgemizde yaşayan Arap Alevileri, Muharrem orucu tutmazlar. Genelde Ramazan ayında 30 gün oruç tutmaktadırlar. 10 Muharrem günü 12 İmam için dua edilip, Hz. Muhammed, Hz. Ali ve Ehl-i Beyt’e salavat getirilir, adaklar kesilir, yoksullar doyurulur.

Arap Aleviler 10 Muharrem’i matem günü olarak kabul etmezler. Çünkü o gün Hz. Hüseyin’in cennetle müjdelendiğine inanırlar. Bir başka neden, o gün Hz. Hüseyin cennete yürümüş, oğlu Ali Zeynel Abidin Kerbela’da sağ kurtulmuş ve 12 İmam soyunu sürdürmüştür. Gerek Arap Alevileri, gerekse Anadolu Alevileri dövünmeyi kabul etmezler.
Bir arada yaşadığımız kardeşlerimizin kutsal günlerini bilmemiz, sormamız, birlikte paylaşmamız gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ