Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,28 / Satış: 8,31
€ EURO → Alış: 10,07 / Satış: 10,11

Ali İsmail tişörtüne engel!

Ali İsmail tişörtüne engel!
  • 15.11.2017
  • 1.408 kez okundu

Koşuculara da engelleme!

İstanbul Maratonu’na katılan ALİKEV gönüllülerinin alana girişi sırasında polis tarafından durdurulmasına ve Ali İsmail Korkmaz’ın siyasi bir figür olduğu söylenerek Vakıf tişörtlerine getirilmek istenen yasaklamaya en net tepki Vakıf yönetiminden geldi.

Gezi sürecinde Eskişehir’de yaşanan eylemler sırasında yaşamını yitiren 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz adına Ailesi tarafından kurulan ALİKEV, eğitim bursları için kaynak oluşturmak amacıyla İstanbul Maratonu’na katılıyor. Bu seneki katılımda yaşananlar ise hem Korkmaz Ailesi’ni hem de bu yolla eğitime katkı vermek isteyen Vakıf gönüllülerini derinden üzdü.
-POLİS ENGELİ-
İstanbul Maratonu’na katılan bazı Ali İsmail Korkmaz Vakfı (ALİKEV) gönüllüleri, alana giriş sırasında hiç beklemedikleri bir uygulamaya maruz bırakıldı ve alanda güvenliği sağlamakla yükümlü polis tarafından durduruldu. Polis, Ali İsmail’in siyasi bir figür olduğunu söyleyerek bu tişörtlerle içeriye girilemeyeceğini söyledi. Durum sıkıntı yaratsa da, bu engelleme girişimi çok sayıda gönüllünün Ali İsmail tişörtleriyle koşuya katılmasına engel olmadı, olamadı. Ancak konuya en net açıklama, ALİKEV’den geldi ve yaşananların ‘üzücü’ olduğu ifade edildi.
-ÜZÜCÜ TABLO-
Ali İsmail Korkmaz’ın Annesi Emel Korkmaz ve Ağabeyi Av. Gürkan Korkmaz’ın çabalarında yükseltilen Vakfın yönetiminden gelen açıklama şöyle:
“Ali İsmail Korkmaz Vakfı (ALİKEV) olarak, bu sene de İstanbul Maratonu’nda güzel bir heyecanı birlikte yaşadık. Emel Annemiz öncülüğündeki gönüllülerimizle, lise ve üniversite öğrencilerine burs desteği sağlamak için koştuk. Değerli destekçilerimizin katkılarıyla hızla büyüyen Ali İsmail Korkmaz Burs Fonu ile her geçen gün daha çok öğrenciye ulaşıyoruz. Bu konuda her gün daha çok heyecanlanıyor, daha çok çalışıyoruz.
Fakat dün, tüm bu güzel tabloyu bozan üzücü hadiseler de yaşadık. Koşucularımız, bu seneki maraton sırasında içimize sindiremediğimiz çeşitli engellemeler ile karşılaştı. Sabahın ilk saatlerinde, koşucularımız, üzerinde Ali İsmail Korkmaz’ın resmi olan tişörtleri giydiği gerekçesiyle, güvenlik güçleri tarafından, birlikte omuz omuza durduğumuz kardeş sivil toplum kuruluşlarıyla buluştuğumuz alana sokulmadı, yanımıza ulaşmalarında zorluk çıkarıldı.
Bu tutum, koşu sırasında da devam etti. Birçok koşucu arkadaşımızın önüne geçilip durdurularak zorla tişörtü çıkarılmaya çalışıldı. 42 km koşusuna aylardır hazırlanan koşucularımızın, zamanla ve kendileriyle yarışma hedefleri hiçe sayılarak güvenlik güçleri tarafından bitiş çizgisine 400 metre kala yolları kesilip tişörtleri zorla çıkartıldı.
Bu durum, sporcuların engellenmesi ve yarışın sabote edilmesi olarak tarihe geçmiştir. Koşu atmosferi bozulmuş, aylardır yapılan antrenmanlar hiçe sayılmıştır. Tüm güçlüklere rağmen koşucularımızın tamamı bitiş çizgisine varmıştır.”
-RESMİ BİR VAKIFIZ-
Ali İsmail Korkmaz Vakfı’nın, 21.05.2014 tarihinde kurulan ve Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onaylanmış resmi bir kurum olduğu hatırlatması yapılan açıklamanın devamı şöyle:
“Üç yıl içerisinde yaptığı faaliyetler kamuoyunun gözü önünde ve yetkili kurumların gözetiminde yapılmıştır. Şeffaflık temel ilkemizdir. Gelir kaynağı gönüllü bağışçılardan toplanan bireysel bağışlardan oluşmaktadır.
Bu sene 39’uncusu düzenlenen İstanbul Maratonu’na katılan onlarca sivil toplum kuruluşundan biridir. Bütün sivil toplum kuruluşları da maratonlara kendi tişörtleri ile katılarak farkındalık sağlamayı amaçlar.
Engellenen maraton tişörtlerinde; Ali İsmail’in toplumsal fayda için çalıştığı kısacık gençliğini, sivil topluma adadığı düşlerini tariflediğimiz ‘Gençler İsterse Düşler Gelecek Olur’ sloganı ve Ali İsmail’in gülen yüzü yer almaktadır. Katilleri yargı önünde cezalandırılmış bir gencin fotoğrafının olduğu tişörtü giymek suç mudur? Ali İsmail’in anısını yaşatmak için Ailesi tarafından kurulan Ali İsmail Korkmaz Vakfı’na yaşatılan bu tablo ne spor ahlakı ne de insani tavır ile örtüşmemektedir.”
-KINIYORUZ-
12 Kasım günü, Vakfın gönüllü koşucularına emniyet güçleri tarafından yapılan fiziki ve psikolojik baskının, onlarca ülkeden gelen binlerce Türkiyeli ve yabancı koşucunun yer aldığı bir yarışın demokratik, barışçıl ve iyilik peşinde koşan yaklaşımına gölge düşürdüğüne işaret edilirken, bunun asla kabul edilemez bir davranış olduğu da dile getirildi. “Bu davranışı kınıyoruz” diyen Ali İsmail Korkmaz Vakfı Yönetim Kurulu açıklamasında, “39. Vodafone İstanbul Maratonu bu olumsuz uygulama ile tarihe geçmiştir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Spor İstanbul ve İstanbul Emniyetini konu ile ilgili açıklama yapmaya davet ediyoruz.
ALİKEV olarak gelecek seneki maraton organizasyonuna aynı heyecan ve çalışkanlıkla hazırlanacağız. Gelecek yıllarda söz konusu olumsuz durumun bir daha yaşanmayacağını umut eder; tüm koşucularımıza, bağışçılarımıza, binlerce mesaj atarak desteğini gösteren kamuoyuna teşekkür ederiz” denildi.
-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ