Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,93 / Satış: 5,96
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

Alsancak’tan İskenderun’a

Alsancak’tan İskenderun’a
  • 24.10.2018
  • 928 kez okundu

5391 Angus Hikayesi!

İzmir Alsancak Limanı’na Ekim ayı başında 5 bin 391 büyükbaş hayvan getiren ‘Julia AK’ isimli gemi ile birlikte çevreye yayılan ağır koku Alsancaklılara zor anlar yaşatmıştı. Şimdi aynı durum ‘farklı iddialarla’ İskenderun için de söz konusu, ama Tarım ve Orman Bakanlığı aynı fikirde değil!

İzmir Alsancak Limanı’ndan Hatay’ın İskenderun Limanı’na uzanan hatta ‘tartışmaları ve soruları’ beraberinde taşıyan 5391 angus (Bulgaristan, Romanya, Ukrayna ve Güney Amerika ülkelerinden ithal edilen) yüklü ‘Julia AK’ adlı gemideki tahliye işlemi tüm itirazlara rağmen tamamlandı. Angusların sağlık açısından kontrollerinin yapıldığı belirtilse de, İzmir’de yaşanan tartışmalar unutulmadı.
-İZMİR’E SOKMAYIZ!-
Konu hakkında en net açıklamalardan biri, CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi – TBMM Çevre Komisyonu Üyesi CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat’tan gelmiş ve söz konusu geminin veterinerlik sağlık denetimi yapılmadan gümrükten çıktığı, sağlık kontrollerinin de yolculuk sırasında gerçekleştirildiği dile getirilmişti.
İzmir’de ‘tahliyesine izin verilmeyen’ 5391 angusun gölgesinde kalan açıklamadan İskenderun’a yansıyan uyarılar mı? Şöyle:
“Julia Ak isimli gemi, 02.10.2018 tarihinde İzmir Alsancak Limanı’na yanaşmıştır. Bulgaristan, Romanya, Ukrayna ve Güney Amerika ülkelerinden ithal edilen Angus cinsi sığırların, veterinerler tarafından sağlık kontrolünden geçirildikten sonra yurda girişlerine izin verileceği ifade edilmiştir. Tarafımıza ulaşan bilgilere göre, geçen süre içinde gemideki 15 hayvanın HASTALIKTAN öldüğü, bu nedenle geminin limanda tutulduğu belirtilmiştir. Aradan geçen 16 günün ardından İzmir Limanı’ndan ayrılan bu gemi, edindiğimiz son bilgilere göre; veterinerlik sağlık denetimi YAPILMADAN gümrükten çıkmış olup, sağlık kontrolleri yolculuk sırasında gerçekleştirilmiştir. Bu sebeplerle, mevzuat gereği uygulanması gereken prosedürlerin uygulanmadığı bu geminin geldiği yere geri gönderilmesi gerekmektedir. İzmir Limanı önlerinde bekledikten sonra hakkında kamuoyuna açıklama yaptığımız bu geminin rotasını bu kez İskenderun Limanı’na çevirdiği belirtilmektedir. Bu durum, söz konusu geminin içindeki hayvanların ısrarla Türkiye’ye bırakılmak istendiği gibi bir sonuç ortaya çıkmaktadır. İzmir Limanı’ndan ayrılan geminin içindeki hayvanları ‘İzmir’e sokmayız’ demiştim ki, keza yaptığım açıklamalar ve duyarlı kamuoyunun baskısı sonucu sokmadık. Daha önceki açıklamalarımda bu konunun takipçisi olmaya devam edeceğimi belirtmiştim. Şimdi soruyorum… İzmir Limanı’ndan alınmayan bu hayvanlar, İskenderun Limanı’na hangi gerekçe ile kabul edilecektir? Yetkililerden bir an önce gemi ve içindeki hayvanlarla ilgili açıklama bekliyoruz.”
-PROSEDÜRE UYGUN!-
İzmir Limanı’ndan alın-a-mayan hayvanlar, dün itibariyle İskenderun Limanı üzerinden tahliye edildi bile! Yaşanan tartışmalar noktasında kamuoyunda oluşan sorulara cevap veren Tarım ve Orman Bakanlığı ise her şeyin ‘prosedüre uygun’ olduğu iddiasında!
Brezilya’dan yola çıkan Julia Ak isimli gemi ve yükü için gelen Bakanlık açıklaması şu şekilde:
“Brezilya’dan Julia AK isimli gemi ile İzmir Limanı’na getirilen besilik hayvanlara ait Veteriner Sağlık Sertifikası’nda, ‘Hayvanlarda yapılan testlerin istenilen zaman periyodu içinde yapılmadığı’ tespit edilmiş ve ülkeye giriş izni verilmemiştir.
Brezilya veteriner otoritesi, hayvanlarda hastalık testlerinin istenilen zaman periyodunda yapılmadığını kabul etmekle birlikte, hayvanların izolasyon süresi içerisinde gerekli test ve analizlerin yapıldığını, yüklemenin gecikmesi ile zaman periyodunun aşıldığını, gemiye yükleninceye kadar geçen sürede izolasyon şartlarının muhafaza edildiğini belirtmiştir.
Ayrıca; ülkemizin üyesi olduğu Dünya Hayvan Sağlığı (OIE) örgütü de ‘hayvan refahının’ dikkate alınıp, hayvanların uygun izole alanlara alınmasını talep etmiştir.
Brezilya veteriner otoritesinin bilgilendirmesi ve Dünya Hayvan Sağlığı Örgütünün (OIE) tavsiyeleri de dikkate alınarak; Bakanlığımızca ‘Halk ve Hayvan Sağlığını’ tehdit etmeyecek bir şekilde hayvanların izolasyon altına alınması, test ve analizlerin yapılması yönünde karar alınmıştır. Hayvan sahiplerinin, İzmir ve civarında izolasyona uygun alan bulamamaları nedeniyle, talepleri üzerine Julia AK isimli gemi İskenderun Limanı’na yönlendirilmiştir.
Söz konusunu gemi, İskenderun Limanı’na yanaşmadan önce, Sağlık Bakanlığı ve Bakanlığımız uzmanlarınca, ‘Halk ve Hayvan Sağlığı’ yönünden gerekli tetkikler yapılmış, salgın ve bulaşıcı hastalık taşımadıkları, klinik olarak sağlıklı oldukları tespit edilmiştir.
Bakanlığımızın öncelikli görevi, ‘halk ve hayvan sağlığını korumaya yönelik’ her türlü tedbiri almaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”
-TEDİRGİNLİK-
‘Hastalık’ ve ‘koku’ bağlamında Hatay kamuoyunda oluşan sorular son Bakanlık açıklaması ile dağılır mı bilinmez ama, sofralarımıza ‘et’ olarak geri dönecek olan anguslar bağlamında yaşanan tedirginliğin bir süre daha devam edeceğine kesin gözüyle bakılıyor.
Bu arada, tartışmalı angusların Et ve Balık Kurumu aracılığı ile yurt içindeki besi çiftliklerine dağıtılacağı belirtildi. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ