Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,52 / Satış: 8,55
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Altınözü Festivali 26-27 Ekim’de

Altınözü Festivali 26-27 Ekim’de
  • 29.08.2019
  • 615 kez okundu

İlk etapta Komite oluşturuldu

Prof. Dr. Canan Karatay yeniden Altınözü’ne geliyor…

3. Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali, bu yıl 26-27 Ekim tarihlerinde yapılıyor. Altınözü ilçesinde bu yıl 3.sü gerçekleştirilecek olan festival öncesinde bir Festival Komitesi oluşturuldu. Kaymakam Bülent Uygur başkanlığındaki Komite, ilk toplantısını gerçekleştirdi.
İlçe Belediye Başkanı Rıfat Sarı, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Çağlar Kaya, Altınözü İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Güner, Altınözü Halk Eğitim Merkezi Müdürü İsmail Doğruca, Boynuyoğun Geçici Barınma Merkezi Kamp Sorumlusu Halit Özbek, Türkiye Bisiklet Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanı Hasan Tahsin Bakan, MKÜ Öğretim Üyesi Prof.Dr. Osman Biçer, MKÜ Öğretim Üyesi Prof.Dr. Şerefettin Kaya, Ziraat Odası Başkanı Sabahattin Bayır, ‘Zeytin ve Zeytinyağı Üreticilerini, Zeytinyağı Fabrikalarını ve İşletmelerini Koruma Derneği’ Başkanı Yılmaz Dönmez ve çiftçi Yılmaz Nalçabasmaz’ın komite üyeleri olarak hazır bulunduğu toplantıda, İlçe Belediye Başkanı ve Komite üyeleri sırasıyla söz alarak fikir alış verişinde bulundular.
Düzenlenen toplantıda bir konuşma yapan Kaymakam Uygur’un görüşleri özetle şöyle:
“İlçemizin tanıtımı açısından önemli olduğunu düşündüğümüz Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali’nin üçüncüsünü gerçekleştireceğiz. Kaymakamlığımızca ve Belediyemizce, Altınözü ilçemizin kalkınmasına yönelik birçok çalışmaya öncülük ediyoruz.
Türkiye’de zeytin denince, Altınözü Zeytini’nin akla gelmesini istiyoruz. Zeytinin anavatanı Doğu Akdeniz’dir. Türkiye’de her 10 zeytin ağacından 1’i Hatay’da yetişmektedir. Hatay’ın zeytin varlığı olarak en büyük ilçesi olarak, Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı’nın markalaşmasına katkı sağlamak amacıyla festivalimizi gerçekleştireceğiz. Altınözü’nün, zeytincilikte önemli bir merkez olması göz önünde bulundurulduğunda, yapılacak festivalin ilçeye önemli katkıları olacak. İlçemizin önemli zenginliği olan zeytinciliğin de bu festival ile ülke genelinde tanınmasını istiyoruz.”
Kaymakam Uygur, Festival Komitesi’nin çalışmaları ve Festival hazırlıkları boyunca bu tür toplantılar kapsamında bir araya geleceklerini sözlerine ekledi. Yaklaşık bir saat süren toplantıda, Festival tarihi ve programı belirlendi.
26-27 Ekim 2018 tarihleri arasında yapılacak Festival programının ilk günü, Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni ile başlayacak. Ardından, sezonun ilk zeytin hasadı gerçekleştirilecek. Programın devamında, Festival açılış programı, toplu açılış töreni, zeytinyağlı yemek yarışması, Canan Karatay ile sağlıklı yaşam söyleşisi gerçekleştirecek. Günün sonunda ise konser gerçekleştirilecek.
Festival programının ikinci gününde, Altınözü Zeytin Aba Güreşi müsabakaları ve Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından “Altınözü Zeytin Kupası Dağ Bisikleti” yarışları gerçekleştirilecek.” -Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ